Denizlerdeki Osmanlı

Doç. Dr. Tanju Demir

Denizlerdeki Osmanlı
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2016-01-04
YAZAR Doç. Dr. Tanju Demir
ISBN 6056578656
DOSYA FORMATI 12,69 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Osmanlıların denizlerdeki varlığını anlatmaya şüphesiz ciltler yetmez. 623 yıllık bir devletin, yani Devlet-i Aliyye’nin, hem askerî hem de sivil denizciliğini ortaya koyabilmek ise bundan çok daha fazlasını gerektirir. Fakat bu kadar büyük ciltlerde anlatılanı okumaya da, kimsenin sabrı yetmez. Elinizdeki Denizlerdeki Osmanlı, kısa ve öz, ancak Osmanlı denizciliğine ilişkin birçok konuya derli toplu bakmanın ipuçlarını veriyor.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Denizlerdeki Osmanlı i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Denizlerdeki Osmanlı.

...nmektedir. Osmanlı Beyliği 1323 yılında Karamürsel'in fethedilmesiyle Marmara Denizi'ne kadar ulaşmıştır ... Denizlerdeki Osmanlı ... . Bayezid döneminde Osmanlı denizciliği gelişme göstererek batılı devletlerle boy ölçüşecek duruma gelmiştir. Bilindiği üzere Kanuni döneminde yalnız karalar değil denizlerde önemliydi. Osmanlı Devletinin Denizlerdeki Fetihleri. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'dan sonra da fetihlerine devam ederek Osmanlı Devleti'ni dünyanın en güçlü devletlerinden biri hâline getirdi. 12.75 TL. Elinizdeki Denizlerdeki Osmanlı kısa ve öz ancak Osmanlı denizciliğine ilişkin birçok konuya d ... Osmanlı Devleti'nin Denizlerdeki İlerlemeleri ... - Estanbul.com | Forum ... . 12.75 TL. Elinizdeki Denizlerdeki Osmanlı kısa ve öz ancak Osmanlı denizciliğine ilişkin birçok konuya derli toplu bakmanın ipuçlarını veriyor. Preveze Deniz Savaşı (1538) Osmanlı donanması ile Venedik, Ceneviz Malta, İspanya ve NOT: Preveze Deniz Savaşı, Osmanlı Devleti'nin denizlerdeki ilk ve en önemli başarısı olmuştur. Tanju Demir. Osmanlıların denizlerdeki varlığını anlatmaya şüphesiz ciltler yetmez. 623 yıllık bir devletin, yani Devlet-i Aliyye'nin, hem askeri hem de sivil denizciliğini ortaya koyabilmek ise bundan... Osmanlı'nın denizcilik alanında önünde yararlanacağı önemli bir birikim mevcuttu. Osmanlı'yı denizlerde güçlendiren etken sadece Karesioğulları'nın alınması değildi. Saruhan, Aydın ve Menteşe beylikleri gibi denizde kıyısı olan beylikler, Osmanlı Devleti'nin idaresine girince, onların tersanelerinden de istifade edilmişti. Osmanlı Deni̇z Teknoloji̇si̇nden Bazı Sayfalar. Osmanlılar Denizle Buluşuyor. Önceleri denizlere kıyısı olmayan Osmanlı Beyliği, Ege'deki Karesioğulları, Saruhanoğulları, Aydınoğulları ve Menteşeoğulları... Donanma-yı Hümâyûn, Osmanlı Deniz Kuvvetleri. Beylik Dönemi. Osmanlı Devleti'nin denizcilikle ilgilenmeye başlaması İzmit ve Gemlik taraflarının, daha sonra da Karesi ilinin alınması ile başlamaktadır. ...Ege Denizi'ndeki Osmanlı hakimiyeti kesinleşmiş ve Ege Denizi Türk Denizi haline gelmiştir. Hayrettin Paşanın(Hızır Reis) Osmanlı Devleti'ne katılması ile Cezayir Osmanlı eyaleti haline geldi. Tanju Demir. Osmanlıların denizlerdeki varlığını anlatmaya şüphesiz ciltler yetmez. 623 yıllık bir devletin, yani Devlet-i Aliyye'nin, hem askeri hem de sivil denizciliğini ortaya koyabilmek ise bundan... XVI. yüzyılda Akdeniz'e hâkim olan Osmanlı deniz gücü, Fas'a kadar nüfuz sahasını genişletmiştir. Osmanlı, sınırları Atlas Okyanusu'na dayanmasına rağmen etkili bir okyanus siyaseti izlememiştir. Bu iddiaya göre Osmanlı pâdişahları denizlerdeki ve karalardaki silâhlı unsurlarını Avrupa'nın batısından Hind...