TanSerteller Yönetiminde Muhalif Bir Gazete

Hülya Öztekin

TanSerteller Yönetiminde Muhalif Bir Gazete
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2016-11-22
YAZAR Hülya Öztekin
ISBN 9753333399
DOSYA FORMATI 12,41 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Türkiye basın tarihinde sol yayıncılığın önemli temsilcilerinden biridir Tan gazetesi (1935-1945). Zekeriya Sertel, Sabiha Sertel, Muvaffak Şeref, Niyazi Berkes, Mediha Berkes, Pertev Naili Boratav, Esat Adil Müstecaplıoğlu, Hulusi Dosdoğru, Cami Baykurt, Behice Boran, Sabahattin Ali, Aziz Nesin gibi Türkiye solunun önemli isimlerini yazar kadrosunda barındıran gazete,tek parti iktidarının ve İkinci Dünya Savaşı’nın zor günlerinde ülkedeki muhalif çevrelerin sözcüsü olmuştur. Bir taraftan Nazizm, faşizm ve emperyalizm karşıtı bir yayın politikası izlerken,diğer yandan çok partili rejim, insan hakları, demokrasi, özgürlük, çoğulculuk gibi kavramların savunuculuğunu yapmıştır.Dönemin egemen basın anlayışının tersine, Tan hiçbir zaman bir iktidar gazetesi olmamıştır.Bunun bedelini ise 4 Aralık 1945 tarihinde yaşadığı acımasız bir linç ve yıkım girişimiyleödemiştir. Gazetenin yayın hayatına son vermesine neden olan ve ‘Tan baskını’ olarak bilinen bu olay aslında sadece Tan’a ve Serteller’e yönelik değil düşünce, ifade ve basın özgürlüğüne de yönelik bir linç ve yıkım girişimidir. Bu açıdan Tan’ın öyküsü,aynı zamanda Türkiye’de basın özgürlüğü ve demokrasi mücadelesinin öyküsüdür.Tan’ı incelemek üzere yola çıkanHülya Öztekin’in çalışması,gazetenin yayımlandığı döneme ışık tutarken, okuyuculara ve araştırmacılara tek partili Milli Şef dönemi, İkinci Dünya Savaşı, çok partili rejime geçiş gibi Türkiye siyasi tarihinin önemli süreçlerini gazete sayfaları üzerinden okuma imkânı da sunuyor.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz TanSerteller Yönetiminde Muhalif Bir Gazete i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap TanSerteller Yönetiminde Muhalif Bir Gazete.

...i dönemlerinden Milli Şef Dönemi ve İkinci Dünya Savaşı Türkiyesi'ne dair gazeteler üzerinden bir okuma sağlamaktadır ... TAN - Serteller Yönetiminde Muhalif Bir Gazete - Tarih... - Liman Kitap ... . Künye. Tan: Serteller Yönetiminde Muhalif Bir Gazete. Galatasaray kulübünde yönetime muhalif kesim, ibrasızlık oylamasından sonra yeni bir girişimde bulunarak 'yönetimin transfer yetkisini durdurma talebi' ile mahkemeye... İade Koşulları. Tüm Satıcılar. Tan: Serteller Yönetiminde Muhalif Bir Gazete. Türkiye basın tarihinde sol yayıncılığın önemli temsilcilerinden biridir Tan gazetesi (1935-1945). Etiketler. Mağazay ... Tan (1938-1945): Serteller Yönetiminde Muhalif Bir Gazetenin Tarihi... ... . Türkiye basın tarihinde sol yayıncılığın önemli temsilcilerinden biridir Tan gazetesi (1935-1945). Etiketler. Mağazaya Soru Sor. Ürün Adı: Tan-Serteller Yönetiminde Muhalif Bir Gazete. Mağaza: TveT. Sorunuzu aşağıdaki alana yazınız. Sol ve muhalif bir gazete olan Tan, gerek ideolojik/politik kimliği gerekse yayın politikası açısından yayımlandığı dönemin ve Türk basın tarihinin önemli yayın organlarından biridir. Geri Satıcı Açıklaması. TAN Serteller Yönetiminde Muhalif Bir Gazete. Türkiye basın tarihinde sol yayıncılığın önemli temsilcilerinden biridir Tan gazetesi (1935-1945). Türkiye basın tarihinde sol yayıncılığın önemli temsilcilerinden biridir Tan gazetesi (1935-1945). Dönemin egemen basın anlayışının tersine, Tan hiçbir zaman bir iktidar gazetesi olmamıştır. ...Muhalif Bir Gazete Tarih Trkiye basn tarihinde sol yayncl§n "nemli temsilcilerinden biridir Tan Dönemin egemen basın anlayışının tersine, Tan hiçbir zaman bir iktidar gazetesi olmamıştır. Türkiye basın tarihinde sol yayıncılığın önemli temsilcilerinden biridir Tan...