Kafkasya Mücahidi Şeyh Şamil'in Gazavatıİmamın Kılıcının Savaşlarda Parlaması

Muhammed Tahir el-Karahi

Kafkasya Mücahidi Şeyh Şamil'in Gazavatıİmamın Kılıcının Savaşlarda Parlaması
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2016-02-02
YAZAR Muhammed Tahir el-Karahi
ISBN 6059268141
DOSYA FORMATI 10,53 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Elinizdeki bu eserin müellifi Muhammed Tâhir el-Karahî İmam Şâmil’in yakın arkadaşı ve onun muradı üzerine gazavatı kaleme alan kişi olarak bilinir. Bazı araştırma eserlerinde ise Karahî’nin eseri, Şâmil’in resmî kroniği olarak kabul edilir.Arapça olarak kaleme alınan bu eseri, Şâmil’in Mekke’de ikâmet eden oğlu, şair Mehmed Âkif’e vermiş; o da tetkik etmesi için İstanbul’da Tâhirü’l-Mevlevî’ye teslim etmiştir. Onun marifetiyle Türkçe’ye tercüme edilen eser, hicrî 1333 (miladî 1915) tarihinde Osmanlıca olarak basılmıştır. Daha sonra gerek Rusya’da, gerekse Kafkaslar üzerine çalışma yapan batılı araştırmacılar nezdinde itibar gören bu eserin, sadeleştirme olarak Türkiye’de de birkaç baskısı yapılmıştır.Kafkaslar’daki Rus kolonizasyonuna karşı Şeyh Mansûr’un 1785’te başlattığı ve genel olarak müridizm (gazavat) olarak adlandırılan direniş hareketinin, sonraki tarihlerdeki üç imamı Gâzi Muhammed, Hamza ve Şâmil dönemlerinin hadiselerini, müslümanların bakış açısından tafsilatlı olarak anlatan bu eser, alanında yegâne kaynaktır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Kafkasya Mücahidi Şeyh Şamil'in Gazavatıİmamın Kılıcının Savaşlarda Parlaması i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Kafkasya Mücahidi Şeyh Şamil'in Gazavatıİmamın Kılıcının Savaşlarda Parlaması.

...İmam Şâmil'in yakın arkadaşı ve onun muradı üzerine gazavatı kaleme alan kişi olarak bilinir ... Kafkasya Mücahidi Şeyh Şamil'in Gazavatı - Muhammed Tahir... ... . Kafkasya Mücahidi Şeyh Şamil'in Gazavatıİmamın Kılıcının Savaşlarda Parlaması. Bazı araştırma eserlerinde ise Karahi'nin eseri, Şamil'in resmi kroniği olarak kabul edilir. ...bu eserin müellifi Muhammed Tahir el-Karahi imam Şamil'in yakın arkadaşı ve onun muradı üzerine gazavatı kal. Kafkasya Mücahidi Şeyh Şamil'in Gazavatı İmamın Kılıcının Savaşlarda Parlaması. Kafkasya ... Kafkasya Mücahidi Şeyh Şamil'in Gazavatı İmamın Kılıcının... ... . Kafkasya Mücahidi Şeyh Şamil'in Gazavatı İmamın Kılıcının Savaşlarda Parlaması. Kafkasya Mücahidi Şeyh Şamil'in Gazavatı & İmamın Kılıcının Savaşlarda Parlaması 205607. Bazı Araştırma Eserlerinde İse Karahî'Nin Eseri, Şâmil'İn Resmî Kroniği Olarak Kabul Edilir. ...gazavatı : imamın kılıcının sa...