Medreseden Darülfünuna Türkiye'de Yüksek Din Eğitimi

Prof. Dr. Zeki Salih Zengin

Medreseden Darülfünuna Türkiye'de Yüksek Din Eğitimi
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2011-08-05
YAZAR Prof. Dr. Zeki Salih Zengin
ISBN 9758646432
DOSYA FORMATI 10,86 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Asırlar boyunca İslam dünyasının örgün eğitim kurumları olan medreselerde gerçekleştirilen yüksek din eğitiminin ülkemizde üniversite bünyesinde yer alması ilk defa, II. Abdülhamit döneminde dördüncü kez açılan Darülfunûn'da Ulûm-ı Âliye-i Diniye Şubesi'ne yer verilmesi ile gerçekleşmiştir. Türkiye'de Tanzimat döneminden itibaren hızla gelişen yeni eğitim çalışmaları, Darülfünûn'un kalıcı biçimde faaliyete geçmesi ile aynı zamanda yeni bir nitelik kazanmıştır. Yüksek eğitim açısından önem taşıyan bu gelişmenin içerisinde din eğitiminin de yer alması, müstakil olarak ele alınması ve incelenmesi gereken bir hadisedir. Çünkü yeni tarz eğitim, medrese merkezli geleneksel eğitimin dışında; hatta ona alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Tanzimat'tan itibaren yaşananlar, medreselerin etkinlik alanında daralmaya neden olmuş, yeni eğitim kurumlarının din eğitimi dışındaki alanlara yönelmesi, medresenin etkinlik alanının din öğretimi ile sınırlı kalması sonucunu doğurmuştur. Yüksek din eğitiminin üniversiteye intikali, bu alanın da medresenin elinden çıkması ihtimalini doğurması üzerine süreç 1914-1924 arasında kesintiye uğramış; ancak nihayetinde sonuç değişmemiştir. Yeni kurulan Cumhuriyet ile medreseler ilga edilmiş ve yüksek din eğitimi üniversiteye dönmüştür. Çalışmada, yüksek din eğitiminin Tanzimat sonrasından itibaren II. Abdülhamit ve II. Meşrutiyet dönemleri ile Cumhuriyet dönemindeki ilk aşaması olan 1924-1933 yılları arasındaki gelişimi, orijinal belge ve kaynaklara dayanılarak ele alınmaktadır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Medreseden Darülfünuna Türkiye'de Yüksek Din Eğitimi i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Medreseden Darülfünuna Türkiye'de Yüksek Din Eğitimi.

...ları olan medreselerde gerçekleştirilen yüksek din ... Medreseden Darülfünuna Türkiye'de Yüksek Din Eğitimi Zeki Salih... ... ... Yeni kurulan Cumhuriyet ile medreseler ilga edilmiş ve yüksek din eğitimi üniversiteye dönmüştür. Çalışmada, yüksek din eğitiminin Tanzimat sonrasından itibaren II. Abdülhamit ve II. Çalışmada, yüksek din eğitiminin Tanzimat sonrasından itibaren II. Yeni kurulan Cumhuriyet ile medreseler ilga edilmiş ve yüksek din eğitimi üniversiteye dönmüştür. 9.60 €. Yeni kurulan Cumhuriyet ile medreseler ilg ... Medreseden Darülfünuna Türkiye'de Yüksek Din Eğitimi Zeki Salih... ... . 9.60 €. Yeni kurulan Cumhuriyet ile medreseler ilga edilmiş ve yüksek din eğitimi üniversiteye dönmüştür. Çalışmada, yüksek din eğitiminin Tanzimat sonrasından itibaren II. Abdülhamit ve II. Medreseden Darülfünuna Türkiyede Yüksek Din Eğitimi Zeki Salih Zengin Maarif Mektepleri 9786059791991 Salih Zengin. 18.55 TL. Yeni kurulan Cumhuriyet ile medreseler ilga edilmiş ve yüksek din eğitimi üniversiteye dönmüştür. Çalışmada, yüksek din eğitiminin Tanzimat sonrasından itibaren II. Abdülhamit ve II. Konuk Kitabevi tüm Türkiye'ye Aras Kargo & NadirKitap anlaşması ile gönderim yapmaktadır; Tek kitap kargo ücreti: 7.50 TL(KDV dahil) 2 ve daha fazla kitap: 8.50 TL....