Mısır Yazıları

Robert Fisk

Mısır Yazıları
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2016-01-12
YAZAR Robert Fisk
ISBN 6056601392
DOSYA FORMATI 11,3 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Arap Baharı hayal kırıklığını, en iyi Mısır özetler. Dört yıldan kısa bir sürede halk eski haline döndü. Sert, küçümseyen, görünürde kararlı olan ve göstermelik bir oyunun incir yaprağı arkasında gizlenmiş olan askeri rejim, popüler idealizmin neşeli tsunami dalgasında süpürüldü; yoldan çıkmış bir diktatör koltuğundan indirilip hapse atıldı; özgür seçimler yapıldı, yeni cumhurbaşkanı huzur içinde göreve geldi ve yeni bir özgürlük ve demokrasi dönemi gerçekten mümkün göründü.Sonra, trajik bir kestirilebilirlikle yeni rejim bozuldu. Yolsuzluk, yetersizlik ve baskı, karşı devrimi tetikledi; seçilen cumhurbaşkanı koltuğundan indirildi ve hapse atıldı, destekçileri katledildi veya yok edildi. Eski diktatör serbest bırakıldı (bir süreliğine), muhalefet suçlu ilan edildi, ordunun tanınmayan şahsiyetleri göreve geldi ve iktidar dizginlerini sıktılar ve binlerce sıradan Mısırlı şimdi kara kara düşünüyor, onca acı ve verilen kurban ne içindi?Bu trajik efsaneyi, Mübarek rejimini cesur bir şekilde eleştiren ve 25 yıldır The Independent için çalışan, Ortadoğu meselelerinin tarihçisi ilan edilen Robert Fisk’ten başkası daha iyi anlatamaz. Gazeteciliğinin bu güçlü antolojisi, Mısır’ın uyanışı ve eski haline dönüşünü, huzursuzluğun ilk başlangıcından Tahrir Meydanı’nın zafer şafağına ve ardından gelen utanç ve zulüm günlerini oluş sırasına göre anlatmaktadır.Mısır kültürü ve Batının ikiyüzlülüğüne nadir görülen bir bakış açısıyla anlatılan bu kitap, Arap dünyasının en büyük yorumcularından birisinin kaleme aldığı, zorlayıcı bir tarih kitabıdır..

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Mısır Yazıları i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Mısır Yazıları.

... için sert bir tutum izlerdi. Mısır hiyeroglif yazısı, birbirinden kolaylıkla ayırt edilebilecek yüzlerce sembolden oluşur ... Mısır Hiyeroglif Yazısı - EVRENİN GİZEMLERİ ... . Resmi Büyütmek İçin Üzerine Tıklayınız. Standart Mısır Hiyeroglif Alfabesi. Eski Mısır yazıları çözülmeden önce arkeologlar, Hiyerogliflerin Mısır'ın tufan'dan önceki yaşamına ait şekiller olduğunu düşünürlerdi. Mısır hiyeroglif yazısı, birbirinden kolaylıkla ayırt edilebilecek yüzlerce sembolden oluşur. Her işaret belli bir sesi veya nesneyi temsil eder. Eski Mısır dili hiyeroglifti ve çağlar boyunca bu dil varlığını sür ... Mısır Alfabesi, Hiyeroglifler Nasıl Okunur? - Alfabesi.com ... . Her işaret belli bir sesi veya nesneyi temsil eder. Eski Mısır dili hiyeroglifti ve çağlar boyunca bu dil varlığını sürdürmüştü. Champollion'un, üzerindeki hiyeroglif yazıları ilk kez çözdüğü, Mısır'dan getirilen taşa Rosetta Taşı adı verilir. 18. yüzyıla dek Eski Mısır dilinde yazılmış kitabeler ve yazılar okunamıyordu. Bundan sonra bu dil unutuldu ve bu dilde yazılmış yazıları okuyabilen ve anlayabilen kimse kalmadı. Bundan sonra bu dil unutuldu ve bu dilde yazılmış yazıları okuyabilen ve anlayabilen kimse kalmadı. Mısır yazısına "kutsal yazı" anlamına gelen hiyeroglif adı verilirdi. Mısır alfabesi ya da kullanıla...