Mahpeyker Kösem Sultan

Ayça Atçı

Mahpeyker Kösem Sultan
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2015-06-01
YAZAR Ayça Atçı
ISBN 6051243139
DOSYA FORMATI 6,30 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

“Onun kollarında mı uyuyorsun? Gözlerine bakıp şarkı söylüyor musun? Söyleme ne olur! Bütün şarkıları içinde tut. Benim kulağıma söyle yalnızca.Sevme onu! Kimseleri sevme benden başka!Seni gördüğüm an bir şarkı başladı içimde.Sözlerini ya­kalayamadığım, kasıp kavuran bir şarkı. Yolunu kaybetmiş yıldızları gördüm gözlerinde. Sahipsiz, yol kenarında açan çi­çekleri. Ölümün ıssızlığını, insanın yalnızlığını, yaşamın büyü­sünü gördüm. Ab-ı Hayat suyu sunacakmış, sonsuz bir ömür armağan edeceklermiş gibi ellerin. Senin kollarında cennet bahçesi varmış gibi. Bir sarsan ölümsüz olurum. Ömrümün yegâne sahibi sen ol. Geleceğim, umudum, düşlerim, ömrü­me eşlik edecek sultanım ol.”Elini balkonun kenarına koydu. Mermerden yapılmış bal­kon kenarına parmakları değince içi ürperdi. Başını geriye doğru attı. Saçları kıvrım kıvrım, kuzgun kanadı gibi belinden aşağı süzülüyordu. Siyah, yakası açık bir elbise vardı üzerin­de. Gecenin, elbisenin siyahı birbirine karışıyor; ayın beyazlığı ak gerdanında inci gibi ışıldıyordu. Gece kadar güzeldi Kö­sem. Gece kadar karanlık, sırlarla doluydu. Gece kadar kötü­lüğü çağrıştırıyordu. Ama diğer yandan ay ışığı kadar güzeldi Kösem. Karanlığa ışık saçıyor, yol açıyordu. Ay ışığı kadar ma­sum görünüyordu.Kanlı taht yolunun ölüm meleğiydi o… Aşkın, öfkenin, hırsın, ölümün masum yüzüydü. Valide-i Muazzama Mahpeyker Kösem Sultandı. Ama kan, çıkmaz bir leke gibi bulaşınca akla, ele, yüreğe zaman bile çıkaramazdı o lekeyi bulaştığı yerden.Üzüm karası gökyüzünü aydınlatan bir meşaledir ölüm. Kimin elindedir, kimi yakacaktır bilinmez. Sırdır ölüm. Aynaların ardıdır; bakanın kendinden başkasını görmez olduğu bir yalana inanmaktır. Sustur ölüm. Ardında bıraktığı yeri göğü delen feryatlara sus olmaktır. Sestir ölüm. En sevdiğinin, kulağına söylediği güzel bir şarkıdır. Yoldur ölüm, yoldaştır; anadan, babadan, atadan, kardeşten, en sevdiğinin elinden çıkmazsa başlangıçtır ölüm.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Mahpeyker Kösem Sultan i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Mahpeyker Kösem Sultan.

...ığı halde saraya ve hareme girmeyi başarmış tek kadındır ... Mahpeyker Kösem Sultan Kimdir? | PekBilgili ... . Belgesel, dram, tarihi. Yönetmen: Tarkan Özel. Yıldız: Selda Alkor, Damla Sönmez, Gökhan Mumcu vb. Mahpeyker, çocuk yaşında esir kafilesiyle İstanbul'a getirilip bir ailenin yanına evlatlık olarak verilen... Facebook'ta "MAHPEYKER: KÖSEM SULTAN"'in daha fazla içeriğini gör. 3.153 kişi takip ediyor. HakkındaTümünü Gör. Contact "MAHPEYKER: KÖSEM SULTAN" on Messenger. Mahpeyker Kö ... Mahpeyker Kösem Sultan Kimdir? Hayatı - Uzman Portal ... . Contact "MAHPEYKER: KÖSEM SULTAN" on Messenger. Mahpeyker Kösem Sultan, en az Hürrem Sultan kadar Türk tarihinin en meşhur hanımlarındandır. Mahpeyker Sultan, aklı, zekâsı ve güzelliği kadar, hayrat ve hasenatıyla da tanınmıştır. Kösem Sultan, Osmanlı devlet yönetiminde etkin bir rol oynamış Haseki Sultan ve Valide Sultan'dır. Osmanlı padişahı I. Ahmed'in eşi, padişah IV. Osmanlı tarihinin en etkili kadın sultanlarından biriydi Mahpeyker Kösem Sultan. Tam adı "Devletlu İsmetlu Mahpeyker Kösem Valide Sultan Aliyyetü'ş-Şân" olarak geçer. Mahpeyker: Kösem Sultan Filminin Konusu. Mahpeyker, evlâtlık olan bir genç kızın Osmanlı İmparatorluğu'nu yönetme gücünü elde edecek seviyeye tırmanışının hikâyesi. ...Ahmet'in kararından vazgeçmemesi neticesi Sultan ile nikâhlanır ve Ahmet'in taktığı Mahpeyker adını alır. gibi oyuncularla kotarılan Mahpeyker: Kösem Sultan'da bu ihtiyaçtan ortaya çıkmış bir film. İşte Mahpeyker Kösem Sultan hakkında merak ettiğiniz her şey. Sizler için Kösem Sultan'ı araştırdık. Kösem Sultan, dört padişah döneminde devletin en etkili kişisi olmaya devam etmiştir. Mahpeyker Kösem Sultan Kimdir? 1590 yılında Osmanlı topraklarında dünyaya gelen Kösem Sultan, Rum ya da Boşnak kökenli bir ailenin kızıydı. Kosem Sultan kimdir? Aklı ve zekası, güzelliği, hayrat ve hasenatı ile meşhur, saliha, temiz bir hanım olan Kösem Mahpeyker Haseki, 28 yaşında saltanat vekili oldu. 17.y.y.da Yunan veya Bosna kıyılarında sıradan bir Osmanlı kızı olarak dünyaya gelen Mahpeyker Kösem Sultan da bu insanlardan biri.7 yaşında saraya gireceğini 14 yaşında cihan hakimi ile evlenip yaklaşık yarım asır boyunca teşkilatlanmış bir... *Kösem Sultan 1589 yılında Mora ' da doğdu. Kişiler: Padişahlar ( sıra ile ) : 4.Murat, Deli İbrahim Avcı Mehmet Valideler (sıra ile ) : Mahpeyker Kösem Sultan, Hatice Turhan Sultan. Ve oğlu IV: Murat'ın tahta çıkması ile Kösem Sultan, Valide Sultan olarak Topkapı sarayı'na yerleşir. Mahpeyker Kösem Sultan'ın büyük nüfus ve iktidarı, IV. Mahpeyker Kösem sultanın saltanatı II. Osman'dan itibaren Osm...