PKK'nın Dersim Sorunu

Kağan Gökalp

PKK'nın Dersim Sorunu
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2012-11-13
YAZAR Kağan Gökalp
ISBN 6054125746
DOSYA FORMATI 9,47 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Kamuoyunda bilinenin aksine PKK ile Dersim ara-sında uzun yıllardan beri devam eden örtülü bir savaş vardır. Tarihi bir derinliğe sahip olan bu savaş birçok soru ve çelişkiyi de bünyesinde barındırmaktadır. Der-simlilerin PKK tarafından katlediliş sebeplerini ve şekillerini, PKK'nın Dersim halkına dönük sürgün, zorun-lu askerlik, vergi ve haraç uygulamalarının halkı ne hale getirdiğini ve köylerin nasıl boşaldığını, Dersim kırsalındaki diğer silahlı sol örgütlerin (TKP-ML/TİKKO, Dev-Sol, TDKP vs.) halkı korumak adına PKK'ya karşı direnme çabalarını ve PKK'nın bu örgütlere başlattığı saldırı ve katliamlarını, A. Öcalan/PKK'nın Dersim'e ve Dersimlilere bakışını ve PKK baskısından / korkusundan dolayı halkın fazla dile getiremediği bu savaşa dair birçok sorunun cevabını bu çalışmada bulacaksınız.- PKK Dersim'i fethedebildi mi?- Dersim Halkı PKK'yı neden istemedi?- A. Öcalan; “Dersim'in fethedilmesi, Kürdistan'ın fethedilmesidir” sözüyle ne anlatmak istedi?- A. Öcalan Dersimlileri neden "ihanetçi olmakla" suçladı?- A. Öcalan'ın “Dersim'e silahlarla diz çöktürme stratejisi” nasıl uygulandı?- Dr. Baran neden ve nasıl öldürüldü?- PKK'nın kuruluşunda yer alan Dersimliler kimlerdir?- PKK merkez komitesinde yer alan Dersimliler hangi gerekçelerle ve nasıl infaz edildiler?- Örgütün dağ kadrosundaki Dersimliler nasıl “taş altı” edildiler?- Köylerde Dersim halkına uygulanan baskı ve katliamların gerekçeleri nelerdi?- PKK-Dersim çelişkisinin tarihi ve sosyolojik sebepleri nelerdir?- Dersim PKK'ya diz çöktü mü?

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz PKK'nın Dersim Sorunu i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap PKK'nın Dersim Sorunu.

... sahip olan bu savaş birçok soru ve çelişkiyi de bünyesinde ... PKK'nın Dersim Sorunu | Kağan Gökalp | Kripto Basım... | Kıta Kitap ... ... Kağan Gökalp. Kamuoyunda bilinenin aksine PKK ile Dersim ara-sında uzun yıllardan beri devam eden örtülü bir savaş vardır. Tarihi bir derinliğe sahip olan bu savaş birçok soru ve çelişkiyi de bünyesinde... Kürtçe yok Türkçe var! 1938 Dersim kırımı... Müslümanları Türkleştirmek... Kürt sorunu böyle doğdu. PKK sahneye böyle çıktı. Alevi meselesi böyle sahne aldı ... PKK'nın Dersim Sorunu Kağan Gökalp ... . PKK sahneye böyle çıktı. Alevi meselesi böyle sahne aldı. Dersim'e ve Dersimlilere bakışını ve PKK baskısından / korkusundan dolayı halkın fazla dile getiremediği bu savaşa dair birçok sorunun cevabını bu çalışmada bulacaksınız. Dersim'e ve Dersimlilere bakışını ve PKK baskısından / ...