İslam Düşüncesinde Din Felsefe Vahiy-Akıl İlişkisi

Ali Bulaç

İslam Düşüncesinde Din Felsefe Vahiy-Akıl İlişkisi
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2016-02-08
YAZAR Ali Bulaç
ISBN 9751036551
DOSYA FORMATI 5,6 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

İslâm Düşüncesinde Din-Felsefe/Vahiy-Akıl İlişkisi’nde Ali Bulaç, İslâm düşünce tarihinin ana araştırma konularından olan Hakikat arayışı ve Hakikat’in Bilgisi’ne nasıl ulaşılabileceğine ilişkin çıkan tartışmaların toplu bir özetini sunarken, yaşadığımız modern krizin çıkardığı sorunlar ve cevapları üzerinde de duruyor. İslâm’ın düşünce, bilgi ve irfan tarihinin tartışmalı konuları arasında olan felsefenin İslâm dünyasına girişi, Meşşaî ekolü, Gazali’nin Meşşaî filozoflara yönelttiği eleştiriler ile bu tartışmaya katılan İbn Bacce, İbn Tufeyl, İbn Rüşd ve diğer filozofların yanı sıra Şiî, Sûfî, Kelamcı ve Selefîlerin konuya yaklaşımı üzerinde de durulmuştur. İslâm Düşüncesinde Din-Felsefe/Vahiy-Akıl İlişkisi, İslâm tarihinde Meşşaî felsefeye gösterilen tepkinin arka planında yatan sebepler; bugün din, modernite ve akıl arasında kurulması gereken ilişkilerin niteliği hakkında açıklayıcı bilgiler verirken, düşünce mirasımızın bu zengin tarihi perspektifinden hareketle, bugün yaşamakta olduğumuz sorunlara uygun çözümlerin neler olabileceği konusuna da açıklık getirmektedir.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz İslam Düşüncesinde Din Felsefe Vahiy-Akıl İlişkisi i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap İslam Düşüncesinde Din Felsefe Vahiy-Akıl İlişkisi.

...lsefe ve dinin çeliştiğini söyleyen birinin öncelikle dini anlamadığını belirtir ... İslam Düşüncesinde Din Felsefe Vahiy Akıl İlişkisi Ali Bulaç ... . Ali Bulaç. İslam düşünce tarihini meşgul eden hakikat arayışı ve hakikatin bilgisine ilişkin yol ve araçlarla ulaşılabileceğine ilişkin ortaya çıkan tartışmalar, bu kitabın genel çerçevesini oluşturuyor. 22.05 TL. İslam tarihinde Meşşai felsefeye gösterilen tepkinin arka planında yatan sebepler, bugün 'din', 'modernite' ve 'akıl' arasında kurulması gereken ilişkilerin niteliği hakkında açıklayıcı bilgiler... Böylelikle sistemli bir şekilde felsefe hareketi başlamış olur. Dine rağmen fel ... İslam Düşüncesinde Din Felsefe Vahiy Akıl İlişkisi - Ali Bulaç... - Epey ... ... Böylelikle sistemli bir şekilde felsefe hareketi başlamış olur. Dine rağmen felsefe. Ayrıca, Aristo'nun Münfail Akıl ve Faal akıl görüşünden hareket eden Farabi, peygamberleri Vahiy alan... İslam dini ile Allah (c.c) biz insanlara olan nimetini tamamlamış ve din olarak bize İslam'ı seçmiştir.Bundan sonra vahiy ve Grek/antik yunan düşüncesinde din-akıl ilişkisi. Etiketler. Mağazaya Soru Sor...