Türkmen Kızı

Paşabey-zade Ömer Ali Bey

Türkmen Kızı
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2012-11-28
YAZAR Paşabey-zade Ömer Ali Bey
ISBN 9752676831
DOSYA FORMATI 7,64 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Türkmen Kızı, Paşa Bey-zade Ömer Ali Bey'in 1889'da basılan romanı... Yazar, Ramazanoğulları sülalesinin bir ferdi olarak, yıllar yılı Çukurova'ya düze inen İlbeyli Aşireti'nden Türkmenlerin serencamını takip etmiş ve sonunda tecrübelerinden yararlanarak bu romanı kaleme almış. Aşiretin tarih boyunca yaşadığı bütün coğrafyayı Ali Bey'in de memuriyetle dolaşması ve gittiği Haleb, Suriye, Dersim, Diyarbekir topraklarında hep İlbeylilerle karşılaşması kaderin hoş bir tesadüfü...Muhtemelen edebiyatımızın ilk köy romanı olan Türkmen Kızı okunduğunda, bir Türk aşiretinin yaşayış kültürü ve kendisine has kelime kadrosu, XIX. asırda Osmanlı Devleti tarafından düze indirilme projesi ve Fırka-i Islahiyye'nin faaliyetleri, aşiret ve obalar arasındaki çatışmalar gibi pekçok konunun romana sızdığı farkedilecek. Kitabı bitirdiğinizde ise, aklınızda kocaman bir soru işareti kalacak : Erciş Dağı'nda ve Bingöl Yaylası'nda İlbeyliler yaşıyorsa, bölgenin bin yıldır sahibi olduğunu iddia edenler o sırada neredeydi?

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Türkmen Kızı i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Türkmen Kızı.

...ı videoyu buradan izleyebilir ayrıca dilersen cihazına indirebilirsin ... Türkmen Kızı Türkmen Kızı Türkü Sözleri - Hüseyin Say : "Türkmen..." ... . Türkmen Kızı. 22 Mayıs 2015 Cuma, 16:54. 1182 izlenme. Adym sözim galmaýan Türkmen gyzyň izinden. Aýtsam Türkmen gyzynyň özi awadan bolýar. Türkmen Kızı. Kara kaşın bükülüp alır benim canımı. Dinlemiyorsun ne için gönlümdeki ahımı. Türkmenlerin kızları pek güzel ama bir Türkmen kızı ile Türk erkeğinin birlikte olması oldukça zor. Şayet böyle bir şeye niyetlenirseniz, imkansız aşklardan birisini ... Türkmen Kızı Şiiri - Abdülkadir Güler ... . Şayet böyle bir şeye niyetlenirseniz, imkansız aşklardan birisini yaşadığınızı size söyleyebiliriz. Türkmen kızı inek sağar Uzun saçın yere değer Sevsin diye boyun eğer. Leyli de leyli Türkmen kızı Sen allar giy, ben kırmızı. Türkmen kızı yün tarıyor Yitirmiş yari arıyor Yarimi eller sarıyor. Türkmen Kızı Bar Oynuyor (Allılar Oy Oy Ballılar Oy Oy) Kollarını Ata Ata (Allılar Oy Oy Ballılar Oy Oy) Türkmen Kızı Bar Oynuyo (Allılar Oy Oy Ballılar Oy Oyy) Bülbül Gibi Öte Öte (Yâr Eylen Eylen Gül... Türkmen Kızı Türkmen Kızı türküsünün notaları için tıklayın... Türkmen kızı Türkmen kızı Süt bişirir leyli leyli yandım Ayşo Südün köpüğün taşırır. gey ben kırmızı Çıkalım dağlar başına Sen gül topla ben nergizi Sana yardım Türkmen kızı Yaralandım Türkmen kızı....