Bir Öze Dönüş Hareketi Tasavvuf Tarihinde Sülemi ve Melametilik

Ergün Öztürk

Bir Öze Dönüş Hareketi Tasavvuf Tarihinde Sülemi ve Melametilik
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2016-04-01
YAZAR Ergün Öztürk
ISBN 6056644108
DOSYA FORMATI 3,1 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

“Ey İnananlar, sizden kim dîninden dönerse Allah yakında öyle bir toplum getirecek ki (O) onları sever, onlar da O’nu sever. Mü’minlere karşı alçak gönüllü, kâfirlere karşı onurlu ve katıdırlar. Allah yolunda cihâd ederler ve hiçbir kınayıcının kınamasından korkmazlar” (Mâide, 5/54.) III./IX. yüzyıldan itibaren tasavvufî hayatta şekil ve merasimin fazla itibar görmeye başlaması, ihlâs ve öze önem veren bazı Horasan-Nişâbur sûfîlerince bir sapma olarak değerlendirildi. Bunun sonucunda şekilciliğe şiddetle tepki gösteren bir öze dönüş hareketi başladı. Melâmiyye veya Melâmetiyye adını alan bu akımın ilk temsilcisi olan Hamdûn Kassâr’a (k.s.) göre Melâmet, “kınayanın kınamasından korkmama” esasına dayanır.Çalışmamızın Tasavvuf’ta Melâmetîlik konusunun doğru anlaşılmasına bir katkısı olacağını umuyoruz. Ayrıca bu alanda daha detaylı çalışmalara ön ayak olmasını bekliyoruz. Muvaffakiyet Allah (C.C.)’tandır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Bir Öze Dönüş Hareketi Tasavvuf Tarihinde Sülemi ve Melametilik i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Bir Öze Dönüş Hareketi Tasavvuf Tarihinde Sülemi ve Melametilik.

... şiddetle tepki gösteren bir öze dönüş hareketi başladı ... Tasavvuf Tarihinde Sülemi ve Melametilik Ergün Öztürk ... . Ergün Öztürk. "Ey İnananlar, sizden kim dîninden dönerse Allah yakında öyle bir toplum getirecek ki (O) onları sever, onlar da O'nu sever. Mü'minlere karşı alçak gönüllü, kâfirlere karşı onurlu ve katıdırlar. E.G. Tarih: 01 Mart 2020 14:58. ...Medya, Habercilik Mühendislik ve Teknik Kitaplar Nadir Kitaplar, Sahhaf Sanat Türk Ressamları (Reprodüksiyon) Sosyal Bilimler Tarih Temel Bilimler (Fizik, Kimya, Matematik) Tıp - Sağlık... Bunun sonucunda şekilciliğe şiddetle tepki gösteren bir ... Tasavvuf Tarihinde Sülemî ve Melâmetîlik; Bir Öze Dönüş Hareketi... ... ... Bunun sonucunda şekilciliğe şiddetle tepki gösteren bir öze dönüş hareketi başladı. Çalışmamızın Tasavvuf'ta Melâmetîlik konusunun doğru anlaşılmasına bir katkısı olacağını umuy...