Osman Gazi'nin Vasiyeti

Kemal Arkun

Osman Gazi'nin Vasiyeti
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2011-01-01
YAZAR Kemal Arkun
ISBN 6055509125
DOSYA FORMATI 7,22 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

“Oğul! Önce din işlerini her şeyden evvel ele alıp, yürütmek gayret ve esasını daima göz önünde bulundur! Ve bu esası sakın gevşekliğe uğratma! Çünkü bir farzın yerine getirilmesini sağlamak din ve devletin kuvvetlenmesine sebep olur. Din gayretine sahip olmayan, sefahate düşkün tecrübe edilmemiş kimselere devlet işlerini verme! Zira yaratanından korkmayan kimse, yaratılanlardan çekinmez. Zulümden ve hangisi olursa olsun bidatten yani İslâmiyet’e aykırı olan şeylerden son derece uzak dur! Seni zulüm ve bidate teşvik edip sürükleyenleri, devletin idaresinden uzaklaştır ki, böyle kimseler seni yıkılışa sürükler. Allahü teâlânın rızası için devlet hizmetinde ömrünü tüketen sadık devlet adamlarını daima gözet! Böyle kıymetli kimselerin vefatından sonra, aile efradını koru, ihtiyaçları olanların da ihtiyaçlarını karşıla! Tebaandan, idaren altında olanlardan hiç kimsenin malına mülküne dokunma! Hak sahiplerine haklarını ver! Layık olanlara ihsan ve ikramlarda bulun ve ailelerini de gözet! Özellikle devletin ruhu mesabesinde olan ve en büyük dayanağı bulunan asker taifesini güzelce idare edip rahatlarını temin eyle! Devletin bedeninde kuvvet mesabesinde olan hakiki âlimleri ve fazilet sahiplerini, edip, yazar ve sanat erbabını gözetip koru! Onlara hürmet, ikram ve ihsanda bulun! Bu ülkede olgun bir âlimin, bir velinin, bir arifin bulunduğunu duyarsan uygun ve layık bir usul ve ifade ile onu memlekete getirt! Onlara her türlü imkânı tanıyarak ülkene yerleştir ki, hükümetin süresince âlim ve arifler, bilginler memleketinde çoğalsın. Din ve devlet işleri nizam bulup ilerlesin.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Osman Gazi'nin Vasiyeti i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Osman Gazi'nin Vasiyeti.

...sman gazi). Osman Gazi'nin ilk eşi yılında evlendiği Rabia Bala olmuştur ... Osman gazinin oğlu orhan gaziye vasiyeti ... . 1324 yılı Şubat ayında Bursa'nın fethini görmeden 67 yaşında vefat eden Osman Bey, vasiyeti üzerine, geçici olarak gömülü... ŞEYH EDEBALİ'NİN OSMAN GAZİ'YE VASİYETİ: Allah'ın kullarına zulm ile musallat olan han kıyamet günü en şiddetli azaba uğrayacaktır. Osman Gazi'nin oglu Orhan Gazi'ye vasiyeti! Osman Gazi'Nin vasiyeti. Osman Gazi'nin, oğlu Orhan Gazi'ye vasiyetnâmesi de bu mânâda bir nitel ... Osman Gazi Nin Vasiyeti - Uludağ Sözlük ... . Osman Gazi'nin, oğlu Orhan Gazi'ye vasiyetnâmesi de bu mânâda bir nitelik taşımakta; günümüze kadar hala değerini korumaktadır. OSMAN GAZİ'NİN, OĞLU ORHAN GAZİ'YE NASİHATİ (VASİYETİ). "Ey oğul! Her işten önce din işlerine dikkat et. Zira farizaya (farzlara) dikkat, din ve devletin güçlenmesine sebeptir. Osmanlı İmparatorluğu'na adını veren Ertuğrul Gazi'nin oğlu Osman Gazi, 1299'da hâkimiyetini ilan ederek Osmanlı Beyliği'ni kurdu. Osman Gazi'nin bu vasiyeti yüzlerce yıl harfiyyen uygulandı. Geçmişini bilmeyen, geleceğini de bilemez. Osman! Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın… Osman Gazi Osmanlı Padişahlarının Vasiyetleri. OSMAN GAZİ Ertuğrul Gazi 90 yaşında iken Hakkın rahmetine kavuşunca, beyliğin başına Cihan devletine adını verecek olan Osman Gazi gecti. '' Ey oğul ! Her işten önce din işlerine dikkat et... Zira farzlara dikkat,din ve devletin güçlenmesine sebeptir. ... Devlet hazinesini koru ! Devletin servetini çoğaltmaya çalış... Osman Gazi'Nin, oğlu Orhan Gazi'Ye nasihati (vasiyeti). Ey oğul! Halkı taltif et, hepsinin rızasını kazan". http://www.osmanli700.gen.tr/padisahlar/01vasiyeti.html....