Sufilerin SeyriMirsadu'l-İbad

Necmuddin-i Daye

Sufilerin SeyriMirsadu'l-İbad
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2013-05-01
YAZAR Necmuddin-i Daye
ISBN 6055457983
DOSYA FORMATI 12,31 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

On üçüncü yüzyılda Moğol saldırılarının önüne katıp yerinden yurdundan ettiği ve Anadolu’ya sığınmak zorunda bıraktığı büyük âlimlerden birisi olan Necmuddîn-i Dâye’nin Farsça kaleme aldığı ve kendi ismi ile özdeşleşmiş en ünlü tasavvuf eserlerinden biri olan Mirsâdu'l-İbâd Mine'l-Mebde İle'l-Me'ad, içindeki irfânî öğretilerin yanı sıra sahip olduğu edebî sebk ve şiir örnekleri açısından da son derece zengin bir kitaptır.Eser 5 ana bölüm ve 40 ara fasıldan ibarettir. Dibacesinin mukaddimeye ayrıldığı kitabın ikinci ana bölümü insan ve dünyanın yaratılışı [Mebde] ile ilgilidir. Kitabın yarısına yakın kısmını içeren üçüncü bölüm tasavvuf inançları ile insanoğlunun yaşam ihtiyaçlarını konu edinmektedir. Dördüncü bölümde dört mevsimin mahiyeti ile birlikte insanların Ahiret [Mead] macerasına değinilmiştir. Kitabın beşinci ve son bölümünde ise Âdem’in yaratılışının yanı sıra padişah ve toplumun önde gelen şahsiyetlerinin dinî ve ahlakî vazifeleri tasavvufî bir bakış açısı ile ele alınmıştır. Her faslın başında konu başlığının altında konu ile ilgili Kur'an ayeti veya Hadis-i Şerif zikredilmektedir. Ardından önceliğin tasavvufî düşüncelere ayrıldığı yerler sembolik öğeler kullanılarak anlatılmakta, bu da eseri edebî açıdan son derece akıcı kılmaktadır. Kitabın değişik yerlerinde Ebû Said Ebu'l-Hayr, Hayyam, Senaî, Firdevsî, Gazzâlî, Aynü'l-Kudat Hamedanî, Baba Efzel-i Kaşânî, Cemâleddin İsfehânî gibi Fars şair ve mutasavvıflardan almış olduğu beyitlere yer verir. Şeyh Necmuddîn-i Dâye kendinden önceki dönemlerde yazılmış tasavvuf kitaplarını müphem ve anlaşılmaz bildiğinden o tür kitapları referans almamaktadır. Sadece bir kaç yerde Hucvirî’nin Keşfü'l-Mahcûb, Mubidî’nin Keşfû'l-Esrâr, Ahmed Gazzâlî’nin Sevânih, Ebû Talib Mekkî’nin Kûtu'l-Kulûb, Mecduddîn Bağdâdî’nin Tesânif’inden ve aynı şekilde Esrârû't-Tevhid fî Makamât-ı Şeyh Ebu'l Said'den kaynak belirtmeden alıntılar yapmıştır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Sufilerin SeyriMirsadu'l-İbad i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Sufilerin SeyriMirsadu'l-İbad.

... büyük âlimlerden birisi olan Necmuddîn-i Dâye'nin Farsça kaleme aldığı ve ... Uğraştığın Hadim Süfli Midir Ulvi Midir ? - Havas Okulu ... ... 36.48 TL. On üçüncü yüzyılda Moğol saldırılarının önüne katıp yerinden yurdundan ettiği ve Anadolu'ya sığınmak zorunda bıraktığı büyük âlimlerden birisi olan Necmuddîn-i Dâye'nin Farsça kaleme aldığı ve... Apple, eski nesil iPhone ve iPad'lerin sorunlarını düzeltmek için yeni bir güncelleme yayınladı. Apple, güncellemeyi resmî sitesinden duyurdu. Teknoloji devi Apple, kısa süre ... iPad Pro 2 - iPad Air - iPad Mini Fiyatları - Apple Tablet ... . Apple, güncellemeyi resmî sitesinden duyurdu. Teknoloji devi Apple, kısa süre önce eski iPhone ve iPad sahiplerine önemli bir uyarıda bulundu. Bunun arkasında konum, tarih ve saat sorunlarını önlemek yer alıyor. Tasavvufun manasını ve muhtevasını iyice incelemeden onu tenkit edenler ise ilkin şu soruyu sorarlar: "Sûfî, şeyh, tasavvuf gibi kelimeler Kur'an ve sünnette geçiyor mu? Aradığın iPad uygun fiyatlarla "kazananların adresi" MediaMarkt'ta! Satış öncesi ve sonrası destek, güvenli ödeme, ücretsiz ve kolay iade imkanlarıyla satın almak için tıkla. Tıkla istediğin iPad modellerini taksit seçeneğiyle satın al. Apple Tablet Fiyatları. iPad, gitti...