Düşünce Tarihinde Tanrı Sorunu

Prof. Dr. Necip Taylan

Düşünce Tarihinde Tanrı Sorunu
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2016-01-07
YAZAR Prof. Dr. Necip Taylan
ISBN 6055222338
DOSYA FORMATI 4,61 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Düşünce tarihi boyunca, Tanrı kavramı ve inancı etrafında insanoğlunun yaptığı teorik tartışmalar ve hatta fiili kavgaların, -günümüzde de gözlemlediğimiz gibi-, insanoğlunun gündeminden hiç düşmediği bir gerçektir. Bu durum bize konunun geçmişte olduğu gibi gelecekte de var olacak bir sorun olduğunu göstermektedir.Düşünce tarihi bakımından kısaca “Tanrı Sorunu” diye tanımlayabileceğimiz bu konu, ilgililerince bilindiği gibi, özellikle teolojilerin ve felsefe tarihinin öncelikli bir problemini teşkil etmektedir. Ama sorun, 19. yüzyıl başlarından itibaren yani din felsefesinin bir felsefe disiplini olarak zuhuruyla, problem etrafındaki tarihi birikimi de taşıyarak ama din felsefesinin kendine özgü yöntemiyle yeniden ve derinden ele alınmıştır.Felsefe ve teoloji tarihine baktığımızda evrenle ilgili olarak aşkın, içkin ya da her ikisi birden bir Tanrı’nın var olup-olmadığı, eğer varsa O'nun nitelikleri, insanın bilme imkanları içinde kanıtlanıp kanıtlanamayacağı, insanın evrendeki anlamı gibi temel sorunlarla nasıl ve ne kadar uğraşıldığını kolayca görürüz. Yine, dinler ve inanç sistemleri neden çok çeşitlidir? Her din indirgemeci bir tavırla kendisini mutlak doğru ve hak diye takdim ediyor, bu mümkün müdür? İnsanın, kendisine inandığı aşkın varlık ile ilişki kurabilmesi için herhangi bir aracıya gerek var mıdır? Birer epistemoloji problemi olarak vahiy ve ilham, mucize, keramet, yaratma, dini sembolizm, dinin ahlak, sanat ve bilimle ilişkisi, kelam (teoloji) felsefe münasebetleri ve nihayet ölüm ötesi eskatolojik problemler, klasik felsefe ve teolojinin tartışmalarına ilaveten, din felsefesinin önemli araştırma konularını oluştururlar.İşte, din felsefesinin belli birkaç problemini ele alan ve Düşünce Tarihinde Tanrı Sorunu adıyla sunduğumuz bu kitabın, konu üzerinde yapılacak çalışmalara katkı sağlayacağını ümit ediyoruz.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Düşünce Tarihinde Tanrı Sorunu i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Düşünce Tarihinde Tanrı Sorunu.

...aç problemini ele alan ve Düşünce Tarihinde Tanrı Sorunu adıyla sunduğumuz bu kitabın, konu üzerinde yapılacak çalışmalara katkı sağlayacağını ümit ediyoruz ... Düşünce Tarihinde Tanrı Sorunu - Mahya Yayınları - Liman Kitap ... . İşte, din felsefesinin belli birkaç problemini ele alan ve Düşünce Tarihinde Tanrı Sorunu adıyla sunduğumuz bu kitabın, konu üzerinde yapılacak çalışmalara katkı sağlayacağını ümit ediyoruz. 22 Şubat 201826 Aralık 2018 tarihinde gönderilmiş Kitap İndir tarafından. Kitap Adı: Düşünce Tarihinde Tanrı Sorunu Yazar: Necip Taylan Yayıncı: Şehir Yayınları Sayfa Sayısı: 301. İşte, din felsefesinin belli birkaç problemini ele a ... Düşünce Tarihinde Tanrı Sorunu Felsefe & Sosyoloji & Psikoloji... ... . Kitap Adı: Düşünce Tarihinde Tanrı Sorunu Yazar: Necip Taylan Yayıncı: Şehir Yayınları Sayfa Sayısı: 301. İşte, din felsefesinin belli birkaç problemini ele alan ve Düşünce Tarihinde Tanrı Sorunu adıyla sunduğumuz bu kitabın, konu üzerinde yapılacak çalışmalara katkı sağlayacağını ümit ediyoruz. 26.25 TL. Düşünce tarihi bakımından kısaca "Tanrı Sorunu" diye tanımlayabileceğimiz bu konu, ilgililerince bilindiği gibi, özellikle teolojilerin ve felsefe tarihinin öncelikli bir problemini teşkil etmektedir. Ek olarak Düşünce Tarihinde Tanrı Sorunu isimli kitaba ait kitap tanıtımı, kitabın özeti, kapak fotoğrafı ve diğer detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Not alanında Düşünce Tarihinde Tanrı Sorunu Prof. İşte, din felsefesinin belli birkaç problemini ele alan ve Düşünce Tarihinde Tanrı Sorunu adıyla sunduğumuz bu kitabın, konu üzerinde yapılacak çalışmalara katkı sağlayacağını ümit ediyoruz. : Necip Taylan. Düşünce Tarihinde Tanrı Sorunu Necip Taylan Mahya Yayınları | 9786055222338. İşte, din felsefesinin belli birkaç problemini ele alan ve Düşünce Tarihinde Tanrı Sorunu adıyla sunulan bu kitabın, konu üzerinde yapılacak çalışmalara katkı sağlayacağı ümit ediliyor. Necip Taylan. Düşünce tarihi boyunca, Tanrı kavramı ve inancı etrafında insanoğlunun yaptığı teorik tartışmalar ve hatta fiili kavgaların,...