Cumhurbaşkanları ve Dış Politika

Prof. Dr. Haydar Çakmak

Cumhurbaşkanları ve Dış Politika
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2016-01-20
YAZAR Prof. Dr. Haydar Çakmak
ISBN 6054991280
DOSYA FORMATI 3,29 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Çalışmamızda Türk dış politikasını 1919’dan 2016 yılına kadar, cumhurbaşkanları nezdinde ele aldık. Her cumhurbaşkanının görev süresinde aynı veya farklı olaylar, birinden diğerine geçen sorunlar, cumhurbaşkanlarının yaklaşımı, hükümetlerin tavrı, bize ilginç bulgular sundu. Cumhurbaşkanları birkaç istisna hariç, hükümetlerle genel olarak uyum halinde çalışmışlardır. Cumhurbaşkanlarının halka ve yasalara karşı bir sorumluluğu olmamakla birlikte hükümetlerin işlerini kolaylaştırmışlardır. On iki cumhurbaşkanın altısı asker, altısı sivildir. Yaklaşımlarındaki farkları ve görev dönemlerindeki olayların riskleri bize dönem, hükümetler ve konjonktürün ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. 1919-1950 devletin kuruluşu, Atatürk ve İsmet İnönü dönemlerini istisnai dönemler ve istisnai insanlar olarak gördük. 1960 ve 1980 askerî darbesinden sonra cumhurbaşkanlığı yapan Cemal Gürsel ve Kenan Evren dönemlerindeki olaylar ve cumhurbaşkanlarının yetkileri, yaklaşım farkları ve benzerlikleri ilginç olduğu şüphesizdir. Cevdet Sunay ve Fahri Korutürk’ün asker olmalarına rağmen olağan ve sorunsuz dönemlerde Büyük Millet Meclisi tarafından seçilmeleri ve bunların diğer askerlere göre yaklaşım farkları bize ilginç geldi. 1990, Soğuk Savaş sonrası, cumhurbaşkanı olan siviller ve dünyanın nispeten barış içinde olduğu ancak rekabetin ve terörün yoğun yaşanması nedeniyle cumhurbaşkanlarının farklı felsefe ve yaklaşımlarına şahit olduk. 2014’te, Türkiye de ilk defa cumhurbaşkanını halk seçmiş ve yeni bir tecrübe başlamıştır. Halk tarafından seçilen ve siyasetten gelen sivil bir cumhurbaşkanın ilk yılını gördük, geri kalan zamanı bize yeni tecrübeler kazandıracaktır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Cumhurbaşkanları ve Dış Politika i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Cumhurbaşkanları ve Dış Politika.

...1919'dan 2016 yılına kadar, cumhurbaşkanları nezdinde ele aldık ... KRİPTO YAYINLARI - Cumhurbaşkanları Ve Dış Politika - Fiyatı 9,70... ... . Cumhurbaşkanları birkaç istisna hariç, hükümetlerle genel olarak uyum halinde çalışmışlardır. 9.18. Çalışmamızda Türk dış politikasını 1919'dan 2016 yılına kadar, cumhurbaşkanları nezdinde ele aldık. %38. Liderlerin Dış Politika Felsefesi ve Uygulamaları. Haydar Çakmak. 14.81. Çalışmamızda Türk dış politikasını 1919'dan 2016 yılına kadar, cumhurbaşkanları nezdinde ele aldık. %20. Liderlerin Dış Politika Felsefesi ve Uygulamaları. Haydar ... Başkanlık Döneminde Türkiye'nin Dış Politikası, Dış Politika Kemal İnat ... . %20. Liderlerin Dış Politika Felsefesi ve Uygulamaları. Haydar Çakmak. ...Cumhurbaşkanları ve Dış Politika - %24 indirimli Çalışmamızda Türk dış politikasını 1919'dan 2016 yılına Cumhurbaşkanları birkaç istisna hariç, hükümetlerle genel olarak uyum halinde çalışmışlardır. 9.70 TL. KRİPTO YAYINLARI , Cumhurbaşkanları Ve Dış Politika için en uygun fiyatı, indirimleri ve kampanyaları KTP Kitabevi'nde bulabilirsiniz. ...Günümüze - Cumhurbaşkanları ve Dış Politika. Çalışmamızda Türk dış politikasını 1919'dan 2016 yılına kadar, cumhurbaşkanları Cumhurbaşkanları birkaç istisna hariç, hükümetlerle genel......