İdris FassıŞeyh-i Ekber İbnü'l-Arabi'nin Fusus'undan İdris Fassı'na Şerh

İbn Sevkedin

İdris FassıŞeyh-i Ekber İbnü'l-Arabi'nin Fusus'undan İdris Fassı'na Şerh
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2013-05-01
YAZAR İbn Sevkedin
ISBN 6055457877
DOSYA FORMATI 10,1 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

İbnü’l-Arabî’nin müstesnâ talebelerinden İbn Sevdekîn’in kaleme aldığı bu eser, Şeyh-i Ekber’in meşhur kitabı Fusûsu’l-Hikem’in bölümlerinden ‘İdrîs Fassı’nın adını taşımaktadır. Eser’in ana konusu, İbnü’l-Arabî’nin “İdrîs Fassı”nda anlattığı ‘yücelik’ (yükseklik) meselesinin mürîdi ilgilendiren yönüdür.İdrîs peygamberin feleklerin kalbi olan Güneş feleğine, dördüncü semâya yükselişi, müridin vücûd âleminin merkezi olan kalb mertebesine yükselişine işâret eder. Bu aynı zamanda İdrîs peygamberden, mürîdlere mânevî bir mirastır. İbn Sevdekîn’e göre mürîd bu yükselişi gerçekleştirebilmesi için, zikir, halvet, mücâhede ve riyâzâta yönelerek, bir tezkiye yapmalıdır. Çünkü âyete göre “Nefsini tezkiye eden kurtulmuş, onu kötülüklere daldıran da ziyan etmiştir.” Tezkiye mürîdin iç âleminde bir tür yükselişidir. Kişi ancak tezkiye sâyesinde önce bir arınma gerçekleştirir, ardından mânevî mertebelerde ilerler.İbn Sevdekîn, tezkiye yapan müridin her bir mertebede ne gibi keşiflere erişeceğini anlatır. Ardından, tezkiyenin zikir ve halvet ile gerçekleşeceğinden bu konuyu şeyhi İbnü’l-Arabî’nin eserlerinden seçme metinlerle îzâh eder. Ona göre mücâhede, zikir ve halvet ile gerçekleştirilen tezkiyenin amacı ise vehbî ilim sahibi olarak mârifetullaha ermektir.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz İdris FassıŞeyh-i Ekber İbnü'l-Arabi'nin Fusus'undan İdris Fassı'na Şerh i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap İdris FassıŞeyh-i Ekber İbnü'l-Arabi'nin Fusus'undan İdris Fassı'na Şerh.

...assı'na Şerh Kitabı - Haber. Bu aynı zamanda İdrîs peygamberden, mürîdlere mânevî bir mirastır ... İdris Fassı Şeyhi Ekber İbnül Arabinin Fususundan İdris Fassına... ... . Etiketler. Mağazaya Soru Sor. Ürün Adı: İdris Fassı - Şeyhi Ekber İbnül Arabinin Füsusundan İdris Fassın. Mağaza: Bilgilikitabevi. Sorunuzu aşağıdaki alana yazınız. İbnü`l-Arabî`nin müstesnâ talebelerinden İbn Sevdekîn`in kaleme aldığı bu eser, Şeyh-i Ekber`in meşhur kitabı Fusûsu`l-Hikem`in bölümlerinden 'İdrîs Fassı`nın adını taşımaktadır. ...Şeyh-İ Ekber İbnü'L-Arabi'Nin Fusus'Undan İdris Fassı'Na Şerh-İbn Sevdekin Sayfa Sayısı Es ... İdris Fassı: Şeyh-i Ekber İbnü'l-Arabi'nin Fusus'undan... - Son Dakika ... . ...Şeyh-İ Ekber İbnü'L-Arabi'Nin Fusus'Undan İdris Fassı'Na Şerh-İbn Sevdekin Sayfa Sayısı Eser'in ana konusu, İbnü'l-Arabî'nin "İdrîs Fassı"nda anlattığı 'y 9786055457877 İlkharf Yayınevi. Son Dakika › Güncel › İdris Fassı: Şeyh-i Ekber İbnü'l-Arabi'nin Fusus'undan İdris Fassı'na Şerh Kitabı - Son Dakika. Bu aynı zamanda İdrîs peygamberden, mürîdlere mânevî bir mirastır. İdris FassıŞeyh-i Ekber İbnü'l-Arabi'nin Fusus'undan İdris Fassı'na Şerh. Eser'in ana konusu, İbnü'l-Arabî'nin "İdrîs Fassı"nda anlattığı 'yücelik' (yükseklik) meselesinin mürîdi ilgilendiren... İdris Fassı Şeyh-i Ekber İbnü'l-Arabi'nin Fusus'undan İdris Fassı'na Şerh kitabı hakkında bilgileri içeren kitap satış sayfası. İdris FassıŞeyh-i Ekber İbnü'l-Arabi'nin Fusus'undan İdris Fassı'na Şerh. Eser'in ana konusu, İbnü'l-Arabî'nin "İdrîs Fassı"nda anlattığı 'yücelik' (yükseklik) meselesinin mürîdi ilgilendiren yönüdür. İbnü'l-Arabî'nin müstesnâ talebelerinden İbn Sevdekîn'in kaleme aldığı bu eser, Şeyh-i Ekber'in meşhur kitabı Fusûsu'l-Hikem'in bölümlerinden 'İdrîs F...