Son Halife Abdülmecid Efendi

Ali Satan

Son Halife Abdülmecid Efendi
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2016-11-15
YAZAR Ali Satan
ISBN 6056687112
DOSYA FORMATI 11,46 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Cumhuriyet tarihi içinde ihmal edilen bir kişi Abdülmecid Efendi. İnkılap Tarihi kitaplarında halifeliğin kaldırılması bahsinde ismi geçer ve yurt dışına gönderildiği bilgisi ile de kendisine olan ilgimiz biter… Kendisi hakkında akılda kalan ressamlığı ve Cuma selamlığına giderken Fatih’in yahut Yavuz’un kıyafetlerine benzer kıyafetler giydiği ile sınırlıdır. Ortak hafızamızdaki Abdülmecid Efendi portresi bu cümlelerden ibaret olsa gerektir. Oysaki Abdülmecid Efendi, hem Osmanlı hem İslam tarihi bakımından en önemli kurum olan halifeliğin son halkası olması açısından dahi dikkate değer bir kişilikti. Ayrıca son devir Osmanlı şehzadeleri arasında Abdülmecid Efendi’nin özel bir yeri vardı: Kültür ve sanat alanlarında kendini yetiştirmiş ayrıca sanat ve sanatçıyı himaye etme, onları desteklemeyi kendine vazife edinmiş bir kişi idi. Abdülmecid Efendi’nin aydınlar ve sanatçıları desteklemenin ötesinde onlarla kurduğu yakın ilişkiler, samimi dostluklar, altı asırlık Osmanlı hanedanı için alışılanın çok ötesindedir.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Son Halife Abdülmecid Efendi i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Son Halife Abdülmecid Efendi.

...med (VI) Vahideddin geçince, Abdülmecid Efendi veliaht oldu ... SÜRGÜNDEKİ SoN HaLİfE aBDÜLMECİD EfENDİ - Çocuklar ... . Öyleyse gelin son halife Abdülmecid Efendi'nin hayatına daha yakından bakalım. 2. Bu isim şüphesiz ki, padişah Abdülaziz'in oğlu olan Abdülmecid Efendi'den başkası değil. ABDÜLMECİD EFENDİ. (1868-1944). Son Osmanlı halifesi (1922-1924). makamının boşaldığına hükmeden Türkiye Büyük Millet Meclisi, 19 Kasım 1922 günü Abdülmecid Efendi'yi halife seçti. Abdülmecid olarak isimlendirilir. hayatı. Bir çok defa r ... Abdülmecid Efendi; Son Osmanlı Veliahtı ve Halifesidir... ... . Abdülmecid olarak isimlendirilir. hayatı. Bir çok defa resim sergileri açan Son Halife Abdülmecid Efendi 1909'da kurulan Osmanlı Ressamlar Cemiyetinin de fahri başkanlığını yapmıştır. Halife Abdülmecid (Son Halife). Konbuyu başlatan Ugur. Bu dönemde oğlu Şehzade Ömer Faruk Efendi, amcazadesi Sultan Vahideddin'in küçük kızı Sabiha Sultan ile evlendi. son halife abdülmecid efendi 1868 yilinda istanbul'da dogdu. sultan abdülaziz ve ikinci abdülhamid döneminde sarayda kapali ve kontrol altinda yasadigi için güçlü bir ögrenim göremedi son halife. Son Halife bu yaziyi okuduktan s...