Nazizmden Kaçanlar ve Atatürk'ün Vizyonu

Arnold Reisman

Nazizmden Kaçanlar ve Atatürk'ün Vizyonu
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2011-01-14
YAZAR Arnold Reisman
ISBN 6053600787
DOSYA FORMATI 8,29 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Arnold Reisman bu kitapta tarihin dönüm noktalarından birinde, ülkelerini terk etmekle ölüm arasında sıkışıp kalmış bir grup insanın hayat kurtaran sürgün hikâyelerini anlatırken, II. Dünya Savaşı’yla ilgili ‘’okunması gereken’’ kitaplar listesine bir madde daha ekliyor. Almanya’da Nazilerin iktidarı ele geçirmesiyle, kendi alanlarında çok tanınmış, ancak çoğunlukla Yahudi ve Nazizm’e karşı olan akademisyen ve profesyoneller ‘’tarihin kavşak noktasında ve ateş hattında’’ yakalandıklarında ülkelerini terk etmekten başka çareleri yoktu. Bu durum, kendi üniversitelerini Yahudilerden arındırmayı hedefleyen Naziler kadar, ülkelerini modernleştirmenin yolunun üniversiteler kurup geliştirmekten geçtiğini düşünen Atatürk ile Türkiye’nin diğer kurucularının da işine yaradı.Yalnızca Yahudilerden değil, barındırdığı dehalardan da ‘’arınan” Almanya bilim dünyasında eski heybetine bir daha kolay kolay ulaşamazken, Türkiye de ülkelerinden kovulan dünya çapındaki bu akademisyenler sayesinde Batı standartlarında yüksek öğrenim kurumlarına kavuştu. Reisman bu akademisyenlerin kişisel öykülerini belgelere, mektuplara, hatıralara ve sözlü tarihlere dayanarak aktarırken, bu parlak insanları korkuları, cesaretleri, sıkıntıları ve bütün zorlukların üstesinden gelen iradeleriyle ete kemiğe büründürüyor. ABD o dönemde Avrupa’nın cehenneminden kaçan Yahudi mültecilere, hatta dünya çapındaki bu bilim insanlarına dahi kapılarını kapatırken, Türkiye’nin onlara gösterdiği konukseverliği belgeleriyle gözler önüne seriyor. Kitap Holokost araştırmalarına ve Türkiye’nin mercek altına alındığı bir vaka incelemesi olarak bilim ve yüksek öğrenim tarihine de önemli katkılarda bulunuyor.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Nazizmden Kaçanlar ve Atatürk'ün Vizyonu i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Nazizmden Kaçanlar ve Atatürk'ün Vizyonu.

...'ün Vizyonu. Arnold Reisman. Satıcı. Adı: Nazizmden Kaçanlar ve Atatürk'ün Vizyonu Yazar: Arnold Reisman Kitabın türü: Araştırma-İnceleme, Siyaset-Politika Yayınevi: Türkiye İş Bankası Yayınları ... Nazizmden Kaçanlar ve Atatürk'ün Vizyonu ... . Dünya Savaşıyla ilgili okunması gereken kitaplar listesine bir madde daha ekliyor. Almanyada Nazilerin iktidarı ele geçirmesiyle, kendi alanlarında çok tanınmış, ancak çoğunlukla Yahudi ve Nazizme karşı... %25 İndirim. Atatürk ve islam. Yeni. %25 İndirim. Atatürk ve türk inkılap tarihi. Goodreads helps you keep track of books you want to read. Start by marking "Nazizmden Kaçanlar ve Atatürk'ün Vizyonu" a ... Nazizmden Kaçanlar ve Atatürk'ün Vizyonu | Kitap365.com ... ... %25 İndirim. Atatürk ve islam. Yeni. %25 İndirim. Atatürk ve türk inkılap tarihi. Goodreads helps you keep track of books you want to read. Start by marking "Nazizmden Kaçanlar ve Atatürk'ün Vizyonu" as Want to Read ...Reserve Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi'nin eski öğretim üyelerinden tarihçi Dr. Arnold Reisman, "Türkiye'nin modernizasyonu: Nazizm'den kaçanlar ve Atatürk'ün vizyonu" başlıklı bir sunum yaptı. Almanya'da Nazilerin iktidarı ele geçirmesiyle, kendi alanlarında çok tanınmış, ancak çoğunlukla Yahudi ve Nazizm'e karşı olan akademisyen ve profesyoneller ''tarihin kavşak noktasında ve ateş hattında'... Ana Sayfa. Genel Konular. Nazi...