Devletin Kahyası, Sultanın Efendisi Mehmed Said Halet Efendi

Süheyla Yenidünya Gürgen

Devletin Kahyası, Sultanın Efendisi Mehmed Said Halet Efendi
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2018-10-29
YAZAR Süheyla Yenidünya Gürgen
ISBN 9759959173
DOSYA FORMATI 8,10 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Bu kitap, Kırım’dan göçen sıradan bir Osmanlının, Mehmed Said Hâlet Efendi’nin “Hizmetkârlıktan” “Devlet Kahyalığı ve Padişahın Efendiliği”ne yükselmesinin çetin ve entrikalarla dolu enteresan yolculuğunu anlatmaktadır. Yüzyılların süzgecinden geçerek tekâmül eden rüşvet-patronaj münasebetini çok iyi değerlendirerek devlet yönetiminde kendine yer açan Hâlet, zekâsıyla olduğu kadar devlet yönetiminde etkili olan hizipleri kullanmadaki mahareti, mükemmel bir ilm-i siyaset erbabı olarak da alternatif politikalar geliştirebilme yeteneği sayesinde –kendi deyimiyle– iktidarı sembolize eden “minarenin alemine çıkmış, buraya el uzatanların ise bıçak ile parmaklarını keserek minarenin dibinde bin parça olmalarını” sağlamıştır. Herhalde bir kişinin iktidar hırsı uğrunda yapabileceklerine dair bundan daha açık, kesin ve keskin cümleler söylemesi beklenemezdi. II. Mahmud dönemindeki iktidarını muhafazası ise yukarıda saydığımız hususların yanı sıra Sultan ile müşterek, dengeli ve muazzam mesaisinden kaynaklanmıştır. Doğru ve yanlışlarıyla adını tarihe “Devletin Kahyası” olarak yazdırmış önemli bir figür olarak Halet Efendi’nin biyografisi, dün ve bugünkü Türkiye’nin siyasi halini anlamak için önemli bir eser.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Devletin Kahyası, Sultanın Efendisi Mehmed Said Halet Efendi i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Devletin Kahyası, Sultanın Efendisi Mehmed Said Halet Efendi.

... kahyası sultanın efendisi : Mehmed Said Hâlet Efendi ... Mehmed Said Halet Efendi Devletin Kahyası, Sultanın Efendisi ... . Responsibility. Süheyla Yenidünya Gürgen. Doğru ve yanlışlarıyla adını tarihe "Devletin Kahyası" olarak yazdırmış önemli bir figür olarak Halet Efendi'nin biyografisi, dün ve bugünkü Türkiye'nin siyasi halini anlamak için önemli bir eser. 30.42 TL. Devletin Kahyası, Sultanın Efendisi Mehmed Said Halet Efendi, Süheyla Yenidünya Gürgen 0,00 TL. Doğru ve yanlışlarıyla adını tarihe "Devletin Ka ... Mehmed Said Halet Efendi - Süheyla Yenidünya Gürgen ... . Doğru ve yanlışlarıyla adını tarihe "Devletin Kahyası" olarak yazdırmış önemli bir figür olarak Halet Efendi'nin biyografisi dün ve bugünkü Türkiye'nin siyasi halini anlamak için önemli bir eser. Mehmed Said Halet Efendi. Kitap Bilgisi. Alıntılar. Doğru ve yanlışlarıyla adını tarihe "Devletin Kahyası" olarak yazdırmış önemli bir figür olarak Halet Efendi'nin biyografisi, dün ve bugünkü... 32.76 TL. Bu kitap, Kırım'dan göçen sıradan bir Osmanlının, Mehmed Said Hâlet Efendi'nin "Hizmetkârlıktan" "Devlet Kahyalığı ve Padişahın Efendiliği"ne yükselmesinin çetin ve entrikalarla dolu... Bu kitap, Kırım'dan göçen sıradan bir Osmanlının, Mehmed Said Hâlet Efendi'nin "Hizmetkârlıktan" "Devlet Kahyalığı ve Padişahın Efendiliği"ne yükselmesinin çetin ve entrikalarla dolu enteresan... 30.03 TL. Bu kitap, Kırım'dan göçen sıradan bir Osmanlının, Mehmed Said Hâlet Efendi'nin "Hizmetkârlıktan" "Devlet Kahyalığı ve Padişahın Efendiliği"ne yükselmesinin çetin ve entrikalarla dolu... Devletin Kahyası, Sultanın Efendisi. Mehmed Said Halet Efendi. Bu kitap, Kırım'dan göçen sıradan bir Osmanlının, Mehmed Said Hâlet Efendi'nin "Hizmetkârlıktan" "Devlet Kahyalığı ve... Mehmed Said Halet Efendi. Yeni. Ücretsiz Kargo. Doğru ve yanlışlarıyla adını tarihe "Devletin Kahyası" olarak yazdırmış önemli bir figür olarak Halet Efendi'nin biyografisi, dün ve bugünkü... Süheyla Yenidünya Gürgen, Mehmed Said Halet Efendi Kitabını Tüm Avrupa'dan Sipariş Etmek İçin Köln Kütüphane'yi tercih edebilirsiniz. Devletin Kahyası, Sultanın Efendisi. Kritik Stok. 29.25 TL. Bu kitap, Kırım'dan göçen sıradan bir Osmanlının, Mehmed Said Hâlet Efendi'nin "Hizmetkârlıktan" "Devlet Kahyalığı ve Padişahın Efendiliği"ne yükselmesinin çetin ve entrikalarla dolu... 31.20 TL. Bu kitap, Kırım'dan göçen sıradan bir Osmanlının, Mehmed Said Hâlet Efendi'nin "Hizmetkârlıktan" "Devlet Kahyalığı ve Padişahın Efendiliği"ne yükselmesinin çetin ve entrikalarla dolu... 33.15 TL. Bu kitap, Kırım'dan göçen sıradan bir Osmanlının, Mehmed Said Hâlet Efendi'nin "Hizmetkârlıktan" "Devlet Kahyalığı ve Padişahın Efendiliği"ne yükselmesinin çetin ve entrikalarla dolu......