Anadolu Türk Beylikleri

Muharrem Kesik

Anadolu Türk Beylikleri
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2018-04-12
YAZAR Muharrem Kesik
ISBN 6059521819
DOSYA FORMATI 8,48 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Anadolu Beylikleri Dönemi, 1071 Malazgirt Zaferi sonrasında başlayıp Osmanlı Devleti’nin Anadolu’da birliği sağladığı yıllara kadar devam eden uzun bir tarihî süreçtir. Bu süreçte Anadolu’daki şehirler siyasî, ekonomik, sosyal ve kültürel yönlerden gelişmiştir. Anadolu’da kurulan Türkmen Beylikleri sayesinde Türkçeye önem verilmiş ve Türkçenin gelişmesine katkı sağlanmıştır. Denizlerde ve deniz ticaretinde büyük gelişmeler yaşanmış ve böylece ilk denizcilik faaliyetleri de bu dönemde başlamıştır. Ahî teşkilatı yaygınlaşmış zanaatın ve sosyal hayatın gelişmesine katkı sağlamıştır. Bu dönemde Selçuklular zamanında fethedilemeyen Anadolu şehir ve kasabalarının fethi sağlanmış ayrıca imar faaliyetleri hız kazanmış ve çok sayıda medrese, cami, mescid, çeşme, köprü, külliye vs. sosyal yapılar inşa edilmiştir.Şu an üniversitelerimizin ilgili bölümlerinde okutulan Anadolu Türk Beylikleri Tarihi dersi için uygun bir kitap bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu dönemin tarihi ile ilgili olarak tarih meraklılarına, tarih öğretmenlerine, üniversite öğrencilerine yetebilecek nitelikte bir eser mevcut değildir. Özellikle son yıllarda bu konuda bize ulaşan talepleri de dikkate alarak böyle bir eseri hazırlamaya karar verdik. Sonucunda da elinizdeki bu kitap ortaya çıkmış oldu. Burada görsel malzemelerle sunulmuş toplam 30 Anadolu Türk Beyliği’nin tarihini bulacaksınız. Kitap, ayrıca dönemin kaynaklarını tanıtıp bunlar üzerinde yapılan çalışmalardan bahsederken bu zamana kadar Anadolu Beylikleri Tarihi ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi vermektedir. Bunun dışında kitapta, kültürel ve sosyal hayat, ekonomik hayat, askerî teşkilat ve siyasî teşkilat hakkında da bilgiler bulacaksınız.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Anadolu Türk Beylikleri i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Anadolu Türk Beylikleri.

...taya çıkan en önemli Türk beylikleri şunlardır Karamanoğulları Türkçeyi resmi dil olarak kabul eden ilk Anadolu Türk beyliğidir ... ANADOLU'DA TÜRK BEYLİKLERİ. İçindekiler Tablosu - PDF Ücretsiz... ... . Anadolu'ya hızla Türk akınları başlayınca çeşitli beylikler de kurulmuştur. Anadolu'da kurulan ilk Türk beyliklerini ve özelliklerini öğrenin. Özellikle bu konular sıkça KPSS gibi sınavlarda çıkmaktadır. Anadolu da Kurulan İlk Türk Beylikleri ve Önemi. 1. SALTUKLULAR (1072-1202). sonra kurulan ilk Türk beylikleri, Anadolu'nun fethinde ve hızla Türkleşmesinde büyük rol oynadılar. A ... Anadolu Türk Beylikleri Hangileridir? ... . 1. SALTUKLULAR (1072-1202). sonra kurulan ilk Türk beylikleri, Anadolu'nun fethinde ve hızla Türkleşmesinde büyük rol oynadılar. Anadolu Türk Beylikleri, Türkiye Selçuklu Devleti nin parçalanmış halidir. Sonuç olarak, Moğollar, Anadolu da tam bir hâkimiyet kuramamışlardır yılı, Anadolu Türk Beylikleri için mutlu bir yıl olmuştur. ...