Edebiyat Yazıları

Theodor W. Adorno

Edebiyat Yazıları
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2015-09-28
YAZAR Theodor W. Adorno
ISBN 9753424356
DOSYA FORMATI 10,38 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Adorno'dan kültürel göndermelerini ve Türkçede okunabilirliğini gözeterek seçtiğimiz on edebiyat yazısı var kitapta... Kavramlaştırma Adorno'ya göre, farklı şeylerin ve olguların bir kalıba dökülmesi, tikelin genele indirgenmesidir - kuşkusuz eleştirel metinlerin de yaptığı budur sonuçta. Kitap için yazdığı Sunuş'ta Orhan Koçak Adorno'nun buna karşı başvurduğu özgürleştirici stratejiyi şöyle açıklıyor:"Sanat yapıtınınki gibi özgürleştirici bir ters akıntıdır bu... Genele karşı tikelin haklarını korumak, 'bir şeyin bir an için bile olsa başka bir şey için değil de sırf kendisi için belirebileceği' bir düşünsel ufkun açılmasına çalışmak... Ne var ki bu ufuk yine de düşünseldir, kavramlarla tasarlanmaktadır. Adorno, bu uzlaşmaz karşıtlığın bütün gerilimi kaydeder; ama onu donmuş, kımıltısız bir karşıtlık olarak bırakmaz: Bu açıdan tıpkı ustaları Hegel ve Marx gibi, karşıtlığı işletir, işlemeye bırakır. Genelliklerin, genelgeçer yargıların içinde rahat edemez denemeci; ama her zaman tikelden genele ilerleme gereğini de hisseder, çünkü o tikel 'şey'in de tikellik noktasında bırakıldığında inatçı bir körlükten, hatta bir yalandan başka bir şey olamayacağını sezmektedir."

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Edebiyat Yazıları i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Edebiyat Yazıları.

...içine uzanan zengin maden damarları gibi, edebiyat alanına uzatır ... Edebiyat Ders Notları: Patik Notlar PDF (YKS) - Bilginin Deposu ... ... Edebiyat makaleleri listesi, Edebiyat hakkında yazarlarımızın hazırladığı yararlı makaleleri okuyun. Edebiyat, uydurma bir sözcük üstelik, sadece 200 küsürlük bir geçmişi var. 4 Ocak 2018. uzun yazı kadınlar edebi yazılar aşk yazıları anlamlisozler güzel sözler edebiyat aşk yazıları yazar... Düz yazı türleri, olay, düşünce ve bildirme yazıları olar ... Yazarlar - Edebiyat Haberleri, Eğitim, Kültür - Sanat ve Düşünce ... ... Düz yazı türleri, olay, düşünce ve bildirme yazıları olarak üçe ayrılır. Tiyatro. Sahnede oynanmak üzere yazılmış edebiyat türleridir. Edebiyat Defteri • Kurallar • Yardım • İletişim. Diğer • Edebiyat TV • Kütüphane • Burçlar • Bebek isimleri. Diğer • Rüya Tabirleri • İsimler. Edebiyatdefteri.com, 2020. Edebiyat. ''Haydar Haydar'' türküsü ve Ali Ekber Çiçek. Geçen hafta Sıdkı Baba'yı anlatmış ve onun ''Zülf-ü kâküllerin amber misali'' dizeleriyle başlayan bir şiirine yer vermiştim... Dergi edebiyat, eğitim ve kültür sanat üzerine yapılan çalışma hab...