İstanbul'da Yahudi Matbuatı

Yasin Meral

İstanbul'da Yahudi Matbuatı
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2016-11-21
YAZAR Yasin Meral
ISBN 6054239573
DOSYA FORMATI 12,58 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

İstanbul'da ilk matbaa, 1493 yılında Yahudiler tarafından kurulmuştur. Müslüman tebaaya ait ilk matbaa ise 1727 yılında İbrahim Müteferrika'nın öncülüğünde kurulmuştur. Müteferrika matbaasında basılan ilk kitap, Vankulu Lügatı'dır. Bu eserin basımı, 1729 yılında tamamlanmıştır. Müteferrika matbaası kurulana kadar Osmanlı'nın gayrimüslim tebaaları Yahudi, Ermeni ve Rumlar matbaacılık faaliyetleri yürütmüşlerdir. ibrahim Müteferrika öncesi yaklaşık iki buçuk asırlık zaman dilimindeki Yahudi matbuatıyla ilgili neler olup bittiğini ele alan bu eser, kültür tarihimiz açısından önemli bir konuya ışık tutmayı amaçlamaktadır. Ümidimiz, bu çalışmanın, istanbul Yahudileri arasındaki ilmi ortam ve kitap kültürü hakkında okurlara temel bilgiler sağlamasıdır. Burada listelediğimiz eserlerin ayrı ayrı içerik analizlerinin yapılması ve basıldığı tarihlerde İstanbul'daki siyasi, dini ve sosyal gelişmeler ışığında yorumlanması, şüphesiz eserin basım şartlarını, basım gerekçesini ve bağlamını anlamada çok büyük önem arz etmektedir. Bu tür bir detaylı analiz, bundan sonraki çalışmaların konusu olup konuya ilgili duyan akademisyen ve araştırmacıların himmetini beklemektedir.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz İstanbul'da Yahudi Matbuatı i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap İstanbul'da Yahudi Matbuatı.

...İbrahim Müteferrika'nın öncülüğünde kurulmuştur ... İbrahim Mütefferika Öncesi İstanbul'da Yahudi Matbuatı Yasin Meral ... . İstanbul'da ilk matbaa, 1493 yılında Yahudiler tarafından kurulmuştur. Ümidimiz, bu çalışmanın, istanbul Yahudileri arasındaki ilmi ortam ve kitap kültürü hakkında okurlara temel bilgiler sağlamasıdır. 27 TL. İstanbul'da ilk matbaa, 1493 yılında Yahudiler tarafından kurulmuştur. Müslüman tebaaya ait ilk matbaa ise 1727 yılında İbrahim Müteferrika'nın öncülüğünde kurulmuştur. İstanbul'da ilk matbaa, 1493 yılında Yahudiler tara ... İbrahim Mütefferika Öncesi İstanbul'da Yahudi Matbuatı Yasin Meral ... . İstanbul'da ilk matbaa, 1493 yılında Yahudiler tarafından kurulmuştur. Ümidimiz, bu çalışmanın, istanbul Yahudileri arasındaki ilmi ortam ve kitap kültürü hakkında okurlara temel bilgiler sağlamasıdır....