Doğu Türkistan Türkleri Tarihi

Prof. Dr. Mehmet Saray

Doğu Türkistan Türkleri Tarihi
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2017-03-14
YAZAR Prof. Dr. Mehmet Saray
ISBN 6056568732
DOSYA FORMATI 6,36 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Eğitim ve kültür alanlarında elde ettikleri başarılarla Uygur Türkleri, Türk tarihinde büyük izler bırakan bir Türk kavmidir. Nitekim onların bu güzel başarılan okul kitaplarında iftiharla çocuklarımıza öğretilmektedir. Fakat, Çin işgali altında yaşayan Uygur Türklerinin çektiği sıkıntılar ve uğradığı haksızlıklar hakkında ne Türkiye'den, ne de medeni dünyadan, Çin yönetimine karşı bir protesto sesi çıkmamıştır. Hâlbuki Çin Halk Cumhuriyeti, BM Daimi Konsey üyesi olarak BM’nin insan hakları ile ilgili neşrettiği bütün kararları imzalamış bulunmaktadır. Bu mütevazi çalışmamızda Uygur Türklerinin tarihini ana hatları ile izah ederken, devletler arası hukuku çiğneyen Çin yöneticilerinin uyguladığı insanlık dışı baskıları ve Çin işgallerini belgeleri ile anlatmaya çalıştık.Toplam altı bölümden oluşan kitabın birinci bölümünde “Ana Hatlarıyla Türk Tarihi”, ikinci bölümde “Doğu Türkistan’da İlk Çin İşgali ve Sömürüsünü Hazırlayan Sebepler”, üçüncü bölümde “Çin Doğu Türkistanda”, dördüncü bölümde “Çinin Doğu Türkistan’ı İkinci İşgalinden Sonra Kurduğu Yeni Yönetim Şekli”, beşinci bölümde “İkinci Dünya Harbi Öncesinde İngiltere ile Japonya’nın Doğu Türkistan’a İlgisi: Komünizm ve Antikomünizm Mücadelesi” , altıncı bölümde “Prensiplerini Çiğneyen Çin Komünist Yönetiminin Doğu Türkistana Yerleşmesi” en ince detaylarına kadar belgeleri ile incelenmiş ve Prof. Dr. Mehmet Saray tarafından toplamda 706 sayfalık Doğu Türkistan Türkleri Tarihi kitabı kaleme alınmıştır. 

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Doğu Türkistan Türkleri Tarihi i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Doğu Türkistan Türkleri Tarihi.

...e kanunsuz icraatlarına dayanamayan Uygur Türkleri, Doğu Türkistan'daki diğer Türk boylarının da iştirakiyle iki defa ayaklanıp devlet bu ideolojinin, Lenin, Stalin, Mao gibi zalim liderler tarafından uygulanmaya konmasıyla, dünya tarihinin en büyük kıyım ve katliamları gerçekleştirildi ... Doğu türkistan tarihi ... . Türk-İslam medeniyetinin tarihi merkezlerini barındıran Doğu Türkistan öz yurdunda yaşam ahvalde ve şartta milli kültürünü koruyarak yurtlarının asil sahibi kalmayı başaran Doğu Türkistan Türkleri. Köktürkler ve sonrasında Uygur Türkleri Hunların bakiyeleri olarak karşımıza çıkıyor. İpe ... Uygur türkleri ve doğu türkistan'ın bugünkü durumu ... . Köktürkler ve sonrasında Uygur Türkleri Hunların bakiyeleri olarak karşımıza çıkıyor. İpe...