Sosyal Demokrasinin ÖyküsüMarksizm'den Kapitalizmin Payandalığına

Yıldırım Koç

Sosyal Demokrasinin ÖyküsüMarksizm'den Kapitalizmin Payandalığına
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2015-10-14
YAZAR Yıldırım Koç
ISBN 6059184298
DOSYA FORMATI 3,96 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

İşçi sınıfının kapitalizm açısından yarattığı tehdit ve bu potansiyeli kapitalizmi sistemli bir biçimde yıkmada değerlendirmek isteyen anlayış ve örgütlenmelerin ortaya çıkması, sermayedarların da karşı tedbirler almasını getirdi. Sermaye birikiminin ulaştığı yeni düzey, bir dönem önemini yitirmiş gibi gözüken sömürgeciliğin gerek hammadde kaynakları ve tarım ürünleri, hem de imalat sanayi ürünlerinin pazarı olarak öneminin artmasını getirdi. Sömürgecilik, ülke içinde sınıf mücadelesinin gelişmesini önlemek ve işçi sınıflarını kapitalizmin mezar kazıcılığından çıkarıp, emperyalizmin ve kapitalizmin payandaları haline getirmek amacıyla da kullanıldı. Kitapta, çok bilinçli bir biçimde geliştirilen bu süreç özetlendi. Marksizmden emperyalizmin savunuculuğuyla başlayan kopuş, kapitalizmin açıkça savunulmasıyla noktalandı. Özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrasında yaklaşık 30 yıl boyunca kapitalizmin altın çağı yaşandı ve muhafazakar partiler de refah devletini savunup uygulayınca, emperyalist ülkelerde sosyal demokrat partilerle muhafazakar partiler arasında uygulamada ve hatta söylemde önemli fark kalmadı. Soğuk Savaş yıllarında emperyalist ülkelerdeki sosyal demokrat partilerin bu işlevi daha da önem kazandı. Emperyalist sömürü sürdürülebildiği sürece de bu ülkelerde halkın büyük çoğunluğunu oluşturan işçi sınıfları, artık aralarında fazla bir fark kalmayan sosyal demokrat partiler veya muhafazakar partilerden herhangi birini destekledi. Sermayedarlarının emperyalist sömürüden yararlanamadığı ülkelerde ise, Rus Devrimi sonrasında sosyal demokrat partiler genellikle komünist partilerine dönüştü.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Sosyal Demokrasinin ÖyküsüMarksizm'den Kapitalizmin Payandalığına i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Sosyal Demokrasinin ÖyküsüMarksizm'den Kapitalizmin Payandalığına.

...imi, emek gücünün hakiki, denk, adil değerini bulduğu bir iktisat rejimi değildir ... Can Büyükbay - Kapitalizm ve Demokrasi'nin Çelişkili Birlikteliği ... ... Sosyal demokrasi ile sosyalizmin farkını irdelemek için kapitalizmi izah etmekle başlamalıyım öncelikle. Sosyal demokrasi de sosyalizm de, kapitalizmin yarattığı bu adaletsizliğe karşıdırlar. Sosyal Demokrasi ise bir sistem içinde hükümet olma halidir.... Giderek artan bir şekilde modern demokrasilerde de sosyal reformlar üzerine yoğunlaşmaya başlanmıştır. Türkiye'de Sosyal Demokrasi Sosyal Demokrasi'nin Marksizm'den doğduğu düşünüld ... Sosyal Demokrasinin Öyküsü Marksizm'den Kapitalizmin... ... . Türkiye'de Sosyal Demokrasi Sosyal Demokrasi'nin Marksizm'den doğduğu düşünüldüğünde sanayileşmemiş veya bunu tecrübe etmemiş bir toplumda var olması oldukça zor bir durumdu. Emperyalist sömürü ve sosyal demokrasi. sınıf mücadelesini yumuşatma ve işçi sınıfını evcilleştirme politikası, sosyal demokrasiyi kapitalizmin ve emperyalizmin payandalığına dönüştürdü. Özünde kapitalizm ve demokrasinin artık bir arada var olamayacağını savunur. Bu durum, Syriza için olduğu kadar, Alman Sosyal Demokrat Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi için de geçerlidir. Bu teori ve siyasetin önde gelenleri de sosyal demokrasinin zaten böyle olmasını istemişlerdir. yıllarda; kapitalist ülkelerdeki sosyal demokrasi kapitalizm bakımından bir "ihtiyaca" yanıt vermiştir....