Endüstri İçi Ticaret: Teori ve Uygulama

Zeynep Köse

Endüstri İçi Ticaret: Teori ve Uygulama
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2018-10-11
YAZAR Zeynep Köse
ISBN 6052810576
DOSYA FORMATI 5,39 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Günümüzde uluslararası ticaret son derece zorlu bir küresel rekabet ortamında yürütülmektedir. Bu şartlarda yapılan ticaret ise iktisadi büyümeyi hızlandırmanın ve refahı artırmanın temelini oluşturmaktadır. Böyle zorlu bir ortamda sürdürülebilir bir büyüme ve kalkınmanın anahtarı ise, verimliliğinin artırılması yoluyla küresel dünyada rekabet gücünün elde edilmesi ve bunun sürdürülmesidir. Bunun da başarılı bir bilim ve teknoloji politikasının uygulanması, bunun için AR-GE yatırımlarının artırılması ve etkin bir şekilde yönetilmesi ve elde edilecek çıktıların ekonominin üretim ve rekabet gücünü geliştirecek şekilde kullanılmasına dayalı olduğu bilinmektedir. Daha önceleri, ülkeler, bol miktarda sahip oldukları üretim faktörlerinin kullanıldığı homojen mallar üretmekte ve kıt olan faktörün kullanıldığı malları da diğer ülkelerden temin etmektelerdi. Endüstriler arası ticaret olarak tanımlanan bu ticaret türündeki sınırlı sayıdaki ürün çeşidi zamanla tüketicilerin talebini karşılamakta yetersiz kalmıştır. Sonuç olarak, ikinci dünya savaşı sonrasında dış ticarette önemli değişiklikler meydana gelmiş, ayrıca ticaretin şekli de değişmiştir. Ülkeler, artık, bir malın farklı türlerini de üretmeye ve ticaretini yapmaya başlamışlardır. Böylece, zamanla, aynı malın hem ihraç hem de ithal edilmesi olarak tanımlanan endüstri içi ticaret ortaya çıkmıştır. Endüstri içi ticaret, taraf ülkelere önemli kazançlar sağlamaktadır. Bu ticaret türü, tüketici açısından ürün çeşitliliği, üreticiler açısından da ölçek ekonomilerinden faydalanma imkânları sunmaktadır. Bunun, ülkelerin ihracat performansı üzerinde de olumlu etkisi vardır. Endüstri içi ticaretin önemli varsayımlarından birisi olan ölçeğe göre artan getiri, ülkeler arasındaki ticaretin sebebinin ülkelerin sahip olduğu mukayeseli üstünlükler olmadığını gözler önüne sermiştir. Bunun yanı sıra, endüstri içi ticaretin bir diğer önemli varsayımı olan ürün farklılaştırması, tüketicilerin farklı zevk ve tercihlerini karşılamaktadır. Özetle, ölçeğe göre artan getiri koşulları altında üretilen heterojen malların ticaretindeki artış, dış ticaretten elde edilen kazançları artırmaktadır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Endüstri İçi Ticaret: Teori ve Uygulama i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Endüstri İçi Ticaret: Teori ve Uygulama.

...esela bu yazımızda yazar Zeynep Köse kitapları arasında yer alan Endüstri İçi Ticaret: Teori ve Uygulama yeni kitabı hakkında merak edilenlerden bahsedeceğiz ... Endüstri İçi Ticaret: Teori ve Uygulama > Hiperlink Yayınları > Zeynep ... . Böylece, zamanla, aynı malın hem ihraç hem de ithal edilmesi olarak tanımlanan endüstri içi ticaret ortaya çıkmıştır. Endüstri içi ticaret, taraf ülkelere önemli kazançlar sağlamaktadır. Böylece, zamanla, aynı malın hem ihraç hem de ithal edilmesi olarak tanımlanan endüstri içi ticaret ortaya çıkmıştır. Endüstri içi ticaret, taraf ülkelere önemli kazançlar sağlamaktadır. Böylece, zamanla, aynı malın hem ihraç hem de ithal edilmesi olarak tanımlanan endüs ... Endüstri İçi Ticaret: Teori ve Uygulama Zeynep Köse ... . Endüstri içi ticaret, taraf ülkelere önemli kazançlar sağlamaktadır. Böylece, zamanla, aynı malın hem ihraç hem de ithal edilmesi olarak tanımlanan endüstri içi ticaret ortaya çıkmıştır. Endüstri içi ticaret, taraf ülkelere önemli kazançlar sağlamaktadır. Alış-Veriş Listeme Ekle. Endüstri İçi Ticaret: Teori ve Uygulama. Böylece zamanla aynı malın hem ihraç hem de ithal edilmesi olarak tanımlanan endüstri içi ticaret ortaya çıkmıştır. 23.70 TL. Böylece, zamanla, aynı malın hem ihraç hem de ithal edilmesi olarak tanımlanan endüstri içi ticaret ortaya çıkmıştır. Endüstri içi ticaret, taraf ülkelere önemli kazançlar sağlamaktadır. 24 TL. Endüstri içi ticaret, taraf ülkelere önemli kazançlar sağlamaktadır. Bu ticaret türü, tüketici açısından ürün çeşitliliği, üreticiler açısından da ölçek ekonomilerinden faydalanma imkânları... Böylece, zamanla, aynı malın hem ihraç hem de ithal edilmesi olarak tanımlanan endüstri içi ticaret ortaya çıkmıştır. Endüstri içi ticaret, taraf ülkelere önemli kazançlar sağlamaktadır. Endüstri içi ticaret, taraf ülkelere önemli kazançlar sağlamaktadır. Bu ticaret türü, tüketici açısından ürün çeşitliliği, üreticiler açısından da ölçek ekonomilerinden faydalanma imkânları sunmaktadır. Ticaret kategorisinde kendisine yer bulan Endüstri İçi Ticaret: Teori ve Uygulama kitabı okumak için harika! Sizlere öncelikle pdf bağlantısını ve ardından da eser özelliklerini vermeye çalıştık. 26.40 TL. Böylece, zamanla, aynı malın hem ihraç hem de ithal edilmesi olarak tanımlanan endüstri içi ticaret ortaya çıkmıştır. Endüstri içi ticaret, taraf ülkelere önemli kazançlar sağlamaktadır. Zeynep Köse tarafından kaleme alınan Endüstri İçi Ticaret: Teori ve Uygulama Pdf İndir isimli 210 sayfadan oluşan kitap; HİPERLİNK YAYINLARI yayınevinin 11/10/2018 Perşembe tarihinde ve 1... Böylece. zamanla. aynı malın hem ihraç hem de ithal edilmesi olarak tanımlanan endüstri içi ticaret ortaya çıkmıştır. Endüstri içi ticaret. taraf ülkelere önemli kazançlar sağlamaktadır. Zeynep Köse tarafından kaleme alınan Endüstri İçi Ticaret: Teori ve Uygulama Pdf Oku isimli 210 sayfadan oluşan kitap; HİPERLİNK YAYINLARI y...