Mücadeleye Adanan Hayat Neriman Nerimanov

Nesrin Sarıahmetoğlu

Mücadeleye Adanan Hayat Neriman Nerimanov
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2012-12-04
YAZAR Nesrin Sarıahmetoğlu
ISBN 6055200060
DOSYA FORMATI 7,58 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Yazarlık ve doktorluk kimliğinin dışında sosyal siyasi faaliyetleri ile tanınıp genelde Rusya’da, özelde ise Azerbaycan toplumunda nüfuz sahibi olan Neriman Nerimanov, ilgisi kaybedilmeyen tarihi bir kişiliktir. Hakkında çok yazılıp çok şey söylense de somut olarak Nerimanov kişiliğinin sert-aykırı tartışmaları bitmek bilmez. Halk, Neriman Nerimanov’u gerçekten seviyordu. O, 35 yıllık öğretmenlik, doktorluk, yazarlık yardım faaliyetleri ve siyasi mücadeleleri ile bu sevgiyi ve halkın adıyla konuşma hakkını kazanmıştı. Kısacası siyasi lider ve devlet başkanı olarak N. Nerimanov’a 20’li yıllardan bakıldığında merkezin emirlerini körü körüne yerine getiren ruhsuz, milli his ve duygulardan mahrum bir Bolşevik değil, halkını seven ve bu halkın kötü niyetli liderlerinin yıkıcı etkilerinden korumaya çalışan bir devlet adamı, aydın ve “aydın bir politikacı” olarak görünür. “Otuz Yıllık edebi, sosyal ve ihtilalci hayatında sadece bir gerçeği anlamadım. Bu gerçek Leninizmdir” diyen Nerimanov ömrünün sonlarına yakın artık inanmış olduğu Bolşevizmin geleceğinden şüpheliydi, Bolşevizmin gittikçe ideallerinden uzaklaştığını da görmekteydi. Kendi hayat yolunu tahlil eden Nerimanov, insanın insan tarafından istismarına karşı olduğunu her fırsatta dile getiriyordu. Nerimanov, doğrularıyla yanlışlarıyla tarihi bir şahsiyetti. Bu zorluklarla ve gerilimlerle süren hayatı 55 yaşında sona erdi. Bugün çeşitli delillerle şüpheli ölümünün ardındaki sır perdesi tartışılmaktadır. Ölümünden sonra cesedinin yakılması ve acilen Kremlin duvarı önünde bir mezara defnedilmesi bütün bu soruları cevapsız bırakmıştır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Mücadeleye Adanan Hayat Neriman Nerimanov i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Mücadeleye Adanan Hayat Neriman Nerimanov.

...eriman Nerimanov Yeditepe Yayınevi / Biyografi Dizisi ... Neriman Nerimanov Kimdir ? Özgeçmişi ve Biyografisi ... . 24 TL. Kendi hayat yolunu tahlil eden Nerimanov, insanın insan tarafından istismarına karşı olduğunu her fırsatta dile getiriyordu. Nerimanov, doğrularıyla yanlışlarıyla tarihi bir şahsiyetti. Kendi hayat yolunu tahlil eden Nerimanov, insanın insan tarafından istismarına karşı olduğunu her fırsatta dile getiriyordu. Nerimanov, doğrularıyla yanlışlarıyla tarihi bir şahsiyetti. okumak PDF 6055200060 Mücadeleye Adanan Hayat Nerim ... Neriman Nerimanov - Mücadeleye Adanan Hayat ... . okumak PDF 6055200060 Mücadeleye Adanan Hayat Neriman Nerimanov kitap epub Türkçe Indir Pdf Download Mücadeleye Adanan Hayat Neriman Nerimanov docx fb2 torrent Kendi hayat yolunu tahlil eden Nerimanov, insanın insan tarafından istismarına karşı olduğunu her fırsatta dile getiriyordu. Nerimanov, doğrularıyla yanlışlarıyla tarihi bir şahsiyetti. Halk, Neriman Nerimanov'u gerçekten seviyordu. Kendi hayat yolunu tahlil eden Nerimanov, insanın insan tarafından istismarına karşı olduğunu her fırsatta dile getiriyordu. ...(1921) gibi kısa süreli belgeseller bugün de arşivlerdedir.HAKKINDA YAZILANLAR Mücadeleye Adanan Hayat: Neriman Nerimanov Yeditepe Halk, Neriman Nerimanov'u gerçekten seviyordu. Kendi hayat yolunu tahlil eden Nerimanov, insanın insan tarafından istismarına karşı olduğunu her fırsatta dile getiriyordu. Nerimanov, doğrularıyla yanlışlarıyla tarihi bir şahsiyetti....