Hitchcock Sineması

Robin Wood

Hitchcock Sineması
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2004-03-04
YAZAR Robin Wood
ISBN 975824096X
DOSYA FORMATI 8,14 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Robin Wood'un ilk kitabı olan Hitchcock'un Filmleri şu soruyla başlar: Hitchcock'u neden ciddiye almalıyız? O yalnızca heyecan-gerilim filmleri çeken ve bunlarda her zaman boy gösteren şişman, sevimli bir yaşlı adam ya da televizyonda kısa korku öyküleri sunan bir burjuva eğlendiricisi değildir. Söz konusu figür İngiltere'deki ilk filmlerinden Hollywood için çektiği başyapıtlara uzanan ve elliden fazla filmle süslenen sanat yaşamında dünya sinemasında sürekli yeniliklere imza atmış bir 'auteur'dür.Sessiz sinemadan sesli sinemaya, siyah-beyaz filmden renkli film geçişin tüm aşamalarında belirleyici ve çığır açıcı bir uygulayıcı olmuş, Alman dışavurumculuğundan edindiği bakış açısını, Sovyet sinemasından öğrendiği teknikleri ve kuşkusuz bireysel yaratıcılığını kullanarak kendi kurgu tekniklerini ve sinemasal aygıtlarını geliştirmiştir. Filmleri basit polisiye ve gerilim öyküleri olmanın ötesinde, insanın durumuna, onun yaşamdaki konumuna ve varolan sistemin örüntülerine üstü kapalı, ancak bütünlüklü bir bakış sunar. Wood, işte tam bu noktada Hitchcock'la ilgilenmeye başlar.Hitchcock'un Filmleri'nde başyapıtlarının derli toplu bir çözümlemesinin yapar, bunların temelinde yaşamın ve toplumsal ilişkilerin değişmezliği ilksavı vardır ve F.R. Leavis'in eleştirel yöntemi ve 'auteur' kuramından hareket eder. Ancak yazar 1988'de kitabı tekrar ele aldı ve eleştirel bütünleyicisi olarak Hitchcock Sineması'nı yazdı. Wood'un şimdi daha da olgunlaşan eleştirisi, Marksist estetiğin ve nihayetinde feminizmin içinden geçip geliyor; bunların bazı yaklaşımlarını benimsiyor, bazılarını acımasızca eleştiriyor ve egemen ideoloji, kapitalizmin yansımaları, burjuva ahlakı, erkek egemen toplum ve 'gay'lerin konumu gibi unsurları da göz önüne alıp Hitchcock'un filmlerini çözümlemeyi sürdürüyor.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Hitchcock Sineması i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Hitchcock Sineması.

...imdi Hitchcock'un o muhteşem filmlerine kısaca göz atalım ... Alfred Hitchock'un Filmlerinde Görünme Takıntısı | PolisiyeDurumlar.com ... ... Peki, Alfred Hitchcock sineması nerede durmaktadır? Hitchcock sinemasını klasik anlatı olmaktan çıkaran bir başka özellik de, sinema dilini yenileyen birçok kavrama öncülük etmiş olmasıdır. Alfred Hitchcock sineması olarak birçok karakteristik özelliğinin olduğunu söyleyebiliriz. Sinema hayatı boyunca Alfred Hitchcock, kendi oluşturduğu gerilim sineması tarzından çok fazla ayrılmamıştır. O akademi ya da başka sanat çevreleri için değil, sinema ... Büyük Yönetmen Alfred Hitchcock Hakkında Şahane Bilgiler - Emoji ... . O akademi ya da başka sanat çevreleri için değil, sinemaya gidenler için film çekiyordu. Bugün Alfred Hitchcock'un doğumgünü… Sizin için yönetmenin mutlaka görmeniz gereken 10 filmini listeledik. ...Rushmore Tepesi'nde geçen finali ve Hitchcock'un sinema tarihine geçmiş nev'i şahsına münhasır uçak kovalamaca sahnesi ile Gizli Teşkilat Hitchcock sinemasına muazzam bir giriş. Bugün, Tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden biri olarak kabul edile...