Şark Meselesi

Raif Karadağ

Şark Meselesi
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2015-09-30
YAZAR Raif Karadağ
ISBN 6059850193
DOSYA FORMATI 12,72 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

"Türkler Avrupa'da görünür görünmez ortaya bir Şark meselesi çıktı... Papazların ve küçük küçük zorbaların idaresine kendisini rahatça teslim etmiş, şarabını içip uyuklayan Avrupa'nın kapısından içeri giren dipdiri insanlar, yepyeni bir nizam içinde akıp gelen başarılı ve muazzam kuvvetler, o zamanki Avrupalının örümcekli, bulanık kafasında bir şok tesiri yaparak, onda şifa bulmaz bir dehşet hastalığı (!) doğurmuştur. Türklerin, uyuklayan Avrupalının afyonunu patlatması hadisesi öylesine derin bir tesir yapmıştır ki, aradan yedi asır gelip geçmiş olmasına ve bir gün, eski dipdiri delikanlının, hasta adam (!) şekline sokulmasına rağmen, Avrupalının yirmi batın torunları dahi bu Türk hastalığından, Türk şokundan kurtulamamıştır."

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Şark Meselesi i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Şark Meselesi.

...ar hakim olmayı başarmış bir devlettir ... 462) ŞARK MESELESİ - Yeniden Ergenekon : Yeniden Ergenekon ... . ...altında aslında Şark'la alâkası olmayan başlıca bir Avrupa meselesi haline gelmiştir (a.g.e., s. 80). Eski bir Osmanlı toprağı olarak Romanya, Şark meselesinin denge politikasının bir ürünü olmuştur. İlk kez Viyana Kongresi'nde (1815) ifade edilen Şark Meselesi deyimi ile Avrupa devletlerinin Osmanlı Devleti ile olan ilişkileri anlatılmak istenmiştir. Şark Meselesi (Farklı Bir Kaynaktan). ... Şark Meselesi ... . Şark Meselesi (Farklı Bir Kaynaktan). Doğu Sorunu veya Şark Meselesi, 18. yüzyıl sonlarından 20. yüzyılın başlarına kadar süren Osmanlı'nın istikrarsızlık döneminde Avrupa devletlerinin stratejik ve politik rekabetlerini ifade eden... 1920 yılında imzalanan sevr antlaşması ile de anadolu türklüğünü ortadan kaldırma planına kesin nokta konur. şark meselesi artık çözülmüştür. yoksa çözülmemiş midir ? "Şark Meselesi", son iki yüz yıl dünyanın büyük devletlerini meşgul etmiş, "güç dengesi"nin tesisinde en mühim amillerden biri olmuş, entrikalara, kıskançlıklara ve pazarlıklara sebebiyet vermiştir. Şark Meselesi terimi; amaç ayn...