Yakın Dönem Güç Mücadeleri Işığında Orta Asya Gerçeği

Yakın Dönem Güç Mücadeleri Işığında Orta Asya Gerçeği
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2004-03-31
YAZAR
ISBN 9755202036
DOSYA FORMATI 8,78 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Rus ve Türk yetkililer tarafından farklı anlamlarda kullanılan Avrasya bölgesi ve özelde de Hazar enerji havzası, tarih boyunca, uluslararası politikada önemil bir rol oynamıştır. "Büyük Oyun" adıyla anılan Sritanya İmparatorluğu ile Çarlık Rusyası arasındaki siyasi mücadeleye sahne olan bu bölge, 1991 yılında, Sovyetler Birliği'nin yıkılmasıyla birlikte, yeniden stratejik rekabetin oyun sahası haline gelmiştir. Büyük Oyun'da taraflar, doğrudan bölgeyi idari ve askeri kontrolleri altına alma mücadelesi yaşadılar. Günümüzde ise, ABD, Avrupa Birliği, Rusya, Çin, İran ve Türkiye arasında yaşanan stratejik rekabetin temel amacı şöyle özetlenebilir. Bölge pazarına kim hakim olacak, bölge yer altı kapnakları hangi güzergahtan dünya pazarlarına sunulacak ve güzegahları devletlerden hangileri kendi uluslararası petrol şirketleri tarafınan kontrol edilecek.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Yakın Dönem Güç Mücadeleri Işığında Orta Asya Gerçeği i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Yakın Dönem Güç Mücadeleri Işığında Orta Asya Gerçeği.

...rta Doğu, diğeri Orta Asya''dır. Yakın Dönem Güç Mücadeleleri Işığında Orta Asya Gerçeği Gündoğan Yayınları 9789755201856 Hatun Kılıçbeyli ... Yakındönem Güç Mücadeleleri Işığında Orta Asya Gerçeği ... . 18.75 TL. Büyük Oyun'da taraflar, doğrudan bölgeyi idari ve askeri kontrolleri altına alma mücadelesi yaşadılar. Günümüzde ise, ABD, Avrupa Birliği, Rusya, Çin, İran ve Türkiye arasında yaşanan stratejik... ...itibaren Özbekistan, RF ve ABD tarafından ortaya konulan Orta Asya güç mücadelesinin merkezi haline gelmiştir. Sonuç Orta Asya nın bağımsızlığına kavuşmasından itibaren yirmi yıl geçmiştir. Rus ve Türk yetkililer tarafında ... Holdings: Yakın Dönem Güç Mücadeleleri Işığında Orta Asya Gerçeği ... . Sonuç Orta Asya nın bağımsızlığına kavuşmasından itibaren yirmi yıl geçmiştir. Rus ve Türk yetkililer tarafında...