Dişi Kurdun Rüyaları

Cengiz Aytmatov

Dişi Kurdun Rüyaları
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2013-09-04
YAZAR Cengiz Aytmatov
ISBN 6054138371
DOSYA FORMATI 12,42 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Bununla beraber şarkı söylemeye içtenlikle, bütün kalbiyle katılıyordu. Çünkü şarkılar herkes içindi. Bunda kralın, sokaktaki basit adamdan daha fazla hakkı yoktu. Şarkı söyle, oyna, neşelen, istersen kendini kaygılara bırak ve ağla! Hayatta olduğun sürece insani olan her şey elinin altındadır: Kalbin çarparak beklediğin ve seni terk eden kadın, verdiği acılar yüzünden son şarkını dinlettikten sonra ölmek isteyişin... Henüz küçük bir çocukken annenin şefkatli okşayışı, babanın ölümü, dostların kanlı bir dövüşe girişmesi… Temiz ve içten bir anlatımla ruhunu açtığın ilahlar… Tabiatın sırrı ve seni hiç terk etmeyen ölüm ve öldükten sonra da onun seni terk etmeyişi… Her şey, her şey şarkılardadır. Hayat, bütün hiçliklerden daha kuvvetlidir ve dünyada ondan daha kutsal bir şey yoktur, işte bunun için insan öldürülemez, bunun için öldürmemek zorundayız. Ama düşman gelip senin toprağını işgal etmişse, dövüşülür, savaşılır ve sevgilinin şerefi de insanın ana vatanı gibi korunmalıdır. Ayrılık acısı, taşınamayacak kadar ağırdır, omuzlarına çöken bir dağ gibidir. Çünkü o sevgili olmadan güzellik yoktur, renkler yoktur, ışık, neşe ve gelecek gün yoktur. İşte bunlardır şarkılar, insan bütün şarkıların içeriğini sayıp dökemez...İnsanın temel meselelerini, aşkını, hasretini, düşüncelerini kısacası insanı anlattı Cengiz Aytmatov. Kökü Manas’tı. Gelenekten geleceğe uzanıyordu düşünceleriyle. Yepyeni ufuklara açılıyordu. Çocukluğunda dinlediği masallar, gençliğinde hasret ve hüzünle eşlik ettiği şarkılar, ozanların yaktığı türküler dünya görüşünün temelini oluşturdu. İnsanların gönlünü kazandı eserleriyle. Dünyanın dört bir tarafında okundu.O, yazılmamış bir tarihin dilini keşfederek sadece insanları ve tabiatı değil, insanın ve tabiatın hâllerini bu dille anlatıyor eserlerinde. Okuyucuyu çeken de onun bu özgün kurgusu ve üslubu oluyor.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Dişi Kurdun Rüyaları i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Dişi Kurdun Rüyaları.

... Cengiz Aytmatov'un büyük yankılar uyandıran Dişi Kurdun Rüyaları romanında iyi-kötü, ilâhî adalet ve kader gibi çetin konular sorgulanmaktadır ... Dişi kurdun rüyaları ... . Dişi Kurdun Rüyaları. 229 Sayfa·2017·890 KB·164 İndirme·Türkçe. kayalar, kurtların barındığı büyük bir kovuğun üzerine gelip çarptı. bütün gece öten Dişi Kurd ... Dişi Kurdun Rüyaları, yazarın iyi-kötü, ilahi adalet, kader, vicdan, fedakârlık vb. konuları sorguladığı bir romandır. Dişi Kurdun Rüyaları, ilahi kudretin varlığı ve insanın sorumluluğunu sürekli dile getirir. Kitabın Adı ... Roman tekniği bakımından cengiz aytmatov un dişi... ... . konuları sorguladığı bir romandır. Dişi Kurdun Rüyaları, ilahi kudretin varlığı ve insanın sorumluluğunu sürekli dile getirir. Kitabın Adı : Dişi Kurdun Rüyaları. Kitabın Yazarı : Cengiz Aytmatov. Kitabın Özeti : Akbar ve Taşçaynar adlı iki kurdun mağaradaki inlerinin önü karla kapanınca bulundukları yeri terk ederek... Dişi Kurdun Rüyaları kitap Özeti, Dişi Kurdun Rüyaları kısa özet, Dişi Dişi Kurdun Rüyaları ana fikri: Kitabın ana fikri, insanın doğayı sorumsuz ve hoyratça yıpratması, tabiatı yok etmesidir. Dişi Kurdun Rüyaları kitabının ilk birkaç sayfasını okuyun. İçeriğine ve konusuna gözatın. İnine taş yağan, çığ düşen dişi kurt Akbar, kovuğun dibine, karanlık dehlize doğru kaçtı. Darağacı - Disi kurdun Rüyalari. Dişi kurt Akbar ve erkek kurt Taşçaynar Isık Göl'ün kıyılarına kadar inen sıradağlardaki bir inde yaşamaktadırlar. ...ilgi odağı olan ve gittikçe önem kazanan hayvan zihni konusuna yıllar önce Dişi Kurdun Rüyaları'nda eğilmiştir. Bu makalede Dişi Kurdun Rüyaları çevreci eleştiri bağlamında incelenmektedir. Cengiz Aytmatov. Yüzyılımızın önde gelen yazarlarından Cengiz Aytmatov'un büyük yankılar uyandıran Dişi Kurdun Rüyaları romanında iyi-kötü, ilahi adalet ve kader gibi çetin konular sorgulanmaktadır. Cengiz Aytmatov'Un "Dişi kurdun rüyaları" romanı hakkında bir farklı insanların kaderlerini, sonlarını anlatır, hepsinde ortak olan karakterler, dişi kurt Akbar ile eşi Taşcaynar'dır. Gör. Yunus AYATA. Dünyaca ünlü Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov'un Orijinal adı 'Plaha' ...