Sultanın Esirleriİstanbul’da Bir Esir Kampı (1715)

Cemal Çetin

Sultanın Esirleriİstanbul’da Bir Esir Kampı (1715)
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2015-10-17
YAZAR Cemal Çetin
ISBN 6055262853
DOSYA FORMATI 5,13 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Osmanlı Devleti, içinde bulunduğu jeopolitik konumun etkisiyle, kara ve denizlerde sayısız savaş, akın ve benzeri askerî operasyon yapmıştır. Bunların neticesinde çok sayıda ülke, sayısız ganimet ve milyonlarla ifade edilebilecek miktarda esir ele geçirmiştir. Bu bilgiden hareket edildiğinde akla pek çok soru gelmekle birlikte, Osmanlı Devleti’ne esir düşenlerin yaşam koşullarını anlamaya yönelik olanları daha ağır basmaktadır. Esirlerin yaşam koşullarına dair, I. ve II. Dünya Savaşı sonrasında savaş esirlerinin maruz kaldıkları uygulamaların da etkisiyle, insanların zihinlerinde pek olumlu bilgiler bulunmamaktadır. Peki, Osmanlı Devleti’nde savaş esirlerinin koşulları nasıldı? Bu soruya cevap olmak üzere, bir takım görüş ve varsayımlar olmakla birlikte, somut bilgiler ihtiva eden çalışmalar bulunmamaktadır. Yani Osmanlı Devleti’nde esir kampları nerelerde kurulur, nasıl organize edilir, esirlerin iaşesinde neler yer alır? Şeklindeki sorulara cevap arayan bir araştırma yayınlanmamıştır. Elinizdeki çalışma işte tam da bu soruna el atmakta, Yeniçağ Osmanlı dünyasında İstanbul’da kurulan bir esir kampına ve bu kampta tutulan esirlere odaklanmaktadır. Araştırmanın merkezinde ise İstanbul’un tam göbeğinde bulunan Elçi Hanı isimli şehir içi hanında, 1715 yılında kurulan bir esir kampı durmaktadır. Söz konusu esir kampının organizasyonu, esirlere yapılan muameleler, esirlerin ikamet ettirildikleri mekân, beslenmeleri ve esirler için yapılan diğer düzenlemeler; Osmanlı Devleti’nin savaş esirlerine bakış açısını ve uygulamalarını ortaya koymak açısından oldukça iyi bir referanstır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Sultanın Esirleriİstanbul’da Bir Esir Kampı (1715) i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Sultanın Esirleriİstanbul’da Bir Esir Kampı (1715).

...lere odaklanmaktadır. tam göbeğinde bulunan Elçi Hanı isimli şehir içi hanında, 1715 yılında kurulan bir esir kampı durmaktadır ... Sultanın Esirleri; İstanbul'da Bir Esir Kampı - 1715 - Cemal Çetin... ... . Esirler ve hapishaneler -- Osmanlı İmparatorluğu -- İstanbul -- 18. yüzyıl. 14 TL. Araştırmanın merkezinde ise İstanbul'un tam göbeğinde bulunan Elçi Hanı isimli şehir içi hanında, 1715 yılında kurulan bir esir kampı durmaktadır. Kitapi Katalogları. Katalog Anasayfası. Sultanın Esirleri. Yazar. Cemal Çetin. Sultanın Esirleri; İstanbul´da Bir Esir Kampı - 1715. ...İstanbul'da k ... Sultanın Esirleri İstanbulda Bir Esir Kampı 1715 - 9786055262853 ... . Katalog Anasayfası. Sultanın Esirleri. Yazar. Cemal Çetin. Sultanın Esirleri; İstanbul´da Bir Esir Kampı - 1715. ...İstanbul'da kurulan bir esir kampına ve bu kampta tutulan esirlere odaklanmaktadır. tam göbeğinde bulunan Elçi Hanı isimli şehir içi hanında, 1715 yılında kurulan bir esir kampı durmaktadır. ...çok sayıda ülke, sayısız ganimet ve milyonlarla ifade edilebilecek miktarda esir ele geçirmiştir. tam göbeğinde bulunan Elçi Hanı isimli şehir içi hanında, 1715 yılında kurulan bir esir kampı durmaktadır. ...bulunan Elçi Hanı isimli şehir içi hanında, 1715 yılında kurulan bir esir kampı durmaktadır. https://www.ktpkitabevi.com/urun/sultanin-esirleri-istanbulda-bir-esir-kampi-1715-9786055262853....