Siyasetin Dengesi : Celaleddin Karatay

Zehra Odabaşı

Siyasetin Dengesi : Celaleddin Karatay
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2018-10-08
YAZAR Zehra Odabaşı
ISBN 6052790076
DOSYA FORMATI 3,24 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Selçuklular döneminde, özellikle Hristiyan ailelerden alınarak yetiştirilen yöneticilerin, devlete hizmetleri yanında kültür ve medeniyet tarihine de önemli katkıları olmuştur.On üçüncü yüzyılda, I. Alâeddin Keybubad’ın himayesinde kölelikten emirliğe ve atabeyliğe uzanan öyle birisi çıkar ki; emirler ve küçük yaştaki şehzadelerin çalkantıları arasında sarsılan Türkiye Selçuklu Devletinin ömrüne ömür katar.Türkiye Selçuklu Devletinde şehzadelerin arasını bulan, emirleri makul gerekçelerle hizaya getiren stratejik ve analitik politikalarıyla siyasi dengeyi kuran Celâleddin Karatay, bu özellikleriyle günümüz okurlarına hatırlatılmayı hak ediyor. Devlet adamlığı kadar kültürel, sosyal, ilmi hayata etkileriyle de öne çıkan Karatay’ın izlerini Anadolu’da bıraktığı eserlerden sürebiliyoruz.Hâlen Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde Öğretim Üyesi olarak görev yapan Dr. Zehra Odabaşı’nın kaleminden çıkan bu biyografi yazarın “Selçuklu Devleti’nde Mühtedî Vakıfları: Celâleddin Karatay Vakıfları Örneği” adlı doktora tezinden kitaplaştı. İki ana bölüme sahip kitabın ilk bölümünde yazar Karatay’ın doğumdan ölüme hayatını; ailesi, kökeni, devlet kademesindeki görevlerini ve Türkiye Selçuklu Devleti’nde ilk defa uyguladığı “ortak saltanat” uygulamasını, Anadolu’nun tasavvuf hayatındaki yerini; âlim ve mutasavvıflarla ilişkilerini ve yakın çevresini anlatıyor.Karatay’ın sosyal, kültürel ve dini hayata etkilerini arkasında bıraktığı eserler üzerinden ele alan ikinci bölümdeyse Karatay Kervansarayı, zaviyesi ve vakıfları bütün içerikleriyle inceleniyor.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Siyasetin Dengesi : Celaleddin Karatay i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Siyasetin Dengesi : Celaleddin Karatay.

...yla siyasi dengeyi kuran Celâleddin Karatay ... Celaleddin Karatay - Siyasetin Dengesi ... ... Celaleddin Karatay - Siyasetin Dengesi. Yeni. Ücretsiz Kargo. çıkan bu biyografi yazarın "Selçuklu Devleti'nde Mühtedî Vakıfları: Celaleddin Karatay Vakıfları Örneği" adlı doktora tezinden kitaplaştı. Celaleddin Karatay - Siyasetin Dengesi. Selçuklular döneminde, özellikle Hristiyan ailelerden alınarak yetiştirilen yöneticilerin, devlete hizmetleri yanında kültür ve medeniyet tarihine de önemli katkıları... Türkiye Selçuklu Devletinde şehzadeler ... Celaleddin Karatay - Siyasetin Dengesi, Zehra... | Kitap365.com ... ... Türkiye Selçuklu Devletinde şehzadelerin arasını bulan, emirleri makul gerekçelerle hizaya getiren stratejik ve analitik politikalarıyla siyasi dengeyi kuran Celâleddin Karatay... Siyasetin Dengesi Celaleddin Karatay 478048. İlk Yorumu Sen Yap! ilişkilerini ve yakın çevresini anlatıyor Karatay'ın sosyal kültürel ve dini hayata etkilerini arkasında bıraktığı eserler üzerinden. 13.68 TL. Türkiye Selçuklu Devletinde şehzadelerin arasını bulan, emirleri makul gerekçelerle hizaya getiren stratejik ve analitik politikalarıyla siyasi dengeyi kuran Celaleddin Karatay... 15.30 TL. Türkiye Selçuklu Devletinde şehzadelerin arasını bulan, emirleri makul gerekçelerle hizaya getiren stratejik ve analitik politikalarıyla siyasi dengeyi kuran Celaleddin Karatay... Türkiye Selçuklu Devletinde şehzadelerin arasını bulan, emirleri makul gerekçelerle hizaya getiren stratejik ve analitik politikalarıyla siyasi dengeyi kuran Celâleddin Karatay, bu özellikleriyle günümüz... Siyasetin Dengesi : Celaleddin Karatay. Yazar : Zehra Odabaşı Yayınevi : ERDEM YAYINLARI Bu kategorideki tüm ürünler. Alış-Veriş Listeme Ekle. Siyasetin Dengesi: Celaleddin Karatay. stratejik ve analitik politikalarıyla siyasi dengeyi kuran Celâleddin Karatay bu özellikleriyle günümüz okurlarına hatırlatılmayı hak ediyor. Türkiye Selçuklu Devletinde şehzadelerin arasını bulan, emirleri makul gerekçelerle hizaya getiren stratejik ve analitik politikalarıyla siyasi dengeyi kuran Celâleddi...