Kitab-ı Duvduvani

Y. Hakan Erdem

Kitab-ı Duvduvani
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2004-05-19
YAZAR Y. Hakan Erdem
ISBN 9758859072
DOSYA FORMATI 3,90 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Kitab-ı Duvduvani: Tarihi bir roman mı?Hayır. Daha çok, başrolünde tarihin olduğu bir roman.Bir tarihçi tarafından yazıldı ama tarihi belgelere dayanmıyor: Tamamen uydurmaca. Yani roman.Fantastik roman? Belki evet, belki hayır: Belki deen fantastik olan, hep burnumuzun dibinde durandır.Aşk romanı mı? Evet ama, şekilden şekle girerek süregiden bir aşkın romanı. Aynı zamanda Avrupa aşkının, iktidar sevdasının da…Bilimkurgu? Aslında daha çok "ilimtahayyül" denebilir.Ya da türler arasında gezinen bir anlatı...Mizah? Hiciv? Ama neyin, kimin hicvi? Vuslatın demi olur mu? "...Meğerki iptida iftirak olsun."Kitab-ı Duvduvani'nin kahramanları, İstanbul'da, Haç-Hilal Ovası’nda, Mazenderan'da, bu evrende ya da paralel evrenlerin birinde, günümüzde, gelecekte, 1599'da, 1970'lerde yaşarlar...Günlerden bir gün, bunlardan biri, Utku Suat Ferid Ceylani, bir efsane olduğuna artık iyice emin olduğu Duvduvani Efendi'nin kitabını "tesadüfen" eline geçirir:Benzersiz bir kitaptır bu! Alelacayip, evrenler arası bir oyun başlar.Peki bu oyunda kimler, kimlerin yazdıklarında birer oyuncudur? Meçhûl Muhayyil kimdir? Yazar, kendisinin olmadığını söylüyor. Belki de biraz siz, yani meçhûl okurlar...Ne zaman romancılar tarihe el atsa, ne zaman yeni bir “tarihi” roman basılsa, tarihçiler ile romancılar arasında bir tartışma başlar.Romanın tarihsel gerçeklere ne kadar uyduğu, romancının tarihsel belgelere dayanıp dayanmadığı, edebiyatın tarihi yorumlamakta ne ölçüde özgür olabileceği tartışılır...Bu kez işler tersine döndü. Bir tarihçi, Boğaziçi ve Oxford Üniversitelerinde öğrenim gören, akademik yaşamını halen Sabancı Üniversitesi’nde sürdüren Y. Hakan Erdem, romana el attı... Ve daha önce bilmediği bir özgürlük duygusu içinde Kitab-ı Duvduvani’yi kaleme aldı.Üstelik Y. Hakan Erdem, romanını yazarken tarihçi kimliğinden tamamen sıyrılmayı seçti. İlk bakışta bir tarihçinin tarihe romancılardan daha sadık kalacağı düşünülebilir, ama Kitab-ı Duvduvani “tarihi gerçeklere” dayanan bir “tarihi roman” değil. Saf kurmaca.Capcanlı karakterlerin titizlikle çizildiği bu ironik kurmaca, daha ilk sayfalardan okuyucuyu başka dünyalara, bambaşka evrenlere ve tarihlere götürüyor...Kitab-ı Duvduvani, baştan sona mizahla, hicivle yüklü, canlı bir metin. Değişik edebi türler arasında gezinir, daldan dala konarken, okuyucuda tarihin ne olduğu konusunda soru işaretleri uyandırıyor.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Kitab-ı Duvduvani i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Kitab-ı Duvduvani.

...Microsoft Kitlede Oku" adlı Microsoft Term eklentisini kullanın ... Kitab-ı Duvduvani - Y. Hakan Erdem - Kitap... | KitapElimde.com ... . Bu, küçük cihazlarda Kitab-ı Duvduvani okumayı kolaylaştırır. » Kitab-ı Duvduvani Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması. - Semih Gümüş, Milliyet Sanat. "Y. Hakan Erdem'in Kitab-ı Duvduvani adlı romanı tarih-edebiyat ilişkisine odaklanan bir yapıt. Aynı zamanda Avrupa aşkının, iktidar Kitab-ı Duvduvani, başrolünde tarihin olduğu bir roman. Kanat Kitap'tan üç romanı yayımlandı: Kitab-ı Duvduvani; ... Kitab-ı Duvduvani Lit İndir ... . Kanat Kitap'tan üç romanı yayımlandı: Kitab-ı Duvduvani; Unomastica alla Turca; Zaman Çöktü. ...more. "Parodinin etkisini arttıran şey, metnin düz bir okumasının da mümkünolmasıdır. Yani ciddiye de alabilir, postmodern tarihsel romanlardan biriymişçesine de okuyabilirsiniz Kitab-ı Duvduvani'yi. Kitab-ı Duvduvani: Tarihi bir roman mı? Hayır. Daha çok, başrolünde tarihinin olduğu bir roman. Bir tarihçi tarafından yazıldı ama tarihi belgelere dayanmıyor: Tamamen uydurmaca. Yani roman. Mayıs ayı kitabı olarak önerdiğim ve diğer arkadaşların da sadece kapağına vurularak kabul ettiği Kitab-ı Duvduvani hakkında sanırım Windrider'in yazdıklarına ekleyecek çok fazla sözüm yok. Kitab-ı Duvduvaninin kahramanları, İstanbulda, Haç-Hilal Ovasında, Mazenderanda, bu evrende ya da paralel evrenlerin birinde, günümüzde, gelecekte, 1599da, 1970lerde yaşarlar... 24.54 TL. "Parodinin etkisini arttıran şey, metnin düz bir okumasının da mümkünolmasıdır. Yani ciddiye de alabilir, postmodern tarihsel romanlardan biriymişçesine de okuyabilirsiniz Kitab-ı Duvduvani'yi. Kitab-ı Duvduvani: Tarihi bir roman mı? Vuslatın demi olur mu? ... Meğerki iptida iftirak olsun.Kitab-ı Duvduvaninin kahramanları, İstanbulda, Haç-Hilal Ovasında, Mazenderanda, bu evrende ya da... Y. Hakan Erdem. Kitap Tanıtımı. "Parodinin etkisini arttıran şey, metnin düz bir okumasının da mümkünolmasıdır. Yani ciddiye de alabilir... Y. Hakan Erdem. "Parodinin etkisini arttıran şey, metnin düz bir okumasının da mümkünolmasıdır. Yani ciddiye de alabilir, postmodern tarihsel romanlardan biriymişçesine de okuyabilirsiniz Kitab-ı... Mayıs ayı kitabı olarak önerdiğim ve diğer arkadaşların da sadece kapağına vurularak kabul ettiği Kitab-ı Duvduvani hakkında sanırım Windrider'in yazdıklarına ekleyecek çok fazla sözüm yok. Kitab-ı D...