Osmanlı Devleti'nde Ceza Yargılaması

Mehmet Akman

Osmanlı Devleti'nde Ceza Yargılaması
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2004-04-09
YAZAR Mehmet Akman
ISBN 9757622850
DOSYA FORMATI 10,90 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Bu kitap bir Türk Hukuk Tarihi çalışmasıdır; dolayısıyla hukukçulara olduğu kadar tarihçilere de seslenmektedir.Ceza hukuku alanında Osmanlı mahkeme kayıtlarını inceleyen araştırmacıların dikkatini çeken ilk husus mahkumiyet hükümlerinin neredeyse tamamında cezanın belirtilmemiş olmasıdır. Bu kitabın yazılmasına yol açan temel saik bu konuya duyulan meraktur.Şer'i hukukta yeri olmasına rağmen işkencenin bir itiraf vasıtası olarak kanunnamelere girecek kadar kurumsallaştığı görülmüştür. Ehl-i şer 'bu yugulamaya elinden geldiğince karşı çıkmış hatta kadı sicillerinde itirafın işkence ile alındığı özellikle belirtilmiş ve bu itiraf geçerli sayılmamıştır. Ancak örf ehlinin devleti çekip çevirmede işkenceyi vazgeçilmez bir araç olarak görmesi sonucu bu çabalar yetersiz kalmış ve bu hukuksuzluk iyice kök salmıştır.Masumiyet karinesi ve şüpheden sanığın yargılanması ilkeleri, yukarıda ifade edilen çekincelerin dışında Osmanlı Hukukunda da uygulama alanı bulmuştur. Sanık kendi suçsuzluğunu ispat etme yükümlülüğü altında bırakılmamış, bu külfet suç ithamında bulunan kimseye yüklenmiştir. Keza yargılamanın sadeliği ve çabuk sonuca gitmesi de dikkati çekmiştir.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Osmanlı Devleti'nde Ceza Yargılaması i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Osmanlı Devleti'nde Ceza Yargılaması.

...tandaşlar olmakla beraber Hanefî mezhebine bağlı olanlar daha çoktu ... Osmanlı Devleti'nde Ceza Yargılaması ... . Osmanlı Devleti'nde İslam hukukunun hemen her mezhebine bağlı vatandaşlar olmakla beraber Hanefî mezhebine bağlı olanlar daha çoktu. Örneklerle osmanlı'da ceza yargılaması. Osmanlı'da Devlet-Toplum İlişkilerinin Açık Alanı: Şikayet Mekanizması ve İşleyiş Biçimi (1683-1699). Ankara, 2010, DOKTORA. Tez Türkçe Tarih Siyaset Hukuk Osmanlı Anadolu 17. yy. Katalog Anasayfası. Osmanlı Devleti'Nde Ceza Yargılaması. Yaza ... Osmanlı ceza yargılaması usulü hukuku üzerine bir... ... . yy. Katalog Anasayfası. Osmanlı Devleti'Nde Ceza Yargılaması. Yazar. Mehmet Akmen. Osmanlı Devleti'nin Yıkılmasında Azınlıkların Rolü. 9 Osmanlı Ceza Yargılaması Usulü Hukuku 247 ikame olunabilir. Dolayısıyla Mecelle hükümleri ile 126 AKGÜNDÜZ, s AKMAN, Osmanlı Devletinde Ceza Yargılaması, s Bkz. Avrupa'da, 18. asra kadar sanık ile suçlu birbirine karıştırılır, sanığın suçsuz olması ihtimali gayeye aykırı sayılırdı. 18. asrın ikinci yarısında, zamanın felsefi ve liberal akımlarının tesiri ile... Osmanlı Devleti'nde Ceza Yargılaması kitabı hakkında bilgileri içeren kitap satış sayfası. Mehmet Akman kitapları ve Eren Yayınevi baskısı kitaplar ile ikinci el ve yeni 7 milyon kitap NadirKitap.com'da. Eren Yayıncılık'tan çıkan Mehmet Akman'ın Osmanlı Devleti'nde Ceza Yargılaması kitabı 203 sayfadır. Bu çalışma Osmanlı Ceza Yargılaması Hukukuna bir giriş niteliğindedir. Osmanlı Devleti'nde Ceza Yargılaması - Mehmet Akman hızlı kargo, uygun fiyat ayrıcalığı ve taksit seçenekleriyle Odakitap.com'dan satın alın! Osmanlı Devleti'nde Ceza Yargılaması. 29,...