Mevlana Hakimüddin İdris-i Bitlisi

M. Törehan Serdar

Mevlana Hakimüddin İdris-i Bitlisi
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2018-10-18
YAZAR M. Törehan Serdar
ISBN 9754376951
DOSYA FORMATI 4,3 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

İdris-i Bitlisî, Yavuz Sultan Selîm gibi tâvizsiz bir cihan pâdişahının dostluk ve güvenini kazanmış büyük bir şahsiyettir. Şah İsmail'in inanç ve siyaset olarak ortaya koyduğu tehlikeyi Yavuz Sultan Selim gibi İdris-i Bitlisî de önceden fark etmiş, bu iki büyük siyasî güç arasındaki hâkimiyet mücadelesinin çekişme sahasında yer alan 25 Kürt beyinin kendi rızalarıyla Osmanlı'ya bağlanmalarını temin etmiş, böylece Anadolu'daki Müslüman Türk birliği, daha fazla tehlikeye girmeden, İdris'in ilmî ve siyasî yol göstericiliği sayesinde sağlanmıştır. Kısacası Bitlisli İdris, bugünkü ülke coğrafyasının "vatanlaşmasında, "bayrağı bir, Kitab'ı bir, ülkesi bir, menfaati bir bir topluluk haline gelmesinde hem ilmî kişiliği, hem siyasî rehberliğiyle unutulmaz hizmetler vermiştir. Yavuz ve İdris'in Anadolu'nun doğusunda sağladığı bu 5 asırlık yapı, ülkenin dostları tarafından takdir ve hayranlıkla karşılanmakta, başka emeller besleyenler tarafından ise yadırganmakta, bu iki mümtaz şahsiyet hedef haline getirilmektedir. Bu kitap, allâme Bitlisli İdris'imizin yeni nesillerce tanınması maksadıyla kaleme alınmıştır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Mevlana Hakimüddin İdris-i Bitlisi i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Mevlana Hakimüddin İdris-i Bitlisi.

...fir', 'Mezheb-i na-hak' diye nitelediği biliniyor ... Mevlana Hakimüddin İdris-i Bitlisi %35 İndirimli M. Törehan Serdar ... . geldiği, İdris-i Bitlisî'nin 'Mevlana' mı, 'iblis' mi, 'Osmanlı... 27.20 TL. İdris-i Bitlisî, Yavuz Sultan Selîm gibi tâvizsiz bir cihan pâdişahının dostluk ve güvenini kazanmış büyük bir şahsiyettir. Bu karardan sonra Osmanlı Ordusu, Safevi baskısı altındaki Diyarbakır ve Mardin'i ele geçirerek, bölge halkını esenliğe kavuşturdu. HAKKINDA YAZILANLAR. Mevlâna Hakîmüddin İdris ... Mevlana Hakimüddin İdris-i Bitlisi PDF Kitap İndir - Epub Ebook Oku ... . HAKKINDA YAZILANLAR. Mevlâna Hakîmüddin İdris-i Bitlisî M... Tabii ilimlerle de meşgul olan İdris'in öğretici nitelikteki kaside ve mesnevilerinde Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî 1888/5). 6. Heşt Bihişt*. İdrîs-i Bitlisî'nin en önemli eseri olup II. M. Törehan Serdar. İdris-i Bitlisi, Yavuz Sultan Selim gibi tavizsiz bir cihan padişahının dostluk ve güvenini kazanmış büyük bir şahsiyettir. Şerefu d-din Bitlisî de onun hakkında Hâkim sıfatını kullanır. 10 MEVLÂNA HAKÎMÜDDİN İDRİS-İ B...