Felsefe Makaleleri

Babanzade Ahmet Naim

Felsefe Makaleleri
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2017-04-01
YAZAR Babanzade Ahmet Naim
ISBN 6055245535
DOSYA FORMATI 5,77 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Cumhuriyet’e uzanan süreçte Osmanlı-Türk modernleşmesinin fikir haritasını çıkarmak için başvurulacak adreslerin başında yer alan Dârulfünûn Felsefe Bölümü’nün hoca kadrosu içinde, eğitimi, ilgileri, çevresi, eserleri ve istikameti/duruşu itibariyle en dikkat çekici isimlerin başında Babanzâde Ahmed Naim (ö. 1934) gelmektedir. Meslekten felsefeci olmaması rağmen, Ahmed Naim, hasbelkader kendisini hoca olarak bulduğu Felsefe Bölümü’nde, kadîm kültüre dair engin birikimi sayesinde, felsefî meseleleri hem içerik hem de dil açısından üst düzeyde bir dikkat ve rikkatle ele almış ve bunu yaparken hiçbir zaman taviz vermediği yerli duruşuyla modern Batı felsefesiyle nasıl diyaloga geçilebileceğinin en güzel örneklerini ortaya koymuştur.Ahmed Naim’in Paul Janet, Émile Picard ve Élie Rabier’den yaptığı tercümeler ile Mehmed Ali Aynî’nin Ruhiyât Dersleri adlı tercümesi hakkındaki değerlendirmesini ihtiva eden elinizdeki çalışma, 80. vefat yıldönümünde, Ahmed Naim’in, Türkiye’de ve Türkçe felsefe yapma konusunda ilham verici unsurlar içeren entelektüel mirasının tekrar hatırlanmasını ve daha yakından tanınmasını hedeflemektedir.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Felsefe Makaleleri i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Felsefe Makaleleri.

...eğerlerle İlişkisi. Bilim Felsefesi (Philosophy of Science) ... FELSEFE ÇALIŞMALARIM | Devinen Felsefe ... . Felsefe Üzerine Yazılar Felsefi Makaleler Filozoflardan Denemeler Aşk Budizm Güzel Sözler Uzakdoğu Çin Japon Yunan Felsefeleri Düşünürlerden Seçme Konular Okuma Sitesi. Felsefe alanında yazılmış makale örnekleri, ünlü filozoflara ait denemeler. YKS-TYT-AYT Ünitelerine Göre Felsefe Çıkmış Soruları Ve Cevapları -VI. Klein ve Lacan'da Kaygı ve Travma. Felsefe. Lacan'ın Epist ... Makaleler | İSLAM FELSEFESİ ... . Klein ve Lacan'da Kaygı ve Travma. Felsefe. Lacan'ın Epistemolojisi: Paranoyak Bilgi ve Yorumları. Lacan ve Yapay Zekâ. Felsefe. Düşünme Sürecinde Metafor ve Metonimi. Sanat Teorisi, Makaleler, Felsefe Tarihi: İlk çağ felsefesi deyince, dar anlamında Yunan felsefesi ile bu felsefeden doğmuş olan Helenizm-Roma felsefesini anlayacağız. Anahtar Kelimeler: Varoluş felsefesi, insan, özgürlük, tanrı, tarih. A researchıng ın the domaın of phılosophy of the hıstory: the exıstentıalısm and the hıstory. Makale. Felsefe 1. Bayram Kaya. Ne var ki diyalektik felsefenin dışındaki tüm felsefeler, idealist tek yanlılıklarıyla; spekülatif felse...