Dut Ağacında

İhsan Deniz

Dut Ağacında
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2015-10-02
YAZAR İhsan Deniz
ISBN 6059954884
DOSYA FORMATI 3,18 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Alnındaki ünleme yuva olan altın iz ve.Kalbindeki ferahlık bol gelecek bana.Sendeki kapanmaz melankoli, bendeki küstah iyileşme.Sonunda David Bowie’yi hayrete düşürecek.Bazen çocuklar sıvanacak yakana, bazen göz gözü görmeyecek ateşten.Bazen rüya korkusu ve iz’an, bazen âşık olacağım ben sana.Metroda sen yüzünden keder levhaları havalanırken hayallere dal.Otobüste ben Şili cevizi ikram edeyim Cenevizli kolsuz korsanlara.Sabah akşam siyah kadranlı saatine bakadur sen, ben.Takvime çentikler atayım, şehir haritalarına kapanayım ben, sen.Bak, uyandım ben yaprak kımıltısıyla yanak yanağa.Uyudun sen yanaktan yanağa süzülen şifa kırıntısında. 

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Dut Ağacında i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Dut Ağacında.

...enellikle kırılmış, kurumuş, hastalıklı dalları kesmekle yetiniriz ... Büyüyen Dutlarin Sirlari, Bir Ağaç Için Nasil Düzgün... ... . Bu işlemin budama olduğunu sanırız. Yaprak Lekelenmesi: Dut ağacında Cercosporella mori, Cercospora missouriensis ve C. moricola mantarları fazla yağmurlu mevsimlerde yapraklarda "lekelenme" hastalığı oluştururlar. Dut, dutgiller (Moraceae) familyasından olan ağaç türüdür. Anavatanı Çin ve Uzakdoğu'dur. Başlıca dut çeşitleri; Morusalba (Akdut), Morusnigra (Karadut), Moru ... Dut Ağacı Saksıda Nasıl Yetiştirilir ~ Yeşil Parmak ... . Başlıca dut çeşitleri; Morusalba (Akdut), Morusnigra (Karadut), Morusrubra (Kırmızı dut). arasında buldukları çatlaktan geceleri birbirlerine aşklarını dile getirirlermiş. Yine gizlice buluştukları bir gece, ertesi gün ormandaki dut ağacının altında buluşup, kaçmaya karar vermişler. Aslında 12 ayrı türü olan dut ağacının, yukarıda saydığımız üç önemli örneği Türkiye'de bol bol yetiştirilmektedir. Dut ağaçları, çoğunlukla yapraklarını döken bitkilerdendir. Dut:dutgiller (Moraceae) familyasından Morus cinsini oluşturan ağaç türlerine verilen addır. Dut Pekmezi:Dut en çok pekmez olarak değerlendirilir. Dut ağacı olan mutlaka pekmez yapar. "Ne kadar büyük dut bunlar böyle, hem de çok tatlı," dedi annem. Ben de annemi tembihleyerek Benim dut serüvenim bir ay kadar sürdü. Bir aydan sonra ağacın üzerinde hiç dut kalmadı. Anadolu, dut merkezlerinden biri… Kadim dut ülkesi Çin'den XII. Yüzyıl'da buraya taşınmış… Kanıtı mı, karadut lekesini, yalnızca karadut ağacının yaprakları temizliyor… Muhtemelen herkes lezzetli meyvelerin dutunun ne verdiğini bilir, fakat birçoğu yanlışlıkla onun için özel beceriler gerektirdiğine inanır. Bu efsaneyi ortadan kaldıracağız... Dut fidanı ne zaman ve nasıl dikilir? Dut ağacı gübreleme, sulama, yetiştirme hakkında bilgi. Dut (Morus spp.) Ağacı Nasıl Yetiştirilir? İlkbaharda açan çiçekleri yazın başında meyvelere dönüşür....