Cam-ı Dil-NüvazGülşen-i Raz Şerhi

Cemaleddin Mahmud Hulvi

Cam-ı Dil-NüvazGülşen-i Raz Şerhi
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2012-01-24
YAZAR Cemaleddin Mahmud Hulvi
ISBN 9755745985
DOSYA FORMATI 9,75 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Şeyh Sadüddîn Mahmûd b. Abdülkerîm b. Yahyâ Şebüsterî'nin Gülşen-i Râz'ı, Sühreverdî şeyhi Horasanlı Mîr Hüseynî-i Sâdât'ın bir mektup ile Tebriz âlimlerine şiir şeklinde yönelttiği felsefî ve tasavvufî sorulara cevap olmak üzere kaleme alınmıştır. Tasavvufî aşkı, özellikle tasavvufî mecazları ve sûfîlerin bu mecazlardan kastettikleri manâları anlamak için Gülşen-i Râz, başvurulması gereken en önemli kitaplardandır. Gülşen-i Râz, yazıldığı tarihten itibaren vahdet-i vücûdu anlatan ve mecazları yorumlayan müelliflerin Kur'ân ve hadislerden sonra başvurdukları ana eser olmuş, birçok kişi tarafından şerh edilmiştir.Şebüsterî'nin Gülşen-i Râz'ı üzerine yazılan ve en değerli şerh olarak ilgi gören, Şemsüddîn Muhammed-i Lâhîcî'nin Mefâtîhu'l-İ'câz fî Şerhi Gülşen-i Râz adlı eseridir. Muhyiddîn İbnü'l-Arabî ve Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî'nin görüşlerini taşıyan Lâhîcî, diğer sûfîlerin görüşlerinden de yararlanarak bu eseri hazırlamış ve dönemin ünlü mutasavvıfı Abdurrahmân-ı Câmî'nin de takdirlerini almıştır.Elinizde bulunan Câm-ı Dil-nüvâz adlı eser, Lâhîcî'nin söz konusu eserinin, Cemâleddîn Muhammed Hulvî tarafından, kısaltma ve eklemelerle Osmanlı Türkçesine aktarılmış hâlidir. Eserin, Dâvud Paşa, Sultan Ahmed, Şehzade ve Fâtih camilerinin vâizliğinde bulunmuş; Sünbülî ve Gülşenî şeyhi olarak, mukabele günü olan perşembeleri Mesnevî okutmuş bir zat olan Muhammed Hulvî tarafından kaleme alınmış olması ayrıca dikkate değerdir.Sait Okumuş tarafından sadeleştirmeksizin açıklama ve notlarla günümüz harflerine aktarılan ve orijinal metni ile sunulan bu çalışma, tasavvufî düşünceyi öğrenmek, bu düşüncenin dilini anlamak ve Osmanlı Türkçesini geliştirmek isteyenler için önemli bir kaynak olacaktır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Cam-ı Dil-NüvazGülşen-i Raz Şerhi i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Cam-ı Dil-NüvazGülşen-i Raz Şerhi.

...e Kaydı Buradasınız » Anasayfa » İçerik Detay » Cam-ı Dil-Nüvaz : -Gülşen-i Raz Şerhi 754 ... Cam-ı Dil-Nüvaz - Cemaleddin Mahmud Hulvi : %30 İndirimli ... . Yer: Dili: Türkçe. ISBN Cemâleddin Hulvî (ö. 1064/1654) aynı şerhi özetleyerek Câm-ı Dilnüvâz adıyla Türkçe'ye tercüme Bosnalı Abdullah, Gülşen-i Râz-ı Ârifân adlı mesnevisini Gülşen-i Râz'dan ilham alarak yazmıştır. Elinizde bulunan Câm-ı Dil-nüvâz adlı eser, Lâhîcî'nin söz konusu eserinin, Cemâleddîn Muhammed Hulvî tarafından, kısaltma ve eklemelerle Osmanlı Türkçesine aktarılmış hâlidir. "Camı DilNüvaz Gülşeni Raz Şerhi". için 6 sonuç bulundu: Sıralama Şekli Cam-ı dil-nüvaz g ... Cam-ı Dil-Nüvaz -Gülşen-i Raz Şerhi- Kitabı ... . "Camı DilNüvaz Gülşeni Raz Şerhi". için 6 sonuç bulundu: Sıralama Şekli Cam-ı dil-nüvaz gülşen-i raz şerhi. Cemalleddin mahmud hulvi. Satıcı. Cam-ı Dil-Nüvaz Gülşen-i Raz Şerhi. Şebüsterî'nin Gülşen-i Râz'ı üzerine yazılan ve en değerli şerh olarak ilgi gören Şemsüddîn Muhammed-i Lâhîcî'nin Mefâtîhu'l-İ'câz fî Şerhi Gülşen-i Râz adlı eseridir. ...Muhammed-i Lâhîcî'nin Mefâtîhu'l-İ'câz fî Şerhi Gülşen-i Râz adlı eseridir. Elinizde bulunan Câm-ı Dil-nüvâz adlı eser, Lâhîcî'nin söz konusu Sünbülî ve Gülşenî şeyhi olarak, mukabele günü olan... Umudunu Kaybetme Allah Büyük İslam » Tasavvuf » Cam ı Dil Nüvaz Gülşen i Raz Şerhi. 13.84 +KDV. Bu Kategorinin En Çok Satanları. 147678 Cam-ı Dil-Nüvaz ...ilgi gören, Şemsüddîn Muhammed-i Lâhîcî'nin Mefâtîhu'l-İ'câz fî Şerhi Gülşen-i Râz adlı eseridir. kitaphanen.com´da uygun fiyata İnsan Yayınları markalı Camı Dil Nüvaz Gülşeni Raz Şerhi 9789755745985 aradığınız kitabı bulabilir, güvenli alış verişinizi yapabilirsiniz. Cam ı Dil Nüvaz Gülşen i Raz Şerhi kitabının konusu, yazarı ve kitapla ilgili yorumları buradan okuyabilir, en ucuz fiyatlarla Kitaploji.com'dan sipariş v...