Resim Üzerine ve Heykel Üzerine

Leon Battista Alberti

Resim Üzerine ve Heykel Üzerine
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2015-10-12
YAZAR Leon Battista Alberti
ISBN 6058398702
DOSYA FORMATI 3,1 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Rönesans İtalyası’nın en etkili Hümanisti olan Leon Battista Alberti’nin her ikisi de sanat tarihinin başvuru kaynağı halini almış “Resim Üzerine” (De Pictura, 1435/1436) ve “Heykel Üzerine” (De Statua, 1443/?) adlı iki kitabını birarada yayınlıyoruz. Bu derlemeyle, akademik tartışmaların dışında kalan ve eleştirel basım olmaktan uzak duran ortalama bir metni dilimize kazandırmayı amaçladık.“Resim Üzerine”, resim kuramını konu alan ilk modern incelemedir. Kendisinden sonraki bütün resim kuramı incelemelerini derinden etkilemiş olan bu çalışma, resim sanatının 15. yüzyıl Floransası’ndaki durumunu ortaya koyan bir belgedir. Bu esere göre insan, bilginin hem başlangıç noktası hem de sorgulandığı noktadır.“Heykel Üzerine”, heykel sanatını kuramsal ve teknik açılardan ele alan bir uygulama kılavuzu gibi tasarlanmıştır. Alberti bu çalışmasında, insan bedenini ağırlıklar, karşı ağırlıklar, kaldıraçlar, dengeler, ölçüler ve oranlar sistemi olarak ele almıştır. İnsan dışında hiçbir ölçü olmadığı görüşüyle Ortaçağ’ın tamamıyla kapanmasına katkıda bulunmuştur.“Resimlerden, onları nasıl taklit edeceğiniz dışında bir şeyöğrenemezsiniz; heykelden ise onu taklit etmeyi ve ışıkları nasıl tanıyıp çizeceğinizi öğrenirsiniz.”“Başlangıcında hatalarla dolu şeylere yer vermeyen hiçbir sanat yoktur. Hiçbir şey aynı anda hem yeni hem de mükemmel olamaz.”

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Resim Üzerine ve Heykel Üzerine i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Resim Üzerine ve Heykel Üzerine.

... Rönesans Italyasi'nin en etkili Hümanisti olan Leon Battista Alberti'nin her ikisi de sanat tarihinin basvuru kaynagi halini almis "Resim Üzerine" De Pictura, 1435/1436 ve "Heykel Üzerine" ... Resim Üzerine ve Heykel Üzerine - MaksatKitap ... ... ...olan Leon Battista Alberti'nin her ikisi de sanat tarihinin başvuru kaynağı halini almış "Resim Üzerine" (De Pictura, 1435/1436) ve "Heykel Üzerine" (De Statua, 1443/?) adlı iki kitabını birarada yayınlıyoruz. ...olan Leon Battista Alberti'nin her ikisi de sanat tarihinin başvuru kaynağı halini almış "Resim Üzerine" (De Pictura, 1435/1436) ve "Heykel Üzerine" (De Statua, 1443/?) adlı iki ki ... Resim Üzerine ve Heykel Üzerine | Ebookscom ... . ...olan Leon Battista Alberti'nin her ikisi de sanat tarihinin başvuru kaynağı halini almış "Resim Üzerine" (De Pictura, 1435/1436) ve "Heykel Üzerine" (De Statua, 1443/?) adlı iki kitabını birarada yayınlıyoruz. ...olan Leon Battista Alberti'nin her ikisi de sanat tarihinin başvuru kaynağı halini almış "Resim Üzerine" (De Pictura, 1435/1436) ve "Heykel Üzerine" (De Statua, 1443/?) adlı iki kitabını birarada yayınlıyoruz. Rönesans İtalyası'nın en etkili Hümanisti olan Leon Battista Alberti'nin her ikisi de sanat tarihinin başvuru kaynağı halini almış Resim Üzerine (De Pictura, 1435/1436) ve Heykel Üzerine (De Statua... ...kaygısını birleştiren bu sanat, Batı Heykel Sanatı'nın oluşmasında ve gelişmesinde etkili olmuştur. Rönesans dönemi resim ve heykel sanatı yanında, mimari çalışmalarda da bu oran uygulanmıştır. "Resim Üzerine", resim kuramını konu alan ilk modern incelemedir. "Heykel Üzerine", heykel sanatını kuramsal ve teknik açılardan ele alan bir uygulama kılavuzu gibi tasarlanmıştır. Tuncer Çakmaklı' nın sanal dergi Lebriz için yaptığı resim, heykel ve mimarlık üzerine söyleşisi. 16.50 TL. ...Alberti'nin her ikisi de sanat tarihinin başvuru kaynağı halini almış "Resim Üzerine" (De Pictura, 1435/1436) ve "Heykel Üzerine" (De Statua, 1443/?) adlı iki kitabını birarada yayınlıyoruz. Rönesans İtalyası'nın en etkili Hümanisti olan Leon Battista Alberti'nin her ikisi de sanat tarihinin başvuru kaynağı halini almış "Resim Üzerine" (De Pictura, 1435/1436) ve "Heykel Üzerine"... 18.26 TL. ...Alberti'nin her ikisi de sanat tarihinin başvuru kaynağı halini almış "Resim Üzerine" (De Pictura, 1435/1436) ve "Heykel Üzerine" (De Statua, 1443/?) adlı iki kitabını birarada yayınlıyoruz. Leon Battista Alberti. Rönesans İtalyası'nın en etkili Hümanisti olan Leon Battista Alberti'nin her ikisi de sanat tarihinin başvuru kaynağı halini almış "Resim Üzerine" (De Pictura, 1435/1436)... "Resim Üzerine", resim kuramini konu alan i...