Rüyada Terakki

Molla Davutzade Mustafa Nazım Erzurumi

Rüyada Terakki
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2012-08-09
YAZAR Molla Davutzade Mustafa Nazım Erzurumi
ISBN 6055257156
DOSYA FORMATI 9,79 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Üç katlı Boğaz köprüsü, boydan boya yapılan yeni rıhtımları, hayvanların hizmet ettiği büyük bahçeleri, suni dağları, katlarında geniş balkonları andıran sokakların uzandığı yüksek binaları, fabrikaları, yerin altından ve deniz üstünden giden trenleri, her şeyi gözetleyen dev aynalarıyla 24. yüzyılın İstanbul'u...Yaşamı hakkında neredeyse hiçbir şey bilinmeyen Molla Davudzade Mustafa Nâzım Erzurumî'nin ilk kez 1913 yılında yayımlanan anlatısı Rüyada Terakki ve Medeniyet-i İslamiyeyi Rüyet, Türkçe edebiyatta ütopya türünün bilinen en erken ve ilgi çekici örneklerindendir. Balkan Savaşları'nm yol açtığı toplumsal buhran ve karamsarlık içinde umutsuzken, rüyasında büyük dedesi ile 400 yıl sonrasının İstanbul'una giden anlatıcı Nâzım, Osmanlı'nın geçmiş hatalarından ders alınması ve İslami bir düzen sağlanmasıyla gelecekte Batı medeniyetine karşılık gelebilecek ileri bir medeniyete nasıl ulaşılacağına tanıklık eder. Kitabın girişinde "İşbu rüyadan gaye ve maksat: Vatan ve milletin selamet-i terakki ve tealisini temindir" diyen yazar böylece, modernleşme reflekslerini yansıtan Osmanlı edebiyatındaki siyasi rüya örneklerinden tanışık olduğumuz bir niyetle kendi ütopik kurtuluş senaryosunu sunar. Bu yanıyla Rüyada Terakki'nin yalnızca ütopya meraklıları ve edebiyat okurları için değil, Osmanlı'nın siyasi düşünce tarihiyle ilgilenenler için de önemli bir kaynak olacağını umuyoruz.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Rüyada Terakki i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Rüyada Terakki.

...yet' bu nadir kitaplardan biridir. Rüyada Terakki'de kurgu bir rüyayla başlar ve bu rüya dört yüz sene sonrayı ele alır ... Alfa Kitap Rüyada Terakki | Kitaba Ulaşmanın En Kolay Yolu ... . Rüyada terakki ekşi herhangi önemli bir gelişmenin yaşanmayacağına, yeni bir ilişkiye başlayacağına işaret eder. Rüyada terakki ve medeniyet-i islamiyeyi rüyet rakiplerin yapabileceği kötülüklerin... Bu yanıyla Rüyada Terakki'nin yalnızca ütopya meraklıları ve edebiyat okurları için değil, Osmanlı'nın siyasi düşünce tarihiyle ilgilenenler için de önemli bir kaynak olacağını umuyoruz. Bu yanıyla Rüyada Terakki'nin yalnızca ütopya meraklıları ve edebiyat okurları için değil, Osmanlı'nın siyasi düş ... Rüyada Terakki Ekşi - SalihRüyalar.com ... . Bu yanıyla Rüyada Terakki'nin yalnızca ütopya meraklıları ve edebiyat okurları için değil, Osmanlı'nın siyasi düşünce tarihiyle ilgilenenler için de önemli bir kaynak olacağını umuyoruz. "Rüyada Terakki". için 8 sonuç bulundu: Sıralama Şekli Kargo. Fiyat. Rüyada Terakki ve Medeniyet-i İslamiyeyi Rüyet. Molla Davutzade Mustafa Nazım Erzurumi. Bu yanıyla Rüyada Terakki'nin yalnızca ütopya meraklıları ve edebiyat okurları için değil, Osmanlı'nın siyasi düşünce tarihiyle ilgilenenler için de önemli bir kaynak olacağını umuyoruz. 12.24 TL. Bu yanıyla Rüyada Terakki'nin yalnızca ütopya meraklıları ve edebiyat okurları için değil, Osmanlı'nın siyasi düşünce tarihiyle ilgilenenler için de önemli bir kaynak olacağını umuyoruz. Bu yaniyla Rüyada Terakki'nin yalnizca ütopya meraklilari ve edebiyat okurlari için degil, Osmanli'nin siyasi düsünce tarihiyle ilgilenenler için de önemli bir kaynak olacagini umuyoruz. 14.40 TL. Bu yanıyla Rüyada Terakki'nin yalnızca ütopya meraklıları ve edebiyat okurları için değil, Osmanlı'nın siyasi düşünce tarihiyle ilgilenenler için de önemli bir kaynak olacağını umuyoruz. Bu yanıyla Rüyada Terakki'nin yalnızca ütopya meraklıları ve edebiyat okurları için değil, Osmanlı'nın siyasi düşünce tarihiyle ilgilenenler için de önemli bir kaynak olacağını umuyoruz. Molla Davudzade, Mustafa Nazım Erzurumi. Üç katlı Boğaz köprüsü, boydan boya yapılan yeni rıhtımları, hayvanların hizmet ettiği büyük bahçeleri, suni dağları... Bu yanıyla Rüyada Terakki'nin yalnızca ütopya meraklıları ve edebiyat okurla...