Çatlak İttifak1947’den Günümüze Türk-Amerikan İlişkileri

Nasuh Uslu

Çatlak İttifak1947’den Günümüze Türk-Amerikan İlişkileri
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2016-01-07
YAZAR Nasuh Uslu
ISBN 6053203018
DOSYA FORMATI 9,35 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Çeyrek asrı aşan bir çabanın ürünü olan bu kitap, yaklaşık yetmiş yıldır Türk dış politikasının en önemli boyutunu oluşturan Türk-Amerikan ilişkilerini bütün yönleriyle ve tarihsel gelişimi bağlamında masaya yatırmaktadır. Genel olarak Türk dış politikasıyla, özel olarak da Türk-Amerikan ilişkileriyle ilgilenenler açısından başucu niteliğinde bir eserdir. Uluslararası ilişkiler alanında eğitim alan lisans ve lisansüstü öğrenciler eserde derslerinde ve araştırmalarında faydalanacakları çok şey bulacaktır. Türk dış politikası ve dış politika analizi uzmanları açısından da eser, her zaman ihtiyaç duyabilecekleri faydalı bir referans niteliğindedir.Kitapta Türk-Amerikan ilişkileri teorik bir tabana oturtularak analiz edilmiş ve sonuçları da teorik çerçevede değerlendirilmiştir. İlişkiler tematik ve kronolojik olarak ele alınırken şu konulara yer verilmiştir: ittifak ilişkisinin başlangıcını oluşturan Truman Doktrini, 1950'lerde Orta Doğu'da Bağdat Paktı ve diğer gelişmeler çerçevesinde yoğun iş birliği, Türkiye'nin ABD'yle ittifak ilişkisinden dolayı dâhil olduğu Küba Krizi ve bu durumun ilişkilere yansıması, 1960-1980 döneminde askerî ilişkilerde yaşanan sorunlar, 1960'ların sonunda ve 1970'lerde ilişkileri gereksiz yere sıkıntıya sokan haşhaş sorunu, Kıbrıs sorunu bağlamında yaşanan askerî ambargo sarsıntısı, Özal Dönemi'nde ilişkilerde sıkıntılı canlanma, 1990'larda Irak sorunu ve Çekiç Güç çerçevesinde zemini gevşeyen ilişkiler, Soğuk Savaş sonrasında ilişkilerin yeni ortamı ve sorunları, Ak Parti Dönemi'nde Orta Doğu'da dibe doğru çekilen ilişkiler, yine bu dönemde ilişkileri etkileyen faktörler ve ilişkilerin genel gidişatı.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Çatlak İttifak1947’den Günümüze Türk-Amerikan İlişkileri i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Çatlak İttifak1947’den Günümüze Türk-Amerikan İlişkileri.

...arak analiz edilmiş ve sonuçları da teorik çerçevede değerlendirilmiştir ... Çatlak İttifak; 1947'den Günümüze Türk Amerikan İlişkileri - Nasuh... ... . ...önemli boyutunu oluşturan Türk-Amerikan ilişkilerini bütün yönleriyle ve tarihsel gelişimi bağlamında masaya yatırmaktadır. yaşanan sorunlar, 1960'ların sonunda ve 1970'lerde ilişkileri gereksiz yere. Nasuh Uslu. Kitap Tanıtımı. Çeyrek asrı aşan bir çabanın ürünü olan bu kitap, yaklaşık yetmiş yıldır Türk dış politikasının en önemli boyutunu oluşturan Türk-Amerikan ilişkilerini bütün yönleriyle ve... Web sitemizde PDF, Kindle, Ebook, Epub ve Mobi formatlarında indirerek PDF ... Çatlak İttifak 1947Den Günümüze Türk Amerikan İlişkileri... ... ... Web sitemizde PDF, Kindle, Ebook, Epub ve Mobi formatlarında indirerek PDF kitaplarının indirilebilmesi için ücretsiz Çatlak İttifak 1947'den Günümüze Türk-Amerikan İlişkileri Üç kızkardeş... Kitapta Türk-Amerikan ilişkileri teorik bir tabana oturtularak analiz edilmiş ve sonuçları da teorik çerçevede değerlendirilmiştir. Kitapta Türk-Amerikan ilişkileri teorik bir tabana oturtularak analiz edilmiş ve sonuçları da teorik çerçevede değerlendirilmiştir. Ay-De GmbH Max-Fremery-str 4a 50827 Köln. +49 221 9452951. ...yaklaşık yetmiş yıldır Türk dış politikasının en önemli boyutunu oluşturan Türk-Amerikan ilişkilerini bü.. Türk-Amerikan ilişkilerini bütün yönleriyle ve tarihsel gelişimi bağlamında masaya yatırmaktadır....