Milli Mücadelede Alaşehir

Doç. Dr. Ömer Metin

Milli Mücadelede Alaşehir
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2018-12-29
YAZAR Doç. Dr. Ömer Metin
ISBN 6052228838
DOSYA FORMATI 12,88 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Alaşehir’i Milli Mücadelede öne çıkaran pek çok tarihsel gerçeklikler vardır. 15 Mayıs 1919’da İzmir’in Yunanlılarca işgal edilmesinden sonra 29 Mayıs gecesi Ödemiş’te, 30 Mayıs sabahı Alaşehir’de ilk Kuvâ-yı Milliye örgütleri kuruldu. Yine İzmir’in işgalinden sadece üç gün sonra Makbule ve Nebile Hanımların öncülüğünde Türk Kurtuluş Savaşı’nın Anadolu’daki ilk kadın örgütü, Alaşehir Türk Kadınları Cemiyeti ismiyle kurulmuş ve İzmir’in uluslararası hukuka aykırı işgal edilmesini protesto etmek için İtilaf devletlerine telgraf çekmişti. Başka bir ilk ise Alaşehirli Ruhiye Enise Hanım’ın Milli Mücadeleye katılan ilk Türk Kadını olmasıdır. Ayrıca Alaşehir Kongresi de, Milli Mücadele’nin hazırlık safhasında önemli bir yere sahiptir…Milli Mücadele yıllarında Alaşehir, Anadolu’nun bütün şehirlerinden daha fazla acı çekti. Alaşehir yangınını bizzat yerinde inceleyen Falih Rıfkı’nın dediği gibi; Alaşehir’in başına gelenleri dinleyenler İzmir, Manisa, Turgutlu, Salihli ve diğer şehirlerde yaşanan faciaları uzun süre unutmuşlardı. Alaşehir iki yıldan fazla Yunan işgali altında kalmış, bu süre zarfında Yunan askerleri ve yerli Rumlar, Türklere pek çok zulüm yapmıştı. Nihayet 30 Ağustos 1922’de kesin yenilgiye uğrayan Yunanlar, 4 Eylül’de Alaşehir’i tamamen yakarak harabeye çevirdi. Elinizdeki bu kitapta; Alaşehir’in Milli Mücadelede bugüne kadar pek gün yüzüne çıkarılmayan kahraman evlatlarının topyekûn mücadelesini ve Yunanların yüzyıllar geçse de unutulmayacak insanlık dışı savaş suçlarını ayrıntılı bir şekilde okuyacaksınız.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Milli Mücadelede Alaşehir i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Milli Mücadelede Alaşehir.

...ede öne çıkaran pek çok tarihsel gerç ... Milli Mücadelede Alaşehir ... ... #Milli #Mücadelede #Alaşehir #Milli Mücadelede #Mücadelede Alaşehir #Milli Mücadelede Alaşehir. Alaşehir'i Milli Mücadelede öne çıkaran pek çok tarihsel gerçeklikler vardır. 15 Mayıs 1919'da İzmir'in Yunanlılarca işgal edilmesinden sonra 29 Mayıs gecesi Ödemiş'te, 30 Mayıs sabahı Alaşehir'de ilk... 2006 yılının yaz aylarında annemin hastalığı nedeniyle Alaşehir'de bulunduğum sürede Alaşehir'de Milli Mücadele ve bu mücadelede yaşananları inceleme ve araştırma fırsatım oldu . Alaşehir'i Milli Mücadelede öne çık ... Milli Mücadelede Alaşehir Ömer Metin Kriter Yayınları ... . Alaşehir'i Milli Mücadelede öne çıkaran pek çok tarihsel gerçeklikler vardır. Ayrıca Alaşehir Kongresi de, Milli Mücadele'nin hazırlık safhasında önemli bir yere sahiptir… Alaşehir`i Milli Mücadelede öne çıkaran pek çok tarihsel gerçeklikler vardır. Ayrıca Alaşehir Kongresi de, Milli Mücadele`nin hazırlık safhasında önemli bir yere sahiptir… Ömer Metin. Alaşehir'i Milli Mücadelede öne çıkaran pek çok tarihsel gerçeklikler vardır. 15 Mayıs 1919'da İzmir'in Yunanlılarca işgal edilmesinden sonra 29 Mayıs gecesi Ödemiş'te... 21.25 TL. Alaşehir'i Milli Mücadelede öne çıkaran pek çok tarihsel gerçeklikler vardır. 15 Mayıs 1919'da İzmir'in Yunanlılarca işgal edilmesinden sonra 29 Mayıs gecesi Ödemiş'te... Atatürk, Bu genelgeyle halkın işgallere tepki göstererek milli bilincin uyandırılmasını amaçlamıştır. Alaşehir Kongresi, Milli Mücadele'nin organize edilmeye çalışıldığı ilk kongrelerden biridir. Alaşehir'i Milli Mücadelede öne çıkaran pek çok tarihsel gerçeklikler vardır. Ayrıca Alaşehir Kongresi de, Milli Mücadele'nin hazırlık safhasında önemli bir yere sahiptir… MİLLİ MÜCADELEDE ALAŞEHİR kitabı hakkında bilgileri içeren kitap satış sayfası. ÖMER METİN kitapları ve KRİTER baskıs...