Mutfak Hizmetleri Yönetimi

Ayhan Gökdemir

Mutfak Hizmetleri Yönetimi
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2008-01-01
YAZAR Ayhan Gökdemir
ISBN 9758326481
DOSYA FORMATI 3,26 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Kitabın birinci bölümünde mutfağın tarihsel gelişimi, yönetim, yönetici, organizasyon ve mutfak yönetimi kavramları hakkında temel bilgiler verilmiştir. İkinci bölüm, temel mutfak üretim bilgisinden oluşmuştur. Üçüncü bölümde temizlik, sağlık, hijyen, gıda güvenlik sistemleri; dördüncü bölümde ise temel mönü bilgisi verilmiştir. Beşinci bölüm, besin grupları ve beslenme kavramlarıyla ilgilidir. Altıncı bölümde, ilgili literatür kapsamında üretim maliyetleri ve yiyecek döngüsü açıklanmıştır. Kitabın son bölümü, özellikle pratik uygulamaya yönelik olarak yapılandırılmış ve bu kapsamda uluslararası mutfaklarda kullanılan pişirme yöntemleri, et suları, mutfakta kullanılan baharatlar ve sos türleri ayrıntılı olarak tanıtılmıştır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Mutfak Hizmetleri Yönetimi i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Mutfak Hizmetleri Yönetimi.

...Genel. EMİR HİLMİ ÜNER Kaynak. Mutfak Hizmetleri Yönetimi Kaynak ... MUTFAK HİZMETLERİ YÖNETİMİ Pdf İndir ... . 31.54 TL. Bu kitap, "Turizm ve Otel İşletmeciliği" programlarında "Mutfak Hizmetleri Yönetimi" dersine yer veren yüksek öğretim kurumlarının kaynak ihtiyacını karşılama amacına yöneliktir. Üretim yönetimi (bülent kobu) / beta. Hukuk fakültesi. Kanunlar ( cep Kitapları ). "MUTFAK HİZMETLERİ YÖNETİMİ PDF ile böyle değildi - hiç de öyle değildi. 1996 civarında, düzenli olarak Adobe'yi ziyaret ettim, onlarla PD ... Mutfak Hizmetleri Yönetimi Ara 5. Deneme... - AOF.SORULAR.NET ... . 1996 civarında, düzenli olarak Adobe'yi ziyaret ettim, onlarla PDF formatında birçok şey yaptım, vb. 11.88 TL'den. Mutfak Hizmetleri Yönetimi (ISBN: 9799758326487) Özellikleri, Teknik Detayları. Özet: Kitabın birinci bölümünde mutfağın tarihsel gelişimi, yönetim, yönetici, organizasyon ve mutfak......