1950'ler Türkiye'sinde Edebiyat Dergileri

Aslı Uçar

1950'ler Türkiye'sinde Edebiyat Dergileri
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2018-12-01
YAZAR Aslı Uçar
ISBN 6057947109
DOSYA FORMATI 10,94 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Aslı Uçar’ın Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı bölümündeki lisansüstü çalışmalarının ürünü olan 1950’ler Türkiye’sinde Edebiyat Dergileri, Türkçenin hem düzyazı hem şiir bakımından en bereketli dönemlerinden birini ele alıyor. Yazar gayet ustaca bir bakışla, dönemin milliyetçi-muhafazakâr temayüllere sahip edebiyat dergilerinden Kemalist ve Batıcı çizgide olanlara değin geniş bir yayın listesinin içinden, ilginç ayrıntılarla dolu ve hayli renkli bir terkip çıkarıyor. Türkiye’nin Demokrat Parti iktidarıyla geçen 1950’li yıllarındaki politika ve poetika bağlantısını gözeterek kaleme alınan kitapta, Attila İlhan’dan Cemal Süreya’ya, Yaşar Nabi Nayır’dan Mehmet Çınarlı’ya edebiyatçılar arası diyalogları da takip etmek mümkün. Aslı Uçar’ın çalışması, her biri Türk edebiyatı tarihi için büyük değer taşıyan Varlık, Mavi, Hisar, Pazar Postası ve Yeditepe gibi dergiler arasında çok öğretici bir gezinti sunuyor.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz 1950'ler Türkiye'sinde Edebiyat Dergileri i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap 1950'ler Türkiye'sinde Edebiyat Dergileri.

...özleri, kitabı okuyanlar ve 1950'ler Türkiye'sinde Edebiyat Dergileri kitabına benzeyen kitaplar ... 1950'ler Türkiye'sinde Edebiyat Dergileri - Aslı Uçar ... . Varlık, Mavi, Hisar, Pazar Postası ve Yeditepe gibi dergiler arasında çok öğretici bir gezinti sunuyor. Aslı Uçar. Aslı Uçar'ın Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı bölümündeki lisansüstü çalışmalarının ürünü olan 1950'ler Türkiye'sinde Edebiyat Dergileri... Edebiyatla ilgili yazıları Varlık, Pasaj ve Millî Folklor gibi dergilerde yayımlandı lerin edebiyat ortamını ele aldığı makalesi, Türkiye nin 1950 li Yılları adlı kitapta yer aldı. Edebiyat dergileri, Türkiye'de modernleşme hareketinin başlangıcı sayılan Tanzimat dönemind ... 1950'ler Türkiye'sinde Edebiyat Dergileri | Milliyet Sanat ... . Edebiyat dergileri, Türkiye'de modernleşme hareketinin başlangıcı sayılan Tanzimat döneminden bu yana edebî tür ve tekniklerin gelişiminde önemli ro...