Pendname-i Attar Şerhi

Mehmed Nuri Nakşibendi

Pendname-i Attar Şerhi
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2012-12-05
YAZAR Mehmed Nuri Nakşibendi
ISBN 6056311871
DOSYA FORMATI 12,27 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Feridüddin Attâr’ın başyapıtlarından biri olan Pendnâme’nin çok çeşitli şerhleri yapılmış, eser yeni idraklerle buluşa buluşa, biraz da onların gönül aynasından geçerek günümüze kadar etkisinden hiçbir şey yitirmeden gelmiştir. Pendnâme-i Attâr Şerhi de, Osmanlı gönül erlerinden Mehmed Murad Nakşibendî’nin (1788-1848) yaptığı kapsamlı şerhlerden biri olup esere, kendisinden önce yapılan İsmail Hakkı Bursevî şerhinden örnekler de sık sık eşlik ediyor ve yeni keşif alanları açıyor. Bu yönüyle de Pendnâme- i Attâr Şerhi aynı zamanda Attâr, Mehmed Murad ve Bursevî’nin bir araya geldiği büyük bir buluşma örneği. Attâr’ın gönlünde öz olarak doğan Pendnâme, şerhedenlerin gönlünde yankılana yankılana çağları aşarak güncel hâle geliyor.Pendnâme-i Attâr Şerhi, bütün bir iç dünyamızı iyileştirici etkisiyle ilkbahar gibi yeniliyor, yaz gibi ısıtıyor, sonbahar gibi pişmanlıkların ve özlemelerin hüznünü dalga dalga yayıyor ve kış gibi özeleştiriyle kendimize getiriyor, dinginleştiriyor. Ve bütün bir hayatı mevsim mevsim hakikate bağlıyor. İnsana hakikat karşısındaki konumunu yeniden gözden geçirmesinin yollarını gösteriyor. Eser, görselin cezbesine kapılmış, hızın rüzgârına tutulmuş günümüz insanına daima hakkı, hakikati söyleyen, ahlâkın şaşmaz yolunu gösteren dost bir ses.Erdemlerle hayatın pratiklerini birbirini yok saymadan mezceden Pendnâme-i Attâr Şerhi, bir bilgenin yüksek tecrübelerini, zengin irfanını, işlek zekâsının inceliklerini günümüze taşıyor. Mütevaziliğinde de eşsiz Mevlâna dememiş miydi? “Attâr aşkın yedi şehrini gezdi, dolaştı. Bizse henüz bir sokağın dönemecindeyiz.” Bu yönüyle Pendnâme-i Attâr Şerhi, aynı zamanda bir aşk öğretisi şerhi.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Pendname-i Attar Şerhi i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Pendname-i Attar Şerhi.

... miydi? "Attâr aşkın yedi şehrini gezdi, dolaştı ... Pandora - Pendname-i Attar Şerhi - Mehmed Murad Nakşibendi... ... . Bizse henüz bir sokağın dönemecindeyiz." Bu yönüyle Pendnâme-i Attâr Şerhi, aynı zamanda bir aşk öğretisi şerhi. Feridüddîn-i Attâr'ın Pendnâme'si klasik İslâm edebiyatının çok tanınmış eserlerinden biri. Çağlar boyunca bu eser, başta her müslüman aydının sonra da halktan insanların el kitabı olmuş, elden ele... Mehmed Murad Nakşibendi. Feridüddin Attâr'ın ba ... Pendname-i Attar Şerhi / Mehmed Nuri Nakşibendi... - GittiGidiyor ... ... Mehmed Murad Nakşibendi. Feridüddin Attâr'ın başyapıtlarından biri olan Pendnâme'nin çok çeşitli şerhleri yapılmış, eser yeni idraklerle buluşa buluşa... Mehmed Nuri Nakşibendi. Feridüddin Attâr'ın başyapıtlarından biri olan Pendnâme'nin çok çeşitli şerhleri yapılmış, eser yeni idraklerle buluşa buluşa... 22.40 TL. "Attâr aşkın yedi şehrini gezdi, dolaştı. Bi...