Panteizm, Panenteizm ve Ateizm Bağlamında Spinoza’nın Tanrı Anlayışı

Musa Kazım Arıcan

Panteizm, Panenteizm ve Ateizm Bağlamında Spinoza’nın Tanrı Anlayışı
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2015-10-02
YAZAR Musa Kazım Arıcan
ISBN 6059954891
DOSYA FORMATI 4,57 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Tanrı’nın varlığı ve mahiyeti, kanıtlanması, sıfatları, Tanrı-âlem, Tanrı-insan ilişkisi hem yaygın ve genel olarak Felsefe geleneğinin hem de daha özelde Din Felsefesinin en temel ilgi alanlarından birisidir. Felsefe Tarihinde Tanrı hakkında konuşmamış ya da yazmamış düşünür, filozof ve felsefeci yok gibidir. Bu konu her düşünür ve filozof tarafından kaçınılmaz olarak ele alınmaktadır. XVII. Yüzyılda yaşayan, tüm eserlerinde en belirgin konu olarak Tanrı düşüncesini işlemiş bulunan ve felsefesi Tanrı düşüncesine dayalı olan Spinoza da bu düşünür ve filozoflardan birisidir. Kimileri onu, çok yaygın olduğu üzere panteist olarak nitelerken, kimileri de ateist, materyalist, natüralist veya akozmik olarak görmektedir. Şayet Spinoza’nın Tanrı anlayışı yeteri gibi anlaşılamazsa onun tüm sistemi ve felsefesi anlaşılamayacaktır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Panteizm, Panenteizm ve Ateizm Bağlamında Spinoza’nın Tanrı Anlayışı i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Panteizm, Panenteizm ve Ateizm Bağlamında Spinoza’nın Tanrı Anlayışı.

...ıtlanması, sıfatları, Tanrı-âlem, Tanrı-insan ilişkisi hem ... Panteizm, Ateizm ve Panenteizm Bağlamında Spinoza'nın Tanrı... ... ... Tanrı'nın varlığı ve mahiyeti kanıtlanması sıfatları Tanrı-âlem Tanrı-insan ilişkisi hem yaygın ve genel olarak Felsefe geleneğinin hem de daha özelde Din Felsefesinin en temel ilgi alanlarından birisidir. Tanrı ile evreni bir, aynı ve özdeş kabul eden görüştür. Panteizm, anlam olarak tümtanrıcılık demektir. Panteizme göre Tanrı'nın evrenden ayrı ve bağımsız bir va ... Panteizm, Panenteizm ve Ateizm Bağlamında Spinozanın Tanrı... ... . Panteizme göre Tanrı'nın evrenden ayrı ve bağımsız bir varlığı yoktur. CUIFD. 2006; 10(1): 291-293. Vancouver. ÖZALP H . Panteizm, Ateizm ve Panenteizm Bağlamında Spinoza'nın Tanrı Anlayışı,. Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi. 2006; 10(1): 293-291. Doğrudan Spinoza'nın eserlerine ve yazdıklarına başvuracak olursak, Spinoza'nın Tanrı anlayışının dolayısıyla felsefesinin panteizm olarak değil, panenteizm olarak adlandırılmayı hak ettiğini görürüz. Panteizm, anlam olarak tümtanrıcıl...