Ansiklopedik Hadis Terimleri Sözlüğü

Doç. Dr. Mücteba Uğur

Ansiklopedik Hadis Terimleri Sözlüğü
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2018-01-01
YAZAR Doç. Dr. Mücteba Uğur
ISBN 9753890694
DOSYA FORMATI 11,71 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Hadis ilmi baştan sona bir terimler ve deyimler ilmidir. İlk eserlerden günümüze bütün kaynaklar, usul kitapları ve konuyla ilgili öteki çalışmalarda bunlardan değişik örneklere rastlamak mümkündür. Uzun zaman alan geniş çerçeveli bir kültür birikiminin sonucu olan söz konusu terimler ve deyimler, İslam Dininin ilim dili olan Arapça kökenlidir. Bununla birlikte, yer aldığı kaynak eserin diline göre Arapçanın yanı sıra Osmanlıca olanlarına da rastlanmaktadır. Son birkaç yılda kimi eserlerde Türkçeleştirmeye çalışıldığı da görülmektedir. Değişik devirlerde değişik alimlerin aynı yerde aynı anlama kullandığı bazı terimler ve tabirlerin bir arada bulunuşu, yerine göre de aynı manayı ifade etmek için değişik tabirlerin kullanılmış olması ve benzeri sebepler, özlü ansiklopedik bilgiler veren sözlük tipi çalışmalara ihtiyaç göstermektedir. Biz bu düşünce ile uzun yıllar İmam-Hatip Liseleri'nde ve İlahiyat Fakültesi'nde Hadis dersleri okutmanın sağladığı birikimden faydalanarak Hadis Usulü ilminde kullanılan terim ve tabirleri açıklayıcı bir eser hazırlamaya karar verdik. Sonunda bu çalışma ortaya çıktı.Metot olarak, ele alınan konu itibariyle Hz. Peygamber (s.a.)'in hadisleri odağında oluşanlarla birlikte onunla ve Hadis ilmiyle ilgili birkaç konuda oluşan belli başlı terim ve tabirleri, harf sırasına göre ele aldık. Her birinin Arapça asıllarını verdik. Kaynaklardan özetlediğimiz bilgileri ekledik. Konuyla ilgili alimlerin görüşlerini özetledik. Bunu yaparken alimlerin yaşadıkları devirleri göz önüne aldık. Böylece bir alimin bakış açısını yansıtmaya çalıştığımız gibi hangi alimlerin görüşünün etkisinde kaldığını, o görüşe katıldığı veya ayrıldığı noktaların neler olduğunu belirtmeye çalıştık. Burada eklemek gerekirse terimle kastettiğimiz, sözlük anlamından çok kere farklı olarak kullanılan ilmi anlamıdır. Deyimden kastımız ise bütün alimler tarafından birlik halinde kullanılmayan yahut değişik alimlerin birbirlerinden farklı anlamda kullandıklarıdır.Bir diğer deyişle, bütün alimlerin ortaklaşa aynı anlamda kullandıkları "terim", bir veya birkaç alim tarafından, diğerlerinden farklı olarak kullanılan ve değişik anlama gelenleri ise "deyim" sayılmıştır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Ansiklopedik Hadis Terimleri Sözlüğü i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Ansiklopedik Hadis Terimleri Sözlüğü.

...göstermektedir. Ansiklopedik Hadis Terimleri Sأ¶zlأ¼ؤںأ¼, Ankara 1992, s ... Ansiklopedik Hadis Terimleri Sözlüğü, Mücteba Uğur ... . 83, 104, 194, 196, 332, 353-354 Air Hava Air blowing Hava üfleme, üfleme… Tasavvuf terimleri ve deyimleri sözlüğü ?· 24.65 TL. Peygamber (s.a.)'in hadisleri odağında oluşanlarla birlikte onunla ve Hadis ilmiyle ilgili birkaç konuda oluşan belli başlı terim ve tabirleri, harf sırasına göre ele aldık. 20.88 TL. Peygamber (s.a.)'in hadisleri odağında oluşanlarla birlikte onunla ... Ansiklopedik Hadis Terimleri Sözlüğü ... . 20.88 TL. Peygamber (s.a.)'in hadisleri odağında oluşanlarla birlikte onunla ve Hadis ilmiyle ilgili birkaç konuda oluşan belli başlı terim ve tabirleri, harf sırasına göre ele aldık. Alış-Veriş Listeme Ekle. Ansiklopedik Hadis Terimleri Sözlüğü. oluşanlarla birlikte onunla ve Hadis ilmiyle ilgili birkaç konuda oluşan belli başlı terim ve tabirleri harf sırasına göre ele aldık. 23.20 TL. Peygamber (s.a.)'in hadisleri odağında oluşanlarla birlikte onunla ve Hadis ilmiyle ilgili birkaç konuda oluşan belli başlı terim ve tabirleri, harf sırasına göre ele aldık. Bu yazımızda sizlere öncelikle DİYANET VAKFI YAYINLARI tarafından piyasaya sürülen ve Doç. Dr. Mücteba Uğur imzası taşıyan Ansiklopedik Hadis Terimleri Sözlüğü pdf hakkında bilgi vereceğiz. Hadis ilmi baştan sona bir terimler ve deyimler ilmidir. etmek için değişik tabirlerin kullanılmış olması ve benzeri sebepler özlü ansiklopedik bilgiler veren sözlük tipi çalışmalara ihtiyaç göstermektedir. Ansiklopedik Hadis Terimleri Sözlüğü - M.Uğur. Okumak İçin ; [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] Tıklayın.. Alış-Veriş Listeme Ekle. Ansiklopedik Hadis Terimleri Sözlüğü. oluşanlarla birlikte onunla ve Hadis ilmiyle ilgili birkaç konuda oluşan belli başlı terim ve tabirleri harf sırasına göre ele aldık. 29 TL. Hadis ilmi baştan sona bir terimler ve deyimler ilmidir. İlk eserlerden günümüze bütün kaynaklar usul kitapları ve konuyla ilgili öteki çalışmalarda bunlardan değişik örneklere rastlamak mümkündür. Mücteba Uğur, Ansiklopedik Hadis Terimleri Sözlüğü Kitabını Tüm Avrupa'dan Sipariş Etmek İçin Köln Kütüphane'yi tercih edebilirsiniz. Hadis ilmi baştan sona bir terimler ve deyimler ilmidir. Ansiklopedik Hadis Terimleri Sözlüğü. Yayınevi : Diyanet Vakfı Yayınları. kullanılmış olması ve benzeri sebepler özlü ansiklopedik bilgiler veren sözlük tipi çalışmalara ihtiyaç göstermektedir. Ansiklopedik Hadis Terimleri Sözlüğü Hadis ilmi baştan sona bir terimler ve deyimler ilmidir. ve benzeri sebepler, özlü ansiklopedik bilgiler veren sözlük tipi çalışmalara ihtiyaç göstermektedir. Yusuf Sarıcı tarafından 03/11/2017 tarihinde (2 yıl önce) saat 21:06'de oluşturuldu. Ansiklopedik Hadis Terimler Sözlüğü....