Kalenderiler (Ciltli)Osmanlı İmparatorluğu'nda Marjinal Sufilik

Ahmet Yaşar Ocak

Kalenderiler (Ciltli)Osmanlı İmparatorluğu'nda Marjinal Sufilik
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2017-03-24
YAZAR Ahmet Yaşar Ocak
ISBN 6050821529
DOSYA FORMATI 8,42 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Ahmet Yaşar Ocak’ın eserleri arasında belki de beni en fazla etkileyenlerden biri de Kalenderîlere dair kitabıdır. Ben onun yazdığı bütün eserleri okudum. Kalenderîleri marjinal bir sûfilik hareketi olarak anlattığı bu eserinde, bu meselenin bir itikat meselesi olmaktan ziyade, bir sosyoloji meselesi olduğunu açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu konuları araştırırken ilahiyatçı gözüyle değil, sosyolog ve tarihçi gözüyle bakmak gerektiğini onda gördüm. Ocak’ın Kalenderîler üzerine yazdığı bu eser âdeta bir metodoloji modelidir ve beni bu açıdan en fazla etkileyen eserdir. Taha AkyolBugüne kadar Bektaşilik üzerinde birçok araştırma yayımlanmış olmasına karşılık, ona temel oluşturan çok daha geniş çaplı, orta ve yeniçağlar İslâm dünyasının pek çok yerine yayılmış bir tasavvuf akımı ve meşrebi olan Kalenderîliğin yakın zamanlara kadar devre dışı kalması önemli bir eksiklik olmuştur. Sebebi, bu ilginç ve mühim protest sufiliğin mahiyet ve öneminin yeterince anlaşılmamış bulunmasıdır. Ocak’ın Osmanlı İmparatorluğu’nda Marjinal Sûfilik: Kalenderîler adlı eldeki bu eseri, tasavvuf tarihinde Kalenderlerin, Kalenderiliğin ve onun çerçevresinde vücut bulmuş mistik teşekküllerin, Osmanlı sahasında XVII. asra kadarki tarihî macerasının hikâyesidir. Bu alanda yayımlanmış ilk monografi olma özelliğini de taşıyan bu çalışmayla tüm tarih meraklıları “yaşadığımız toprakların tarihi”nin ilginç ve meraklı, ama aynı zamanda nühim bir kesitini tanıyacak. 

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Kalenderiler (Ciltli)Osmanlı İmparatorluğu'nda Marjinal Sufilik i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Kalenderiler (Ciltli)Osmanlı İmparatorluğu'nda Marjinal Sufilik.

...e anlaşılmamış bulunmasıdır. Ocak'ın Osmanlı İmparatorluğu'nda Marjinal Sufilik: Kalenderiler adlı eldeki bu eseri ... Osmanlı İmparatorluğu'nda Marjinal Sûfilik: Kalenderîler (Ciltli)... ... ... Mesela bu yazımızda yazar Ahmet Yaşar Ocak kitapları arasında yer alan Kalenderiler (Ciltli) Osmanlı İmparatorluğu'nda Marjinal Sufilik yeni kitabı hakkında merak edilenlerden bahsedeceğiz. Türkçe. Cilt Tipi: Ciltli. Basım Yılı: 2017. Baskı Sayısı: 4. Osmanlı İmparatorluğu'nda Marjinal Sufilik: Kalenderiler - Kitap Fiyatları. Ben onun yazdığı bütün eserleri okudum. Kalenderîleri marjinal bir sûfilik hareketi olarak anlattığı bu eserinde, ... Osmanlı İmparatorluğu'nda Marjinal Sufilik: Kalenderiler (Ciltli) 14.... ... . Ben onun yazdığı bütün eserleri okudum. Kalenderîleri marjinal bir sûfilik hareketi olarak anlattığı bu eserinde, bu meselenin bir itikat Osmanlı Toplumunda Zındıklar Ve Mülhidler (Ciltli). 63.75 85. Sebebi, bu ilginç ve mühim protest sufiliğin mahiyet ve öneminin yeterince anlaşılmamış bulunmasıdır. Ocak'ın Osmanlı İmparatorluğu'nda Marjinal Sûfilik: Kalenderîler adlı eldeki bu eseri... Ocak'ın çok uzun çalışmalarının ürünü olan Osmanlı İmparatorluğu'nda Marjinal Sûfilik: Kalenderîler adlı eseri, Türklerin Müslüman olmasından sonra yavaş yavaş şekillenmeye başlayan... Ben onun yazdığı bütün eserleri okudum. Kalenderîleri marjinal bir sûfilik hareketi olarak anlattığı bu eserinde, bu meselenin bir itikat Osmanlı Toplumunda Zındıklar Ve Mülhidler (Ciltli). 59.5 85. Ben onun yazdığı bütün eserleri okudum. Kalenderîleri marjinal bir sûfilik hareketi olarak anlattığı bu eserinde, bu meselenin bir itikat Son İmparatorluk Osmanlı; Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek 2. 21 €. Sebebi, bu ilginç ve mühim protest sufiliğin mahiyet ve öneminin yeterince anlaşılmamış bulunmasıdır. Ocak'ın Osmanlı İmparatorluğu'nda Marjinal Sûfilik: Kalenderîler adlı eldeki bu eseri... Ben onun yazdığı bütün eserleri okudum. Kalenderîleri marjinal bir sûfilik hareketi olarak anlattığı bu eserinde, bu meselenin bir itikat Osmanlı Toplumunda Zındıklar Ve Mülhidler (Ciltli). 59.5 85. Sebebi, bu ilginç ve mühim protest sufiliğin mahiyet ve öneminin yeterince anlaşılmamış bulunmasıdır. Ocak'ın Osmanlı İmparatorluğu'nda Marjinal Sufilik: Kalenderiler adlı eldeki bu eseri... Sebebi, bu ilginç ve mühim protest sufiliğin mahiyet ve öneminin yeterince anlaşılmamış bulunmasıdır. Ocak'ın Osmanlı İmparatorluğu'nda Marjinal Sûfilik: Kalenderîler adlı eldeki bu eseri... okumak internet üzerin...