İlim Yolunda: Taşköprülüzade

Fatih İbiş

İlim Yolunda: Taşköprülüzade
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2018-10-08
YAZAR Fatih İbiş
ISBN 6052790038
DOSYA FORMATI 3,38 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Osmanlı’nın ilk ansiklopedisti ve bilim tarihçisi kabul edilen Taşköprülüzâde; âlimin eş-Şekâik (Âlimler Ansiklopedisi) ve Miftâhu’s-Saadet (İlimler Ansiklopedisi) eserlerinden hareketle Doç. Dr. Fatih İbiş tarafından kaleme alındı.“Ebu’l Hayr” Ahmed Taşkörülüzâde hayatı boyunca dar kapısından girdiği ilmin talebesi olmuş, yürüyüşlerinin hakkını veren ilim talebelerine hocalık etmiş ve iz bırakan âlimler yetiştirmiştir. Taşköprülüzâde’nin iz sürme ve iz bırakma seyrini ilim merakını eş-Şakâik’in girişinde yer alan “Sağı soldan, doğruyu eğriden ayırmaya başladığım günden beri ulema menkıbeleri ve onların haberlerini öğrenmeye çok meraklıydım. ... Nesiller gelip geçtikçe neredeyse onların da isimleri ve resimleri, nesillerin dilinden ve zihninden kazınıp gidecekti.” ifadelerinden okuyabiliyoruz. Nitekim âlimlerin hayatını anlattığı aynı eserinde kısaca kendi yaşamına da değinme gerekçesini tevazuuyla izah eder “Efendilerin huzurunda hizmetkârların da anılması gerekir.” Dahil olduğu nesille birlikte geleceği de gözeten Taşköprülüzâde’nin, gün gelip kendi hayatının da aynı hüsnü niyetle kayda alınacağını, yeni bir nesle aktarılacağını öngördüğünü; okuyucuların âlimin hayatına ana hatlarıyla değinen bu kitabı okurken ayrı bir keyif alacağına inanıyoruz.Kitabın birinci bölümünde doğumundan âlimliğine kadar ailesi, çocukluğu, ilimle ve âlimlerle tanışması, müderrisliği, gönüllüsü değilse de kaderinde yazıldığına inandığı kadılık dönemleri anlatılıyor. Üzerinde etkisi, emeği olan âlimlerin ve kalbini genişleterek terbiye eden ariflerin konu edildiği ikinci bölümdeyse Taşköprülüzâde’nin irfani yönüne tanıklık ediyoruz.Âlimin ilmî yaklaşımları, eserleri, talebeleri hakkındaki bilgiler ve dolayısıyla da âlim, ilim, irfan, talebe gibi kavramların içeriğine dair bir keşfe çıktığımız sayfalarsa üç ve dördüncü bölümlerde. Ayrıca kitabın sonunda okuyacağınız “Kendi Kaleminden Taşköprülüzâde” bölümüyle âlimle bizzat sohbet etmiş kadar olacaksınız. Ek ikideki “Taşkörülüzâde’nin Biyografisinde Okuduğu ve Okuttuğu Kitapların Listesi”yse özellikle tarih öğrencilerine iyi bir sürpriz olacak.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz İlim Yolunda: Taşköprülüzade i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap İlim Yolunda: Taşköprülüzade.

... Taşköprülüzade. Yazar. Fatih İbiş ... İlim Yolunda: Taşköprülüzade - Fatih İbiş : %25 İndirimli ... . âlimlerin ve kalbini genişleterek terbiye eden ariflerin konu edildiği ikinci bölümdeyse Taşköprülüzâde'nin irfani yönüne tanıklık ediyoruz. 6 €. Osmanlı'nın ilk ansiklopedisti ve bilim tarihçisi kabul edilen Taşköprülüzâde; âlimin eş-Şekâik (Âlimler Ansiklopedisi) ve Miftâhu's-Saadet (İlimler Ansiklopedisi) eserlerinden hareketle Doç. İlim Yolunda Taşköprülüzade kitab ... İlim Yolunda Taşköprülüzade Fatih İbiş ... . İlim Yolunda Taşköprülüzade kitabı hakkında bilgileri içeren kitap satış sayfası. Fatih İbiş kitapları ve Erdem Yayınları 2018 baskısı kitaplar ile ikinci el ve yeni 7 milyon kitap NadirKitap.com'da. İlim Yolunda: Taşköprülüzade. Osmanlı'nın ilk ansiklopedisti ve bilim tarihçisi kabul edilen Taşköprülüzâde; alimin eş-Şekaik (Alimler Ansiklopedisi) ve Miftahu's-Saadet (İlimler Ansiklopedisi)... Araştırma - İnceleme. İlim Yolunda: Taşköprülüzade. İlim Yolunda: Taşköprülüzade. Yeni. Ücretsiz Kargo. 16.20 TL. İlim Yolunda Taşköprülüzadeİlim Yolunda Taşköprülüzade - Osmanlı'nın ilk ansiklopedisti ve bilim tarihçisi kabul edilen Taşköprülüzâde; âlimin eş-Şekâik (Âlimler Ansiklopedisi) ve... Araştırma - İnceleme. İlim Yolunda: Taşköprülüzade. İlim Yolunda: Taşköprülüzade. Yeni. Ücretsiz Kargo. 12.24 TL. Osmanlı'nın ilk ansiklopedisti ve bilim tarihçisi kabul edilen Taşköprülüzâde; alimin eş-Şekaik (Alimler Ansiklopedisi) ve Miftahu's-Saadet (İlimler Ansiklopedisi) eserlerinden hareketle Doç. 18 TL. Osmanlı'nın ilk ansiklopedisti ve bilim tarihçisi kabul edilen Taşköprülüzâde; alimin eş-Şekaik (Alimler Ansiklopedisi) ve Miftahu's-Saadet (İlimler Ansiklopedisi) eserlerinden hareketle Doç. Osmanlı'nın ilk ansiklopedisti ve bilim tarihçisi kabul edilen Taşköprülüzâde; âlimin eş-Şekâik (Âlimler Ansiklopedisi) ve Miftâhu's-Saadet (İlimler Ansiklopedisi) eserlerinden hareketle Doç. İlim Yolunda - Taşköprülüzade kitabının konusu, yazarı ve kitapla ilgili yorumları buradan okuyabilir, en ucuz fiyatlarla Kitaploji.com'dan sipariş verebilirsiniz. Osmanlı'nın ilk ansiklopedisti ve bilim tarihçisi kabul edilen Taşköprülüzâde; âlimin eş-Şekâik (Âlimler Ansiklopedisi) ve Miftâhu's-Saadet (İlimler Ansiklopedisi) eserlerinden hareketle Doç. Osmanlı'nın ilk ansiklopedisti ve ...