İslam Ticaret Hukukunda Teslim Tesellüm (Kabz)

Yrd. Doç. Dr. Arif Atalay

İslam Ticaret Hukukunda Teslim Tesellüm (Kabz)
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2016-11-21
YAZAR Yrd. Doç. Dr. Arif Atalay
ISBN 6056660153
DOSYA FORMATI 5,84 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Kabz; piyasada geçerli olma, tasarrufta bulunma gücü, bir şeyi elle tutup alma, bir meblağı hesaba kaydetme, bir şeyi teslim alarak onda tasarrufta bulunma imkânını elde etmektir.Kabzın tanımı ve nasıl gerçekleşeceği konusunda merkeze alman Hz. Muhammed (s.a.v)’in hadisleri ve klasik dönemlerdeki uygulamalar olduğu gibi önemli ölçüde zamanın ve bölgenin örfü dikkate alınmaktadır. Her devrin kendine ait ticaret metaı değişkenlik gösterebilir.Akitlerde gerçekleşen kabz hakkındaki mezheplerin ihtilaflarının merkezini Hz. Muhammed (s.a.v)’in satın alınan malın ölçülmeden ve ele geçirilmeden önce satışını yasaklayan hadisleri oluşturmaktadır.Kabz konusunda çerçeveyi en geniş tutan Şâfiîler; garar ve haksız kazancı dikkate alarak hiçbir şeyde kabzdan önce satışı caiz görmemişlerdir.Hanefîler ise; garar’ı dikkate alarak kabzdan önce satışı gayrimen-kullerde caiz görürlerken menkullerde görmemişlerdir.Mâlikîler hadislerde geçen taam’ı (yiyecek maddesi) dikkate alarak yasaklığı sadece yiyecek maddelerinde geçerli görmüşlerdir.Hanbelîler’e göre ise; hadislerde vurgulanan ölçme ve tartma işlerini dikkate alınarak ölçülmeden ve tartılmadan önce mal satılamaz.Malın kabzedilmeden önce hasar sorumluluğu mal sahibine aittir. Malın kabzedilmesiyle hasar sorumluluğu müşteriye geçmektedir. Hasar sorumluluğunun müşteriye geçmesi sebebiyle kabz müşterinin borcu olarak kabul edilir.Kabz öncesi satış yasağı konusunda deliller dikkate alındığında kabz öncesi satışın haksız kazanca sebep olması ve garar içermesi sebebiyle Hanefîler’in ve Şâfiîler’in görüsünün daha genel geçer olduğu ortaya çıkmaktadır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz İslam Ticaret Hukukunda Teslim Tesellüm (Kabz) i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap İslam Ticaret Hukukunda Teslim Tesellüm (Kabz).

... Apaydın. Kimlik Yayınları. ...Teslim Tesellüm Kabz - 9786056660153 - İslam - Kabz; piyasada geçerli olma, tasarrufta bulunma gücü, bir seyi elle tutup alma Kabzin tanimi ve nasil gerçeklesecegi konusunda merkeze alman Hz ... İslam Ticaret Hukukunda Teslim Tesellüm Kabz - 9786056660153 ... . Her devrin kendine ait ticaret metaı değişkenlik gösterebilir.Akitlerde gerçekleşen kabz hakkındaki mezheplerin ihtilaflarının merkezini Hz. İslam Hukukunda Suç ve Ceza Cilt 2 Kitabevi Yayınları. ...Ekinyayinevi.com´da Kimlik Yayınları Yayınevine ait İslam Ticaret Hukukunda Teslim Tesellüm kitabını Ekinyayinevi.com Kabzın tanımı ve nasıl gerçekleşeceği konusunda merkeze alman Hz. Kabz; piyasada geçerli ol ... İslam Ticaret Hukukunda Teslim Tesellüm Kabz - ePttAVM ... . ...Ekinyayinevi.com´da Kimlik Yayınları Yayınevine ait İslam Ticaret Hukukunda Teslim Tesellüm kitabını Ekinyayinevi.com Kabzın tanımı ve nasıl gerçekleşeceği konusunda merkeze alman Hz. Kabz; piyasada geçerli olma, tasarrufta bulunma gücü, bir şeyi elle tutup alma, bir meblağı hesaba kaydetme, bir şeyi teslim alarak onda tasarrufta bulunma imkânını elde etmektir. Her devrin kendine ait ticaret metaı değişkenlik gösterebilir.Akitlerde gerçekleşen kabz hakkındaki mezheplerin ihtilaflarının merkezini Hz. Muhammed (s.a.v)'in satın alınan malın ölçülmeden ve ele... Arif Atalay. Kabz; piyasada geçerli olma, tasarrufta bulunma gücü, bir şeyi elle tutup alma, bir meblağı hesaba kaydetme, bir şeyi teslim alarak onda tasarrufta bulunma imkânını elde etmektir. Kabz; piyasada geçerli olma, tasarrufta bulunma gücü, bir şeyi elle tutup alma, bir meblağı hesaba kaydetme, bir şeyi teslim alarak onda tasarrufta bulunma imkânını elde etmektir. 18 TL. Kabz; piyasada geçerli olma, tasarrufta bulunma gücü, bir şeyi elle tutup alma, bir meblağı hesaba kaydetme, bir şeyi teslim alarak onda tasarrufta bulunma imkânını elde etmektir. 0535 745 22 02. Menu. İslam Ticaret Hukukunda Teslim Tesellüm Kabz. Kabzın tanımı ve nasıl gerçekleşeceği konusunda merkeze alman Hz. İslam Ticaret Hukukunda Teslim Tesellüm-Kimlik Yayınları-9786056660153-Arif Atalay-%25 indirimli-Kabz; piyasada geçerli olma, tasarrufta bulunma gücü, bir şeyi....