Cengiz İmparatorluğu Hakkında İlk Tarih Kayıtları

Mustafa Uyar

Cengiz İmparatorluğu Hakkında İlk Tarih Kayıtları
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2012-05-25
YAZAR Mustafa Uyar
ISBN 9754378979
DOSYA FORMATI 11,63 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Moğolların Gizli Tarihi ve Altan Topçi adlı Moğolca kaynaklar; Ata Melik Cüveynî’nin Târih-i Cİhângüşâ’sı ve Reşîdüddin Fazlullah Hemedânî’nin Câmi-el-Tevârîh’i gibi Farsça eserler; Plano Carpini, William von Rıbruk ve Marco Polo gibi Batılı seyyahların notları Moğol İmparatorluğu tarihinin muasır kaynakları konumundadırlar. Elinizdeki çalışmada yar alan Shao HUng’un Meng Ta pei lu (Moğol Tatarların Umumî Tarihi) adlı eseri ve Peng Da Ya ile Xiu Ting’un kaleme aldığı Hei Ta shi lu (Kara Tatarlara Dair Muhtasar), yukarıda ismi geçenlerden önce telif edilmiş olmaları ve içerdikleri malumat bakımından, en az onlar kadar önem arz etmektedir.Meng Ta pei lu ve Hei Ta shi lu, 1221 ve 1237 yıllarında Moğol ülkesini bizzat ziyaret eden elçilerin gözlemlerini içermektedir. Söz konusu iki eser, Moğol İmparatorluğunun ilk devresi kadar, bu dönem Moğol – Çin ve Moğol – Türk ilişkileri hakkında da önemli malumat vermektedir. Her iki eser de, Moğolların maddi ve manevi kültürüne ilişkin birçok veri sunmaktadır. Ayrıca, elinizdeki eserde, kaynaklardaki bilgilerin açıklanması sırasında, Moğollar hakkında bilgi veren diğer Çin kaynaklarına da müracaat edilmiştir; bu sayede başka kaynaklarda yer alan Moğollar ile ilgili malumattan da haberdar olunabilmektedir. Bir kısmını sayabildiğimiz sebepler haiz oldukları öneme binaen, bu iki kaynak eserin Türkçeye kazandırılmasının faydalı olacağı düşünülmüştür. Bu çalışmanın, ülkemizde yapılan Moğol tarihi araştırmalarına ve ilgili çalışmalara, önemli bir katkı sağlayacağı kanaatindeyiz.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Cengiz İmparatorluğu Hakkında İlk Tarih Kayıtları i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Cengiz İmparatorluğu Hakkında İlk Tarih Kayıtları.

...emedânî'nin Câmi-el-Tevârîh'i gibi Farsça eserler ... Cengiz İmparatorluğu Hakkında İlk Tarih Kayıtları - 16.67 TL + KDV ... ... ...Hatıra-Anı Hobi İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yayınları Kişisel Gelişim Moda-Giyim Sağlık-Tıp Sanat Siyaset-Politika Sözlük Spor Şiir Tarih Tiyatro-Sinema Yabancı Dil Yemek. 13.68 TL. Cengiz İmparatorluğu Hakkında İlk Tarih Kayıtları, Mustafa UyarCengiz İmparatorluğu; Hakkında İlk Tarih Kayıtları - Mustafa Uyar 13,68 TL. ...Câmi-el-Tevârîh'i gibi Farsça eserler; Plano C ... PDF Cengiz Imparatorluğu Hakkında İlk Tarih Kayıtları Kitap İ ... . ...Câmi-el-Tevârîh'i gibi Farsça eserler; Plano Carpini, William von Ribruk ve Marco Polo gibi Batili seyyahlarin notlari Mogol Imparatorlugu tarihinin muasir kaynaklari konumundadirlar. 10 20 30 40 50 100. Siteye eklenme tarihine göre yeniden eskiye Siteye eklenme tarihine göre eskiden yeniye Üretim Tarihine göre %30. Cengiz İmparatorluğu Hakkında İlk Tarih Kayıtları. ...Câmi-el-Tevârîh'i gibi Farsça eserler; Plano Carpini, William von Ribruk ve Marco Polo gibi Batili seyyahlarin notlari Mogol Imparatorlugu tarihinin muasir kaynaklari konumundadirlar. Cengiz İmparatorluğu Hakkında İlk Tarih Kayıtları. ₺12.60₺18.00. Moğolların Gizli Tarihi ve Altan Topçi adlı Moğolca kaynaklar; Ata Melik Cüveynî... İdefix9789754378979. Mesela bu yazımızda yazar Mustafa Uyar kitapları arasında yer alan Cengiz İmparatorluğu Hakkında İlk Tarih Kayıtları yeni kitabı hakkında merak edilenlerden bahsedeceğiz. İlgili Ürünler. Stalin'in Baş Celladı Halk Komiseri Nikolay Yezhov Tarih » Kişiler » Cengiz İmparatorluğu Hakkında İlk Tarih Kayıtları. Cengiz İmparatorluğu Hakkında İlk Tarih Kayıtları. ₺12.67₺16.67. Moğolların Gizli Tarihi ve Altan Topçi adlı Moğolca kaynaklar; Ata Melik Cüveynî... R_aidefix0000000401360....